Rubriky
Z deníčku blogerky

Zvláštnosti, kterých se jako blogerka držím

Mohlo by se zdát, že na blogování nic tak extra divného není. První věc, která mě v tomto směru varovala je rubrika „Z deníčku blogerky“ , která mi v aktuální době vyloženě expanduje do netušených rozměrů.  Jeden komentář od blogové kamarádky mi dneska připomněl, že mám pár svých podivínských zásad, kterých se držím co pamatuju, i když k nim nemám žádný logický důvod. Nikoho by nenapadlo, že by se něco takového nemělo, a snad nikdo jiný mimo mě to neřeší – prostě pár podivínských pravidel, která ze mě vylezla tak nějak sama od sebe 🙂  .

Kamarádkám se design nekrade

Kdo by doufal, že nezačnu grafikou, ten má smůlu 🙂 . V první řadě je potřeba připomenout, že už hromadu let se tak nějak pohybuju na WordPressu. Mimo roku a něco zpátky na Blog.cz, kde jsem měla ponechaný blog se „svojí“ vysněnou adresou. Pak mě napadlo založit si web, tak mám svoji adresu na WordPressu zase – když z WordPress.com smažete adresu, podruhé stejnou nezaložíte, což mě žralo celkem dost dlouho.

Abych se vrátila k tématu – WordPress využívá systém šablon víc než Blogger. Blogger má pověst služby, která jde jednoduše rozhrabat pomocí HTML . Jak WordPress motivy využívají PHP jako „kostru“ šablony, není výroba uživatelových vlastních šablon tak rozšířená. Na WordPress.com je v nabídce přibližně 180 volně použitelných motivů, a čas od času se stalo, že blogerka, kterou jsem sledovala a z nějakého důvodu jí fandila pracovala také přes WordPress (i když třeba na svých stránkách), a vybrala si šablonu, kterou jsem „odněkud“ znala. Ano – tu šablonu jsem v základním grafickém provedení měla v nabídce v administraci.

Ať už tehdy, kdy jsem byla omezená tím, co jsem tam měla od „adminů“ , nebo teď, kdy si můžu šablony nahrávat i z vnějších zdrojů, nenapadlo by mě použít stejnou šablonu, jakou má blogová kamarádka, nebo blogerka, které z nějakého důvodu fandím. V automatických procesech mám program, který mi pokaždé řekne: „Tu ne, tu šablonu má ta a ta blogerka“ . Zajímavé je, že když je to „anonymní tvář“ , nic takového se neděje. Přitom je to fuk, jedná se jenom o grafiku, kterou si navíc každý předělá po svém. Za tu dobu, co jsem na WordPressu jsem nepoužila stejnou šablonu, kterou mají blogerky, jimž z nějakého důvodu fandím.

Nepoužívej fotobanky, protože jsou fuj

Toto téma jsem už naťukla v mém článku, který jsem věnovala značce blogera. Zmínila jsem tam, že se necítím dobře, když vidím na svém blogu nad svým článkem „cizí“ fotku. Ano, je hezká a je z fotek, které jsou pro komerční využití poskytované bezplatně, ale mám takový dojem, že tento bod by nespravil ani placený přístup do nějaké hodně dobré fotobanky. Přitom když se dívám po cizích blozích, ilustrační snímky vnímám jenom velice málo. Prakticky zaznamenám jenom, že tam jsou, pokud blogerka nefotí sama a snímky nejsou součást článku. Odpárat tímto způsobem snímky na svém vlastním webu mi tak nějak nejde. Nedokážu si představit, že bych měla doprovod k článkům řešit provizorně, nebo u článků nemít vůbec nic.

Kolikrát jsem řešila i fakt, že uplynul měsíc a já jsem byla fotit jenom jednou za celých těch třicet dní. Kolikrát jsem použila stejný snímek jako u nějakého staršího článku, protože jsem neměla použitelný nový a rozhodla se sáhnout do galerie svého webu. Kdybych měla věc dohnat do extrému, daleko raději si ze svých fotek vyberu ke každé rubrice napevno jeden snímek a budu používat tři až čtyři svoje fotky pořád dokola (počty aktivních rubrik se v mém případě dost mění), než si představit, že budu procházet bezplatně použitelné snímky přes filtr obrázků na Googlu.

Poctivě mažu všechny svoje „blogové hříchy z mládí“

… A pak sháním k desetiletému výročí mojí blogovací dráhy, které oslavím v září 2017, „historické“ screeny mého prvního blogu, a jsem naštvaná, protože mi umřel externí HDD, kde jsem kromě pěti let fotek měla i zálohu grafiky z mého prvního blogu. Zůstaly mi všechny moje staré dessy, i ty ,které jsem tvořila pro LayoutGraphic – měla jsem je totiž nahrané na CD, kam jsem v té době házela hodně věcí, ale poctivě jsem si smazala jak blog, tak celou obrázkovou galerii k blogu, která se automaticky generovala na další spřízněnou službu Novy. To už se ani nebavím o hromadě dalších blogů, které jsem v průběhu uplynulých deseti let zakládala a opouštěla.

Většina blogerů prostě odejde o dům dál. Já jsem svoje „Opouštění“ dotáhla ještě o level výš, a kromě prezentace „utajena.wordpress.com“ mám všechno poctivě smazané (snad). Logicky přicházejí doby, kdy se skrz to mlátím do hlavy, protože bych potřebovala to nebo ono, a ono už to na internetu není … 🙂 . Wayback machine je kouzelná věc, vyhledala mi podobu blogu z doby krátce před smazáním, dokonce jsem dohledala i příslušnou galerii, ale co z toho, když tam už nejsou obrázky? 🙂 .

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

6 reakcí na „Zvláštnosti, kterých se jako blogerka držím“

Teda, nad prvním pravidlem jsem nikdy úplně nepřemýšlela. Zní to dost fér, na druhou stranu, právě, každý si to upravíme (jo, některé šablony míň než jiné), takže pokud to není nic super viditelného, asi bych si toho ani nevšimla, když bych měla s někým stejnou šablonu.
Bod dva mám dost podobně, hlavní fotka u článku prostě nemůže být cizí. Na druhou stranu asi chápu, že někdo sáhne radši po fotobance, než po hrozných fotkách z mobilu neumětele.
Mazání mi přišlo vždycky líto, extra můry jako období pixelek jo, ale jinak… přece je to jen kus nás samých 🙂

No však právě – zvlášť teď s volně upravitelným CSS té které šablony se s tím dají dělat psí kusy …. beru to čistě jako výstřelek 🙂 .

Fotobanku bych nevyužil. Ilustrační obrázky stejně nemám moc rád: Buď je u mne fotka součástí obsahu článku (občas je to dokonce to hlavní :-)) nebo v článku prostě žádná fotka není. Proč by ostatně měla všude být? Jen proto aby to „hezky vypadalo“? Tohle často citované blogové pravidlo moc neuznávám a nectím.

Já si zase bez těch svých fotek web představit nedokážu. Naštěstí to máme ohledně fotek každý jinak: být všichni stejní, byla by to pořádná nuda 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *