Čím nahradit Jetpack?

17.10.2017 Z deníčku blogerky Komentáře (0) 14

Tak jak má Blogger službu “Google Friend Connect” , tak má WordPress Jetpack. Rozšíření, které propojuje WordPress.com a WordPress.org. Nejzajímavější součástí je možnost odběru konkrétního blogu; WordPress uživatelé budou dostávat články do čtečky, čtenáři bez webu a bez účtu na WordPressu mohou vypsat svůj e-mail a nechat si posílat články tam. Narozdíl od Bloggeru má Jetpack přesah i mimo WordPress, což z něj dělá flexibilnější zbraň.

Profíci nemají Jetpack příliš v lásce, protože zpomaluje web a hromada věcí se (prý) dá nahradit jinak a lépe. No … Statistiky jsou bez debaty; po zkušební instalaci Google Analytics jsem zjistila, že Jetpack ukazuje “jenom” zobrazení stránky, takže když mám od dvaceti uživatelů po dvou rozkliknutých stránkách, ukáže mi číslo “40” a dál nic neřeší. Automatické sdílení na sociální sítě se dá ošetřit ručně; od dob, kdy nepřidávám pět až šest článků týdně mi “zpomalený”  systém propagace článků nevadí. Zkoušela jsem ale nahradit posílání článků do e-mailu, a narazila jsem.

Ne že by byl tak nenahraditelný; narazila jsem minimálně na dva pluginy, které zvládnou totéž. Jenže … Jeden mi automaticky po každém příspěvku posílal e-mail s jediným linkem: Unsubscribe, a pro jistotu dvakrát (tím pádem se mi jediná chytivší se dušička “odepsala” – proč asi 🙂  ) , ten druhý zase vytrvale padal do spamu. Proč? Protože autoři pluginu zapomněli přidat do těla e-mailu odkaz pro odhlášení odběru. E-mailoví klienti totiž newslettery bez odkazu na zrušení odběru hážou automaticky do spam koše, a není jediný způsob, jak tento proces obejít. Když navíc Jetpack nahradíte něčím externím, přijdete o možnost “přidat se k WordPress komunitě” podobně, jako to funguje na Bloggeru se službou GFC.

Pokud chce uživatel WordPressu udělátko, které mu “samo” bude posílat oznámení o nových článcích odběratelům, Jetpack je řešený nejlíp už jen skrz samotný fakt, že obsahuje proklik na web, a navíc nepadá do spamu (což značí kvalitně napsaný kód a zvládnuté náležitosti ohledně legislativy, která se týká posílání reklamních sdělení) . Použitelná varianta mimo Jetpack je tak jedině plugin pro sběr e-mailových adres, s tím, že si bloger zařídí účet na Mailchimpu nebo něčem podobném, a všechno ostatní bude hlídat ručně. Už jsem na českém internetu viděla newsletterovou službu, která byla lokalizovaná do češtiny a platby probíhaly do ČR, tím pádem si bloger může adresy jednou za čtrnáct dní importovat tam a nemusí řešit fakt, že neumí s PayPalem, nemá bankovní účet, nebo že neovládá platby do zahraničí / nechce se tím zabývat.

WordPress má kupu pluginů na ošetření sběru e-mailů a následného posílání seznamu adres na některou z newsletterových služeb. Chybí ale kvalitní doplněk, který by nepadal do spamu, nebo nebombardoval odběratele požadavkem na zrušení odběru. Ideálně by se mi líbilo, kdyby se dal stáhnout jenom ten kousek Jetpacku, který rozesílá ty e-maily, ale to zatím není možné 🙂 . Přemýšlíte-li tedy, že se Jetpacku zbavíte, doporučím rozesílat newslettery ručně pomocí některé z dostupných služeb na automatizaci online marketingu. “RSS to e-mail” pluginy jsou vesměs nedotažené, a odběratele spíš odradí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *