Rubriky
Z deníčku blogerky

Zrádnost prémiových šablon

K WordPressu patří šablony stejně těsně, jako ke kastrolu poklička. Ano, stačí si vybrat něco jednoduchého jednou, a pak se už věnovat jenom psaní. Potíž je v tom, že šablon a zdrojů jsou mraky, a zjistit, odkud si vlastně vybírat je poměrně komplikované. Paradoxně obří výběr je věc, která pohodlí možnosti vybrat šablonu pro sebe nejvíc paralyzuje. Člověk tak skončí u výchozí pro daný rok, a dál nic neřeší.

Když začnete studovat texty blogerů, kteří se WordPressem zabývají, narazíte na názor, že jedině prémiové šabony jsou vážně míněná volba. Prémiová šablona je taková, za kterou tvůrci zaplatíte. V drtivé většině případů přes zahraniční weby. Po internetu se válí spousta názorů, proč je placená šablona nevyhnutelná. Jenže placených šablon jsou dva základní druhy – ty, které jako placené vzniknou a zůstanou tak, a potom ty, které k placené variantě dostanou i verzi zdarma.

 

Seznamte se se šablonou Worldstar. Střízlivá šablona v příjemné barevné kombinaci, která má titulní stranu v podobě magazínu.  Měla jsem ji krátce aktivní zezačátku „pobytu“ na doméně, a je to zrovna jedna z těch šablon, kterou nabízejí jak ve volné verzi, tak v prémiové podobě.

 

Podle tvrzení webařů by prémiové šablony měly mít kvalitnější kódování a vyšší bezpečnost. Když si dohledáme detaily k prémiové verzi, zjistíme pár věcí:
1) Změna barev na kliknutí – do panelu „Přizpůsobit“ přibude políčko na změnu modré barvy odkazů
2) Neomezené použití Google fontů – do panelu přizpůsobení přibudou roletky k rychlé výměně fontů
3) v sekci zápatí přibude místo na další widgety.

Spodní řádek výhod – automatické aktualizace, žádný zpětný odkaz a prioritní podpora – už nejsou od věci. Všimněte si ale, že je u posledního okénka uvedeno „Priority“ , to znamená „Přednostní“ . Když tedy zvolíte verzi zdarma, nikdo neuvádí, že zůstanete sami – jen si chvilku počkáte.

Spíš mě zaujala jiná věc: webaři tvrdí, že jsou prémiové šablony kvalitněji nakódované. Co má kvalita kódování společného s barvami odkazů a s Google fonty? Kupa placených šablon jsou prakticky volně stažitelné kousky, které tvůrci nakrmili několika dalšími funkcemi; aby si, podobně jako u pračky nebo mobilu, mohli navýšit cenu.

Díváte se na výchozí rozvržení kategorií na titulní stránce. Jedná se o možnost dostupnou ve verzi „Free“ . Varianta „Pro“ se mimo barev a Google fontů liší přidáním dvou dalších možností rozložení boxů na titulní stránce.

Ano, vizuálně je to zajímavé, ale opět: co má odlišná podoba widgetů společného s kvalitnějším nakódováním a bezpečnější šablonou? Co jsem tak sledovala, podobně to má i kupa dalších šablon. Jedno torzo, jen je u placené varianty přilepených pár dalších možností, které uživateli umožní upravit si stránku víc podle svého. Nejedná se ale o to nejdůležitější, skrze co nás webaři před volně stažitelnými šablonami varují: nejedná se tady o rozdíly v nakódování samotné šablony.

Samotný výběr zdroje je zdlouhavější cesta. Osobně doporučím Anderse Noréna, Bena Sibleyho z Compete Themes, nebo Christinu Mooz – tito autoři mě z hlediska šablon poměrně dost zaujali, a produkují kvalitní a podařené kousky.  Případně se obrnit trpělivostí, a prokutat se databází na theme.wordpress.com a wordpress.org – částečně to jde filtrovat, a když to projdete celé a máte jasno ve stylu šablony, můžete narazit na něco, co bude odpovídat vašemu vkusu a vaší představě.

Nenechte se odradit, a nevěřte hned, že jsou kompletně všechny volně dostupné šablony nakódované hůř, než jejich placené sestry. Kupa z nich má u autora šablony „kolegyni“ s přídomkem „PRO“ , což vlastně znamená „jenom“ pár naklikávacích možností navíc, ale z hlediska kódování a bezpečnosti jsou naprosto stejné. Hodně lidí říká, že jsou šablony zdarma pomalé a těžkopádné. No, když nakrmíte prémiovou šablonu Jetpackem od WordPressu, budete z ní mít šneka taky. Jetpack má pár chytrých vychytávek, ale ohledně váhy je těžší a mohutnější než celý nainstalovaný WordPress. Když jsem Jetpack měla, pohybovala se rychlost načítání stránky kolem 3 – 4 s, někdy i 5 nebo 6, když byla složitější šablona. Od doby, co jsem Jetpack vyhodila, jsem se párkrát dostala pod 1s, nejčastěji se pohybuju do 1,5s – a to používám, co se týká šablon, tytéž kusy stále dokola.

Pokud jste jako já a nedaří se vám udělat web rozumně tak, aby tak nějak všechno sedělo, tak spíš než nakupovat placené šablony na vlastní pěst doporučím pohledat na internetu a podle referencí najít člověka, který se tvořením webů na WordPressu živí. Dá vám web do kupy, z grafického hlediska ví, co funguje a co ne, a vy budete mít jistotu, že bude web použitelný, funkční a přehledný. Ano, stojí to peníze; 4 000 – 6 000 Kč za člověka není málo, ale ta investice za ten čas, kdy neustále přehrabáváte web, protože pořád to jaksi není ono, stojí. Pokud ale máte doménu, myslíte to s webem vážně a pořád to nejde, odpustíte si tři paletky od Urban Decay, a budete mít konečně klid .

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *