Samhainová transformace a uložení nedokončených cyklů

12.11.2017 Virtuální zápisníček 2 komentáře 1193

Když jsem se rozhodla vytřídit materiál, který přidávám na web, mohlo mě napadnout, že to už nebude na článek ob den. I tak se cítím dost divně, když byl poslední článek devátého, teď je dvanáctého a mně se na webu nic nerodí. Nejsem zvyklá mít mezi články moc velké prodlevy, a ten proces psaní byl většinou věc, která mě dostávala zpátky nahoru na vlnu inspirace, i když jsem si pak procházela zpětně web a říkala si, že bych si na tom měla dát víc záležet.

Co se dělo bylo ostatně dost vidět. Už i Sonya Merchier mi pod jeden z posledních článků psala, že se taky tak nějak nezvládám rozhodnout, kterou šablonu si tady na webu nechat. Tak jsem nakonec udělala to, čemu jsem se zuby nehty bránila: napsala si na papír, co od šablony chci. V první řadě mě překvapilo, jak málo konkrétních požadavků na šablonu mám. Nezáviset na obrázcích, plná responzivita co se týká zobrazení na mobilu, použité čitelné fonty a přehlednost. Věděla jsem, že chci primárně psát, tak jsem po druhé použila kód do šablony, který jedním “Uložit” odnastaví všechny náhledové obrázky k článkům. Abych si vyčistila základ a mohla pracovat s tím, co jsem měla v hlavě.

Navíc se ke mně přes Facebook dostala přednáška Jana Kvasničky, nazvaná: “Premium šablona vždy neznamená nejvyšší kvalitu z hlediska použitelnosti” , která mi pomohla utřídit si priority, a znova mě utvrdila v názoru, že to, co stahují všichni kolem ještě nemusí vyhovovat mně. Říkala jsem si, že si přece nemusím psát seznam, že to všechno v hlavě mám. Když jsem ale vzala papír a tužku, a zjistila, že píšu hlavně podružnosti, a ten základ, o který by se šablona měla opírat je vlastně hodně jednoduchý, pomohlo mi to v rozhodování.

V jedné diskuzi na internetu jsem si všimla názoru, že ty nejúspěšnější blogerky poněkud stagnují. Ať už se jedná o Shopaholic Nicol nebo Carrie Kirsten, které obě odstoupily z Blogerky roku,  a jako důvod uvedly neaktivitu na svých kanálech a řešení úplně jiných věcí, i já si u sebe všímám, že bývaly doby, kdy toho za mnou zůstávalo víc. Původně jsem si chtěla dát do konce prosince termín na hledání “té svojí” šablony. Teď to vypadá tak, že můžu rovnou začít znovu psát.

Od začátku si všímám názvů samotných šablon. Poměrně dlouho jsem držela palce jedné, která se jmenuje “Independent publisher” (nezávislý vydavatel) . Teď to dopadlo tak, že si mě získala šablona s názvem: “Start blogging” . Všechny odpovědi na všechny moje dotazy v jedné, úhledně zabalené kostce. Aktuálně mám focení na druhé koleji, a lezou ze mě spíš písmenka než snímky. Taky asi proto, že mě přestalo bavit fotit květinky a přírodu. Pryč jsou časy, kdy jsem se cítila nejlíp sama ve svojí bublině. Letos se toho u mě změnilo moc na to, abych zůstala stejná jako v minulých letech.

Na jednu stranu bych určitě nechtěla, aby moje jedna šablona na webu vypadala jako rezignace, nebo jako známka toho, že blogování flákám. Že jsem to vzdala, nebo že jsem jako spousta jiných blogerek “vyrostla” z bložínků a jedničky a nuly zůstanou jenom jako jedna z částí mého dětství. Je pravda, že jsem musela přehodnotit víc věcí. Jako třeba přidávání obrázků k článkům de facto jenom skrze Facebook. Facebook zrušil možnost nahrát k odkazu vlastní obrázek, tak jsem byla prakticky nucená využíval Náhledových obrázků, i když jsem je na webu sama nepotřebovala. Dlouho jsem používala snímky detailů ze svého archivu, ale hodně se ozývaly hlasy, kterým se nelíbilo, že mám obrázky nesouvisející s obsahem článku, a ty volně použitelné mi zhusta připadají umělé a sterilní. Tak jsem se rozhodla “hodit Facebook přes palubu” , a snímky tolik nehrotit. I za cenu, že na Facebooku budou jenom s ikonkou.

Nastavená kolej je v mnoha směrech jasná: pokračovat v promýšlení obsahu, věnovat se spíš žurnalistice říznuté jemnohmotným viděním, a pohnout konečně s tím Keltnerem. Když jsou knížky pročtené skrz naskrz, je nejvyšší čas začít s praxí.

Fotila Michaela Jurasová

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

2 Responses to :
Samhainová transformace a uložení nedokončených cyklů

  1. Lu napsal:

    Ja som moju sablonu riesila uz strasne davno a teraz mám pocit, ze by bolo fajn pustit sa do toho opat, ale… strasne da mi nechce 😄 Inak pridavanie raz za tyzden, alebo 9 dni, mi nepride tak strasne. Ja sice teraz pridavam viac ako som predtym zvykla, ale myslim, ze to dlho nepotrva

    1. Andrea V. napsal:

      Zrovna u tebe mi sablona prijde v poradku – ale tak to mam s kupou webu, krome toho sveho 🙂 Mozna trochu zvetsit pismenka. Ja se zase do hrabani nutit nemusim 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *