Rubriky
Virtuální zápisníček

Shoďme to všechno na Barbie

Společnost Mattel vydala zprávu, kde uvádí, že ztráty z prvního čtvrtletí letošního roku jsou větší, než čekali. Je to nějaký ten měsíc zpátky, co představili Barbie s upravenými křivkami a se sadou samolepek, které představovaly jizvy, škrábance a celulitidu, aby na malé holčičky nikdo nevyvíjel přehnaný nátlak.  Nátlak nenátlak, zatím to nevypadá, že by firma se svojí strategií výrazněji uspěla.

Já si nemyslím, že by ten nápad byl tak úplně z hlavy firmy. Panenky Barbie byly už dlouho terčem nelibosti médií – ani ne tak že by byly špatné, ale jednoduše proto, že nebylo o čem psát,  a než mladým dámám vysvětlovat něco o zdravém sebevědomí, rozhodli se raději „pustit“ do panenek Barbie.

Já vám nevím, ale jako malá jsem rozhodně nechtěla být veliká černoška s odřeným kolenem. Na bárbínkách mě bavila ta princeznovská aura; když jsem odrůstala, zkoušela jsem si na ně základními stehy spíchnout „něco svého“ – i když to svlečené vypadalo hrůzostrašně, docela mě bavilo stříhat a šít – pár měsíců, myslím. Po období mořských vil, princezen a zpěvaček se firma rozhodla ustoupit neustále sílícím tlakům, a vyrobit Barbie, která bude mít naprosto jiné rozměry, než ty stávající.

Ne že bych trvala na tom, aby byly všechny bárbíny blonďaté. Docela dost mě pobavila modrovlasá Barbie, nebo Barbie Černoška. Jen si nemyslím, že by bylo nutné měnit základní tvar panenek jenom skrz obavy novinářů. Jak jsem tak rostla, v životě by mě nenapadlo chtít kolem pasu deset centimetrů a kolem hrudníku dvacet, protože průměrná Barbie to tak má (prosím vás já to neměřila – jedná se o odhad 🙂  ) . Barbie je Barbie a já jsem já.

Nejsem si příliš jistá, jestli za výchovu mladých slečen může přímo Mattel. A co média samotná? Kdo retušuje modelky tak, že je na výsledné fotografii ani nepoznáte? Házet všechnu vinu na Mattel není šťastné řešení. Zvlášť když Barbie je hračka, která bude mladou slečnu doprovázet pár let, kdežto noviny, časopisy a televize jsou záležitost, která ženy straší daleko delší dobu.

Barbie má být špatný vzor pro děvčata. Přitom to nejsou mladá děvčata, která  bárbíny řeší. V současné době odhaduju, že v takových deseti letech letí Barbie na půdu nebo do popelnice, a původní majitelka už po ní ani nevzdechne. U bárbínek zamrzla spíš média, která vyrábějí z modelek na fotkách v grafických programech kostry, a pak ženám na férovku tvrdí, že ta modelka tak doopravdy vypadá.

Čas od času se objeví pár zdvořilostních článků, které mají být „bojem proti vychrtlinám“ a „manifestem proti retuším v médiích“ , ale z dlouhodobého horizontu se toho moc nemění. Když už, přijde další extrém – na chvíli se rozředí pozornost, a pak se na to pod návalem balastu zapomene. A hodí se vina na plastovou hračku.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

2 reakce na „Shoďme to všechno na Barbie“

Ty útoky na hračky považuju víceméně za nesmyslné. Je to podle mne podobná blbost, jako kdyby někdo žaloval dávného výrobce plastových kočiček, že jejich tělo ve tvaru harmoniky dává dětem špatný příklad, jak má vypadat kočka. Ale svatí bojovníci za různé druhy korektnosti, kteří většinou hlásají všem jen tu jednu správnou pravdu (samozřejmě tu svoji) často střílejí na zástupné terče, protože ty skutečné jsou obtížněji dosažitelné a zdaleka ne tak mediálně vděčné.

Vidis – na tu harmonikovou kocku jsem uplne zapomnela 🙂 . Je to moc hezky priklad. Mne to pripada postavene na hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *