Rubriky
Z deníčku blogerky

Vyplatilo by se mi skončit?

V aktuální době si kolem sebe všímám dotazů, které směřují na blogerky a ptají se, jestli píší z vlastního zájmu, nebo jestli už je to jenom „samospádem“ . Abych pravdu řekla, naposledy v listopadu 2016 jsem řešila to samé téma. Došlápla si na mě kreativní krize, a já jsem řešila, jestli moje psaní je věc, kterou chci dělat, nebo jestli už je to jenom síla zvyku, zabetonovaná deseti lety dennodenní praxe. Na jednu stranu se to poznává těžko; první roky jsem na blogu visela 24 hodin denně sedm dní v týdnu a zvládala jich „režírovat“ několik. Poslední dva  roky si držím jeden, a všechnu svoji energii vkládám do pilování obsahu podle mojí aktuální vize. Nemůžu říct, že bych s tím měla málo práce. Sebere mi to všechen volný čas, ale ničeho nelituju.

Když jsem ty tři týdny loni v listopadu jenom tak přecházela od ničeho k ničemu, na vlastní kůži jsem zjistila, jak jsou koníčky důležité. Kdyby to mělo být jenom běhání nebo procházky venku. Když jsem chodila jenom do práce, z práce a domů, cítila jsem v sobě takovou jakousi marnost, docela podobnou dotazům lidí, co se pokoušejí zjistit, jaký je vlastně smysl života. Když se věnuju nějaké kreativní činnosti, naprosto jasně cítím, že smyslem života je žít, užívat a tvořit. Když odpářu „druhou půlku“ svojí bytosti, rovnováha je narušená a mně najednou něco chybí.

Upřímně? Člověk si má povzpomínat, po čem toužil jako dítě. Co dělal nejraději v dětském věku a s čím vyrůstal. Než jej začali zpracovávat ve škole a zkoušeli dát snům konkrétní škatulky. Někdy to projde, někdy to samotnou podstatu věci zdeformuje a celé to skončí úplně jinak, ale když si člověk vzpomene, s čím naprosto samozřejmě vyrůstal jako malý, je té svojí cestě přece jenom o dost velký kus blíž. Když mě ve škole naučili všechno potřebné, pamatuju si, že jsem nějak ve čtvrté třídě začala existovat s papírem a propiskou. Počítám tedy s tím, že bych velice brzo začala psát i bez blogu, což jsem si ostatně ověřila loňský rok. Tehdy jsem začala velice často psát. Tak často, že jsem skončila s psaním deníku. Dokud jsem vymýšlela jiná témata, která nebyla o psaní, ale třeba o focení nebo o šminkách, byla jsem schopná napsat denně několik listů A4. Nárazově, dvakrát třikrát za týden, ale tato chuť pomalu ustoupila, když jsem začala psát po svém a hlavně když mi na blogu začalo týdně přibývat daleko víc článků.

Ze všech možných blogerských rad je pro mě ta nejúčinnější jednoduše psát. Jak psát přestanu, odumírají mi kreativní kanály  a vznikají zápisky do deníku. Jak začnu pomalu probouzet „psací anténky“ , začínají se množit i nápady na články – nebo aspoň nemívám potíže vymyslet skoro každý den konkrétní nápad na konkrétní článek. Jen se nesmím omezovat jenom na žurnalistiku nebo jenom na ezočlánky. To pak fungovat přestávám; vystřílím munici, a najednou prázdno. Pro mě je zdaleka nejvýhodnější poslouchat svoje vlastní „vnitřní Já“ , i když mi radí články z několika různých odvětví.

K dnešnímu článku mě inspiroval nejnovější příspěvek blogerky Barbory Holubovské.

Jak bych vypadala bez blogu? Tuším, že by ta hromada prázdných záznamních knih dostala nějaký  obsah. Od básniček, přes deníčky až po prózu. Nemám tedy žádný pořádný důvod přestávat s psaním blogu, když bych beztak skončila zase zpátky u psaní. Jen mi „leží“ pár rozdělaných cyklů, na které si stále nenacházím čas. Ne že bych neměla kdy; už jsem si kolikrát říkala, že kdybych dělala každý den půl hodiny jedno nebo druhé (nebo třetí, počítám-li i oživování prozaických textů), vypadalo by to celé úplně jinak. Cítím, že každý ten jeden cíl  je věc, které se věnovat chci, jenom se rozhodnout a skočit do toho. Není příliš na co čekat.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

4 reakce na „Vyplatilo by se mi skončit?“

Skvelo napísaný článok! Cítim to rovnako ako ty. Bez blogu či písania celkovo by som nemohla existovať, pretože je to moje všetko. Môj vesmír, zem, tma, svetlo, proste všetko. Predovšetkým je zo môj zmysel a bez neho by sa zo mňa stal živý mŕtvy a obyčajná vyšedivená troska. Aj keď o sebe často pochybujem, čo by som nemala, snažím sa práve ten zmysel prijať a uistiť sa o ňom i v depresívnych chvíľach môjho života. O tom, že to beriem ako zmysel života a moje slamky, ktorých sa chytám v najhorších časoch, svedčí aj názov mojej básnickej prvotiny: Slovo je nádych. 🙂

Děkuju za komentář 🙂 . V posledních měsících jsem dost řešila, jestli psát nebo ne a jestli už to nemám čistě zabetonovaný „zlozvyk“ . Že je psaní kus mě samotné jsem zjistila právě přes svůj deník – nepsat web, nabeton píšu tam a doma po papírech 🙂 .

Hmm zavzpomínala jsem a zjistila jsem, že jsem vlastně blogerka od té dob, co jsem se naučila psát, coz bylo poslední rok ve školce – i když jsem dělala jednu chybu za druhou, vynechávala jsem většinu samohlásek a tak. Vyráběla jsem všelijaké knížky, pohádkové i poučné, ilustrovala je a všem jsem je strkala pod nos.

Zajímavý příběh 🙂 . Já jsem si v hodně mladém věku u babičky na prázdninách napsala asi dvoje noviny. „Trpaslíci“ je vytáhli z papíru na podpal, když jsem se jich chtěla zbavit, a mají je schované 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *