Rubriky
Z deníčku blogerky

Úhel pohledu: Virtuální vzory

Dovoluji si vás při druhé červencové sobotě přivítat u prvního dílu mého nového projektu. Inspirací mi byla Lenka Koubová z webu Little Dreamer, a její série „Na slovíčko s eL“ . Když jsem to tak viděla, zatoužila jsem po něčem podobném vlastním, a tak vznikla moje one woman show 🙂 . Představuju si ji jako odlehčenou rubriku, zaměřenou na upřímné komentování témat, která se mě v aktuální době budou dotýkat, nebo mě zaujmou „venku“ v médiích.

Můj článek o mém nalézání energie vzbudil velký ohlas. Dokonce je tam k dohledání jeden komentář, který mě obviňuje z pokrytectví. Ve svém starším článku „Potíže s beauty blogerkami“ jsem zmínila jednotvárnost a nudnost, a novější článek hovořící o mém nalézání energie u konkrétních zdrojů na některé působil vlezdoprdelkovsky a nad-morálně. Že se považuju za něco víc, a všechny ostatní blahosklonně považuju za blechy.

Netvrdím, že věci ohledně webu dělám bez vedlejších záměrů. Přiznávám, že daleko raději sdílím články o blogování, protože mají daleko lepší ohlas než ezoterikou říznutá témata a články o snové realitě. Přiznávám, že některé články mají nízké číslo u kolonky „Facebook“ naprosto záměrně, protože je nesdílím do Facebookových skupin a nechávám je „bokem“ . Jako třeba druhý článek v rubrice „Mezi řečí“ , pojednávající o monitorování dezinformačních stránek. Stejně tak vím, že když píšu o konkrétní věci, píchnu tím trochu do vosího hnízda a očekávám reakce (jako když jsem se rozhodla mluvit o svém názoru na kosmetické blogy) .

Nepatřím mezi salámisty, kterým by byl virtuální osud jejich webu fuk. Zatím mám v sobě hodně energie na to, abych zkoušela, co všechno chci a nechci a zjišťovala, co můžu udělat pro větší dosah mých článků. Vysvobozená.cz je navíc první projekt, který si dokážu představit i v mojí budoucnosti. Hodně blogů předtím byly jenom lokální záležitosti, které jsem řešila „teď“ , ale už jsem se nijak nevěnovala tomu, co bude potom. Jednoduše jsem dělala, nač jsem měla zrovna chuť , a podle toho to taky vypadalo.

Univerzální postup, spočívající v komentování abstraktnějších věcí je bezpečná hranice, která mi dlouho dovolila být stranou. Být viditelná, ale zároveň zaměnitelná. Moje rozhodnutí vyjádřit se i k tématům, která mohou rozvířit vášně bylo krokem dopředu, krokem k odhalení mojí osobnosti a krokem k zisku nějakých těch haterů. Přiznejme si to otevřeně, dokud píšete všechno a nic, není se pořádně čeho chytit. Ochota napsat o konkrétních jevech otevřeně zároveň znamená, že si člověk začne pěstovat i základnu lidí, která se vůči němu začne ohrazovat.

Aktuální kurs pěstuju od listopadu 2016, a to znamená i nutnost analýzy vlastních vzorů a záležitostí, které si pouštím do života. Chrám bohyně Yindy u jednoho kontaktu, kterému furt lezu na blog na straně jedné, a „společensky laděný youtube kanál“ (je to už korektní, nebo bude zase zle?) na straně druhé mohly zapřičinit ohnutí mých senzorů, a následné chování neodpovídající standardům mým, ale standardům lidí, které si pouštím do podvědomí. Od toho ale nechávám na webu i kritické komentáře – čas od času to není jenom snůška zvratků, za což vám děkuji.

Virtuální vzor má jednu zásadní nevýhodu – necítíte jej. U živého člověka vnímáte, jestli je v pořádku nebo ne. Když se zaměříte na některého blogera, můžete se dostat na jeho úroveň ani nevíte jak – návštěvnost se dá nahnat roboty, pravidelné sledování společenských zdrojů může do vaší tvorby promítnout stejné postupy, jaké jsou typické pro bulvární odvětví. Motivační koučové s oblibou říkají, že člověk je směsí pěti lidí, které cítí jako jemu nejbližší. Když se jednomu do toho potenciálního výběru dostane pár anonymních blogerů, může jej to začít měnit na základě teorie o pěti nejbližších lidech.

Prakticky celých deset let mám ke svojí tvorbě odpovídající vzory. Ty se střídají na základě toho, co zrovna dělám a kdo je zrovna na blogové scéně. Když mě pár měsíců zpátky našli roboti a mně vyletěly návštěvy na 600 – 800 návštěv za jediný den, mohla jsem se krásně dostat na pozici některého z mých vzorů. Až na to, že vzor se rozhodl vydávat roboty za návštěvnost, a já jsem se poradila s podporou Endory a nainstalovala si ochranný štít. Stejně s aktuální tvorbou a aktuální návštěvností jsem se mohla dostat na úroveň dalšího z mých vzorů, ale jak mu nevidím pod pokličku, nemůžu vědět s jistotou, že to, co si myslím že je pravda, faktem skutečně je.

Internetový prostor je dobré nebrat příliš vážně. Už jsem na scéně dost dlouho na to, abych viděla vzestup a pád minimálně pěti kultovních kosmetických značek. Co bývalo humbuku kolem konkrétních paletek stínů! Pak ale přišel nový trend, zbytek odvál čas a dnes už se pozornost upírá k tiskové konferenci v Polsku, na které vyšlo najevo, že od prvního září letošního roku plánuje americká značka Kat von D expanzi na český trh.

Rozhodla jsem se být autentická, a to znamená, že budete moct sledovat změny a úpravy, které buď vydrží, nebo se zakrátko odstěhují nahoře v menu do sekce „Ukončené projekty“ …

Související odkazy

Little Dreamer – web Lenky Koubové, seriál „Na slovíčko s eL“
Potíže s beauty blogerkami – článek
Deset let blogerkou: Vděčný cíl pro cizí merch? – článek

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

2 reakce na „Úhel pohledu: Virtuální vzory“

Myslím, že je poměrně jednoduché dosáhnout vhodným mixem témat a efektivní komunikací minimálně zdvojnásobení stávající „nerobotické“ návštěvnosti. Je ale otázkou, jestli to je opravdu hlavní cíl našeho snažení. Tohle jsem si už naštěstí za ty roky, co bloguji, docela ujasnil :-).

Ano, není to tak složité. A všechno nakonec ve výsledku záleží na blogerovi, co tomu chce obětovat a jak to celé cítí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *