Rubriky
Z deníčku blogerky

Úskalí při výběru šablon

Týká se to Bloggeru a WordPressu zároveň. U Bloggeru je často potřeba umět kódovat a předělat si odkazy a bio na šabloně, u WordPressu uživatelé často podotýkají, že se kvalitní špatně hledají. Řeč je o šablonách. Dlouhodobě pracuju s WordPressem, budu tedy mluvit o něm. Obecné principy se ale dají vztáhnout i na službu Blogger.  Ohledně kódování a výběru obecně existuje více rad. Nakreslete si svůj ideální design a pak hledejte podobné, řekněte si, jestli chcete důraz na text nebo na obrázky, vyberte si, jestli chcete jeden sloupec, nebo textové pole a menu a podle toho filtrujte nabídku … Je to sice hezké a z velké části pravdivé, ale z pozice člověka, který se v šablonách hrabe už delší dobu můžu poradit pár dalších věcí, které většina lidí, co si zvolí design pro web hodně rychle bez nějakého několikaletého prohrabávání, opomene.

Každá doba má svoje trendy

Na jednu stranu je dobré volit z výběrů šablon, které jsou vytvořené co možná nejblíž aktuálnímu datu. Znamená to hledat nejlepší šablony pro rok 2017, vybíráme-li teď. Aktuální web má pár svých specifik, které nemusejí starší šablony ovládat, a nebavím se teď jenom o kalibraci designu pro tablety a pro mobily. Existuje množství HTML zkratek, které v průběhu několika let přestaly prohlížeče podporovat, a internet nepatří mezi média, která by byla hlídaná. Nainstalujete-li si do prostoru webu virus nebo šablonu se starým kódem, přiděláte si hromadu práce navíc.

Kromě pohledu bezpečnosti máme každý svůj individuální vkus. Rok 2017 přeje tzv. one-page šablonám (aspoň co se týká WordPressu), a návrhům, které používají jeden velký obrázek přes celou obrazovku, který se následně odroluje pryč. Jste-li fanoušky minimalističtějších záhlaví, zřejmě budete muset sáhnout do starších návrhů (za sebe doporučuji rok 2014 a výš) .  Je fajn vyhlížet nové šablony, pokud se vám aktuální směřování stylu zamlouvá. Pokud vám ale nově vznikající šablony nelahodí, přišel čas prohrábnout ty, co už existují a trochou cílených zásahů si je upravit ke své vlastní chuti. Je totiž dost pravděpodobné, že ten trend, který se vám nelíbí ještě nějakou dobu přetrvá.

Autor jako značka

Říká vám něco jméno Anders Norén? Je to autor řady šablon pro WordPress; zejména „Rowling“ a „Hemingway“ , které mi dlouhodobě nedávají spát. Ano, je nalevačku, když si takto uměle omezím výběr. Jenže Norén je jen jeden, a je nepravděpodobné, že bych někde narazila na šablony podobné těm Andersovým. Mají duši, která se mi zamlouvá a designově rezonují na „mojí“ struně. Pokud se prohrabáváte chumlem šablon, stojí za ten špás sledovat i autory jednotlivých návrhů. Pokud zaznamenáte konkrétní designové studio, které vám svým stylem sedí, můžete omezit pátrání jenom na těch pár schémat, a nemusíte řešit 4 000+ všech šablon, které jsou po síti k mání.

Warez netu vládne

Líbí se vám prémiová šablona? A napadlo vás, že by mohla jít stáhnout podobně jako seriály nebo hudební CD?  V souvislosti s pirátskými kopiemi se už nejedná jen o samotný etický princip. WordPress má různé verze samotného redakčního systému, a pokud budete instalovat verzi šablony, která vznikla daleko dřív než vaše aktuální verze WordPressu, nemusí vám šablona fungovat. Pokud si šablonu koupíte, můžete se domluvit s autorem na nápravě. Případně se ještě před koupí autora zeptat, jestli šablona pojede na vaší verzi WordPressu a domluvit se na „kalibraci“ (určitě nebudete s podobným dotazem první) .

Pokud si prémiovou šablonu stáhnete, nikdo vám nic nepředělá a ještě se může stát, že vám web nahlásí chybu skrz nekompatibilitu (aneb to běžné „Error 500“ , které je nezbytným doplňkem u instalace pluginů z externích zdrojů) .  Máte-li rádi adrenalin, nemůžu vám nic zakazovat. Většinou stačí nahlédnout do Error logu v souborovém systému vašeho webu, zjistit, k jakému materiálu jsou v souboru uložená varování a složku s dotyčným doplňkem jednoduše přejmenovat (WordPress jej „nenajde“ , pustí vás do administrace a vy jej následně můžete odinstalovat) .

Ano, je poměrně nuda držet se „oficiální“ nabídky na WordPress.org. Hromada lidí dokonce říká, že je z hlediska kvality vesměs nepoužitelná. Ze svých zkušeností vám ale důrazně doporučím držet se oficiálních zdrojů, abyste si zbytečně nepřidělávali práci navíc s případnými opravami.

Nestahovat kalhoty, brod je ještě daleko

Uvědomuju si, že běžný uživatel nestihne dojít až takto hluboko v případě výběru šablon pro web. Nahlédne do několika prvních nejreflektovanějších zdrojů,  a většinou to vyjde. Může se ale přece stát, že povrchový náhled nepostačí, a poté už bude varování o různých drobných pastech užitečné.  Může se zdát chytré prémiovou šablonu raději stáhnout, nebo se vykašlat na oficiální depozitář WordPressu a shánět si doplňky po pirátském způsobu. Kompatibilita a bezpečnost jsou ale zaklínadla, která by pro administrátora měla být tím nejdůležitějším.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

2 reakce na „Úskalí při výběru šablon“

Přiznávám, že tohle je pro mne tak trochu španělská vesnice a nemám nejmenší ambice něco takového promýšlet a věnovat tomu čas. Ale nejspíš je to tím, že design stránek moc neřeším ani u sebe ani u ostatních a až na děsivé extrémy si ho moc nevšímám.

Design by ideálně neměl moc rušit. Spousta lidí v případě WordPressu volí výchozí šablonu pro rok 2016, Twenty Sixteen, protože to jednoduše stačí. Málokdo je takový šílenec jako já 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *