Rubriky
Virtuální zápisníček

4. adventní neděle: Co poslouchat na Vánoce?

Klasické koledy si pamatuju naposledy někdy ze základní školy.  Nepatřím mezi osoby, které si je pouštějí během Vánoc, i když je jedna, která mi nedává spát. Spinkej, už spinkej, můj synečku … Jenom ji nemůžu najít nikde nahranou 🙂 .  Druhou půlku prosince inklinuju ke klidnější hudbě, ta ale mívá spíš rysy popové až klasické.

Vloni jsem si kompletně celý rok pouštěla akustický koncert Fleretu – natočený během Vánočního období, tak mi na celý barák v srpnu poctivě řvalo „Hej koleda koleda“ , abych si pak na Fleret vzpomněla až dodatečně někdy po Silvestru. Jsou prostě věci, které si pouštím spíš v létě 🙂 . Už loni jsem sdílela pár písniček, které u mě k Vánocům patří, a letos nabízím dalších pár kousků.

Il Divo u nás pouští sestra, ale jak jsem ji já pár let zpátky naučila poslouchat Petra Muka a následně Argemu, tak mě ona nakazila písněmi od „ildiváků“ .  Kombinace písní „Memory“ z muzikálu Cats, a „Can you feel the love tonight“ ze Lvího krále, kterou u nás zpopularizoval zejména v Česko hledá Superstar 3 Zbyněk Drda, u mě v operním podání navodí vánoční atmosféru téměř instantně 🙂 .

Oh holy night je u nás známá hlavně z podání Karla Gotta, já jsem ale nedávno narazila na éterické podání od Ivety Bartošové. „Oh holy night“ je jedna z těch věcí, která se předělává pro různé interprety jako na běžícím páse, tak není problém narazit na ni v průběhu Vánoc několikrát za den.

V devadesátých letech fungovala za muzikálovou stálici v médiích Leona Machálková. Posledních deset let mám dojem, že tento titul převzala Monika Absolonová. Zpěvačka s křišťálovým hlasem, která ve světě boduje se svojí verzí písně „Let it go“ z disneyovky „Frozen“ .  Monika má málo autorských věcí; „Až do nebes“ se dost podobá Blackmore’s Night – třeba za to může fakt, že to má být přetextovaná anglická balada. Nic to nezmění na faktu, že z písně dýchá nebeský klid.

„Rapapampam“ , alias Sinatrovu „Little drummer boy“ si pamatuju naposledy od Kelly Family.  Jednalo se o rok 1994 a mně tehdy bylo pět 🙂 . Lucie Bílá Sinatru přezpívala na albu „Bílé Vánoce“ z roku 2010. Bílá je interpret, který hity nekazí, a Tambor se řadí mezi povedené covery.

Co se týká Vánoc, v akutní blízkosti Štědrého dne příliš nevyhledávám metal. Narazila jsem na Adeste Fideles od Enyi – relaxační a uklidňující zážitek 🙂 .

Původně jsem „podezírala“ Mariku Gombitovou; pravdou zůstává, že „Voňavky dievčat“ představil Vašo Patejdl na své druhé sólové desce. Ve verzi pro Mirku Partlovou a Barboru Žileckou  slovenskou popovou klasiku zpomalili a upravili hudební doprovod pro účely premiérové pohádky pro Vánoce 2016.  Příběh o čarovném nose a míchání nejlepší vůně pro princeznu si o „Voňavky“ přímo říkal; připomenu jen, že pohádka „Zázračný nos“ vznikala v koprodukci se slovenskou RTVS (slovenská varianta naší ČT1; taktéž veřejnoprávní televize) , proto je jen zajímavý postřeh, jestli Patejdlovu píseň použili náhodou (zjistili, že textově a obsahem odpovídají) , nebo vzali Voňavky dievčat a vymysleli k nim pohádku. Nepřesvědčivý výsledek by tomu podle některých kritických názorů prý odpovídal.

Co se týká novinek, nezaujaly mě letos ani Ewa Farna pro Mall.cz, ani Lucie Bílá s „koledou“ ve stylu Trouby. Václav Neckář po úspěchu s Umakartem nahrál ukolébavku se zpěvačkou Dessi, kterou považuju za slabší, ale povedenou. Nepodařilo se mi video vložit s vypnutým automatickým startem – kdo chcete, můžete si Václava Neckáře s Dessi pustit přímo na webu Stream.cz .

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

4 reakce na „4. adventní neděle: Co poslouchat na Vánoce?“

Ach jo, tak Adeste Fideles je jedna z nejvíce nostalgických písní, které si můžu pustit. Jako malá jsem zpívala ve sboru a před Vánoci jsme vždy zpívali v kostele 🙂 když jsem byla v první třídě, tak se zpívala právě tahle píseň. Ten čas hrozně rychle utíká 🙁 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *