Veliká past “hrozně” a “strašně”

7.4.2016 Sedm závojů Komentáře (0) 273

V poslední době hledači řeší nový typ informací – docela dost se v poslední době začalo učit, že se nemají používat slova jako “hrozně” a “strašně” . Že jimi jenom zaklínáte strach a hrůzu a zvete si je do života. Jakožto čtenář Keltnerových knížek mám v tomto jasno, ale všimla jsem si, že v případě “výuky” ohledně slov panuje klasicky “pozemšťanský” extremismus. Černá nebo bílá, nic mezi tím. Všimla jsem si, že hodně často “učitelé” uvádějí, jak moc je štve, když jim někdo skáče do řeči a říká jim: “Ty jsi řekl strašně, to nejde, brr” , a jak moc to otravuje, když vás někdo tímto způsobem přeruší desetkrát v průběhu čtyř minut.

Podobný extremismus, nebo chcete-li fanatismus, se objeví, když někdo vezme dobrou věc až moc smrtelně vážně, a namísto zkoumání svojí vlastní bytosti se nechá “zavirovat” lpěním na teorii. Slovíčkáři většinou učí ostatní kraula, aby se sami utopili v louži, když jednoho dne začne jít do tuhého. Také je to pěkný krycí manévr, abychom my samotní začali řešit kraviny, a nevěnovali se tomu důležitějšímu: co když je to jinak, a slovo samotné doopravdy nějakou moc má?

Ani nemusím zacházet příliš hluboko do dnes tolik moderní ezoteriky. V jednom ženském časopisu radili, aby si každý vyzkoušel takový malý experiment: na klasickou otázku: “Jak se máš?” neodpovídat: “Stojí to za ho*no”, ale “Je mi skvěle” . A pak pozorovat, jak moc se bude měnit nálada dotyčného v porovnání s obdobím “Stojí to za prd” .

Že můžeme vlastním slovem přímo měnit realitu ví každý. Ví to minimálně ten, kdo už někdy svým vlastním slovem (třeba pozdravem) vyloudil úsměv na tváři nabručeného důchodce, nebo kdo vyvolal davovou psychózu vyjádřením, “že je dneska k obědu vařená kapusta” .  Další krásný důkaz síly slova spočívá ve věštcích a astrolozích. Důvod, proč někomu proroctví vycházejí a jinému ne spočívá jen a pouze v náchylnosti ke skákání na špek, aneb záleží to všechno na tom, jak moc jste ovlivnitelní řečmi zvenčí. Ta kartářka tvrdí dneska každému, že si zlomí nohu. Špatně se vyspala a má lidí po krk, tak si to aspoň “vynahrazuje” takto. Je sranda sledovat, jak velké množství lidí si tu nohu doopravdy zlomí.

Říct, že je něco “hrozně těžké” staví řešení daného problému někam na Mount Everest. Naproti tomu tvrdit, že je to “docela těžké” pro člověka platí spíš jako výzva, která podnítí kreativitu. Co tedy s používáním slov “strašně” a “hrozně” ? Ráda bych připomněla, že odchytávání slovíček v cizím hovoru a aktivní upozorňování spadá pod fanatismus. A fanatismus se většinou stará o tabulky, ne o cestu.

Slova jsou energie, a energie se ve Vesmíru vždycky vrátí ke svému původci. Je dobré na to myslet, a používat slova jako kouzla s vědomím, že můžu svojí řečí někoho nadosmrti zaklít. Když použijete cizí slovo, přijdete o češtinu samotnou. Vím, že drtivou většinu lidí školní čeština nebaví, a hodiny, kdy probírali předpony, přípony a slovotvorný základ už dávno zapomněli. Když si vezmete, že je slovo “hrozně” odvozené od hrůzy, a “strašně” od strachu, je největší pitomost stavět tato slova k pojmům jako “krásně” nebo “šťastný” . Nepoužívat slova proti sobě samotnému je ostatně první ze čtyř dohod, které už nějakou dobu propaguje Ruiz. Ten ale “přinesl ryby” ; raději se naučte “rybařit” sami a zkuste se pár dní cíleně věnovat tomu, co vlastně vypouštíte z pusy. Proti ostatním, ale hlavně proti sobě samotným.  “Nezabíjet” otrávenými šípy sami sebe je základní věc, pod kterou spadají i automaticky používané nadávky, jež už dneska hromada lidí ani pořádně neregistruje.

Když se necháte zacyklovat u “hrozně” a “strašně” , nedostanete se k důležitějším aspektům moci slov, tak na to pamatujte.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *