Rozum versus emoce

6.7.2015 Sedm závojů 6 komentářů 1181

Když se člověk podívá kolem sebe, zjistí, že současné době vládnou spíš extrémy. Buď “vědci”, kteří by raději umřeli, než aby připustili, že si něco neumí vysvětlit. Na druhé straně “sluníčkoví” alternativci, kteří by si raději vyrvali hlasivky z krku, než aby řekli, že matematické postuláty jsou postavené na rozumném základu, i když se je lidé rozhodli nedokazovat, protože je “považují za samozřejmé” ( = samostatně je dokazovat nemusejí, protože se dokazují samy v každodenní praxi; vysvětlujte to ale zarytému sluníčkáři). Tak se člověk rozhoduje buď na základě rozumu, nebo na základě vlastních emocí. Jeden extrém, nebo druhý.

vzhuru-nohama

Rozumový člověk linkuje všechno do tabulky a svoje pocity podřizuje rozhodnutí, které je ekonomičtější, výkonnější, nebo požadovanější. Tlumí svoje vlastní pocity a neuznává výběr jenom pro to, že se mu daná věc jednoduše “líbí”. Emocionálně založený člověk zase lítá z extrému do extrému, protože bere to, co v danou chvíli právě “cítí” a lidské pocity jsou každý den trochu jiné, co si budeme nalhávat.

Rozešli jste se někdy s partnerem, jednoduše jenom kvůli tomu, že vám to napověděly právě pocity? Jenom prozradím, že chlapi podobné řeči nesnášejí. Člověk totiž každý den cítí něco jiného a podřizovat svá rozhodnutí emocím může znamenat pěkně šílenou horskou dráhu.

Vybíráte chlapa čistě na základě odškrtaného seznamu? Je úplně dokonalý? Pak zjistíte, že to na hlubší úrovni stejně “není ono” a “něco” tomu chybí. Úplně ideální je, pokud berete rozum a emoce jako další dvě samostatná “Já”, vyslechnete obě strany, ale nenecháte sebou mávat ani z jedním z nich.

Nenechat se napadat kolem-plujícími energiemi je další level, který by vás mohl zajímat. Mít absolutní svobodu, být pánem nad sebou samým. Kolikrát se necháte blbými řečmi lidí kolem zatáhnout do pesimistické nálady? Kolikrát se přidáte k hromadné hádce, jenom kvůli tomu, že vzduchem všude kolem vás létají ostrá slova? Když vládne rozum, máte tendence hnidopišit na každé nepřesnosti, která v hádce zazní. Když vás ovládají emoce, necháte se strhnout a motáte se do diskuze, která vám vůbec nepatří.

Neexistuje dobro a zlo, dualita je jen zjednodušení situace. Proto je dobré vzít na vědomí, že i vy sami nejste jenom “Moje hodné já” a “Moje hnusné já”. Skládáte se z daleko většího množství vlivů a jakožto plně vnímající lidská bytost je pro vás dobré být “nad věcí”, nad všemi vašimi “Já” a nad vším, co k vám patří, a je pro vás výhodné umět se rozhodnout jako svobodná lidská bytost.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

6 Responses to :
Rozum versus emoce

  1. jolana88 napsal:

    postrádám třetí možnost. Když otevřu internet – i tisk, je mnohem častější. Vědecké (rozumové) základy se vykládají na pocitovém základě. Což vede k průšvihům daleko větším.

    1. … Aneb jak to bylo, když kočička s pejskem pekli dort 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *