Rubriky
Z deníčku blogerky

Proč youtubeři neprorazí?

Nahrávat videa na Youtube. Existují názory, které považují Čechy za nejslávychtivější národ vůbec – údajně se mezi českým národem objevuje nejvíc osob, které jsou ochotné začít nahrávat na internet každý svůj pohyb. Tento pohled není podložený žádným výzkumem; možná za to může jenom prostá obliba pořadů jako je Prostřeno. I přesto jsem si všimla jedné věci: mezi českými youtubery není moc lidí, kteří si svými vlogy dokážou vydělat plnohodnotnou výplatu, a mít Youtube jako zaměstnání.

Život jednoho youtubera

Přitom tráví veškerý svůj čas natáčením a stříháním. Materiál na jedno průměrné video dokáže zahltit celou 64 GB paměťovou kartu, a je k tomu potřeba nástroj, který tento objem dat zvládne nahrát do jednoho souboru a ještě s těmi daty pracovat, když youtuber edituje a stříhá. Za tento maraton mají nějaký výdělek teprve když se jim podaří přesvědčit firmy, že bez určité finanční úplaty jim produkt do videa nezařadí.

Možná není studium internetového marketingu úplně marné. Průměrný web, který chce monetizovat funguje tak, že k základnímu blogu (článkům) nabídne obsah, který si můžete koupit (konzultaci nebo e-book) . Youtubeři dobrovolně nahrávají týdny a týdny svojí práce na servery korporaci, která jejich krev a pot shrábne, a vyplatí jim za ni zpátky jenom pár desetníků. Nenapadá mě, proč to tolik lidí pořád dělá; chci se něčím živit, a jako první věc ze všeho to nahraju do chřtánu nějaké velké ošklivé americké společnosti?

O level výš

Nechápejte mě zle. Kupa lidí vloguje pro zábavu. Tam Youtube vnímám jako platformu pro blogování zadarmo. Člověk zjistí, jestli to pro něj je a co to obnáší. Pokud chce mít ale svůj web pod kontrolou, přechází na vlastní doménu (koupí si prostor a adresu, který mu neokupuje třetí strana) . Stejně tak pro videa existuje platforma, která umožňuje lepší kontrolu.

Vimeo není v ČR příliš známý. Jedná se o portál, kam můžete nahrávat svá videa – až na jeden drobný rozdíl: na Vimeo můžete nastavit, aby se vaše vlogy zobrazovaly jenom na konkrétní URL adrese. Ano, správně: založíte si web, a na Vimeo nastavíte, aby se vaše videa zobrazovala jenom na vašem webu. Výhod je víc. Vimeo nevkládá reklamní bannery – tím pádem si vaši čtenáři mohou na vašem webu vypnout Ad Block. Je jen na vás, jestli a jak videa monetizujete. Můžete je nechat zdarma, nebo je můžete zpřístupnit jenom za určitý poplatek. Nebo můžete točit s bezplatným přístupem, a pro platící klienty zveřejnit vlogy v rozšířené podobě. Garantuju vám, že na tom budete finančně daleko líp, než když budete na Youtube sbírat drobky za zhlédnutí.

Zkusit věci jinak

Chápu, že to není cesta pro člověka, který nemá natáčení videí jako jeden ze svých příjmů. Upřímně ale nechápu osoby, které si pohrávají s myšlenkou obživy točením vlogů, a jako jednu z prvních věcí udělají to, že svoji práci nahrají na server, který jim za jejich práci nedá ani ň. Existuje kupa českých blogerek, které by si svými vlogy mohly zajistit slušný přivýdělek. Kdyby nenahrávaly na Youtube, ale využily Vimeo a vlastní web. A princip základního obsahu zdarma a placené sekce s rozšířeným obsahem.

V aktuálním okamžiku máme youtubery naskládané na webovkách, které jejich videa cenzurují, posuzují a nezřídka i smažou, pokud se najde pár dobráků, kteří autora skrz malicherné příčiny nahlásí. Youtubeři ztratí týdny a týdny času, který nasypou přímo do bezedných peněženek korporaci, která žije vlastně jenom z toho, že jim děti cpou z blbosti obsah, za který by si bez obav mohly nechat platit. Pokud plánujete rozjet kariéru youtubera, zapřemýšlejte i o Vimeu a vlastním webu. Youtube můžete využít na „reklamy“ , ale vlastní videa budou na platformě, která vám umožní větší kontrolu nad samotným videem. Neživte hydru, když můžete živit sebe.

Jde o zkušenosti

Jirka Rostecký vede web Mladý podnikatel. V jednom ze svých článků psal odpověď na jeden z nejčastěji kladených dotazů: proč ta videa nevkládáš na Youtube? Pokud se o Vimeu chcete dozvědět víc, přečtěte si článek Jirky Rosteckého – píše právě o monetizaci a o tom, jak Vimeo funguje – navíc je to článek z pera člověka, který Vimeo používá 🙂 .

Proč nenahrávám videa na youtube – Blog mladého podnikatele

Další články

Blog versus vetešnictví
Čtyři základní věci, které vám na začátku neřeknou

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

6 reakcí na „Proč youtubeři neprorazí?“

Osobně se do videí pouštět nechystám, ale řekla bych, že Youtube má nesporné výhody: předně tu, že to není jen stránka, kam se dá nahrát video. Je to zároveň obří sociální síť a vyhledávač. To pro autory videí znamená miliony lidí, kteří můžou najít a vidět jejich video – a že se Youtube snaží, aby toho viděli co nejvíc, když už tam zavítají. Tím odpadá minimálně část práce s propagací.
Takže asi oboje (resp. všechny varianty) má své pro a proti. 🙂

Vídám to v diskusích čím dál častěji: Blog (či vlog) není úspěšný, dokud nenese peníze. Jako kdyby veškerý blogový život měl podle jakési přirozené tržní logiky směřovat buď k „monetizaci“ nebo do pekel. Naučili jsme se používat peníze jako jednoduché měřítko úspěchu. Jednoduché a pro mne dost smutné.

Není nutné brát si to osobně. Existují blogeři, co si chtějí svým koníčkem vydělávat, a pro ně jsou takové články určené. Ten zbytek to jednoduše nemusí řešit 🙂

Nemíním natáčet videa. Pro mě je video tak nějak mrtvé a ani žádné videa nikde nesleduji. Maximálně seriály a film. Ale video jako video od člověka málokdy. Občas si najdu na youtube nějaký návod a tím to hasne.
Ale tak mě napadá, že lidé to nenahrávají na Vimeo, protože to třeba ani neznají. A lidi, co by je mohli sledovat taky více sledují youtube než vimeo. Takže mají na youtube větší základnu sledujících a o tom to podle mě všechno je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *