Reakční youtube a principy posednutí

21.2.2017 Mezi nebem a zemí Komentáře (0) 357

Když se jeden na chvíli povznese nad flamewarovou politiku Youtube a vezme to tak nějak obecně, nejde přehlédnout, že se na některé youtuberky kauzy jenom lepí, a naopak proti nim existují dámy, které si jedou na svém vlastním písečku a bouře mediálního světa se jich nijak extra nedotýká. Nejde říct, že by neměly spolupráce nebo nevydávaly svoje názory na konfliktní témata; spíš se dost drží svého vlastního písečku, a ve vztahu s ostatními lidmi preferují jako hlavní ctnost respekt vůči cizím názorům a cestám jiných lidí.

Na jednu stranu je to celé logické. Některé youtuberky si zvykly syslit hmotu, a skrz jejich videa čiší nefalšovaná touha po dalších blýskavých krabičkách jenom skrz ten elementární důvod, že tu novou ještě nemám. V tomto stádiu je situace velice podobná dlouhodobému kuřákovi. Z velké části má cigáro jako rituál a psychickou kotvu, z části ty cigarety ovládají jeho, ale není to v pozici, kdy by se mělo jednat o negativní úkaz. Negativní vůči tělu to určitě je, ale ještě to není tak daleko, aby se jednalo o obsesi nebo závislost ve smyslu třasu a zvýšeného pocení, když si už celých pět minut nemám kde zapálit.

Existují youtuberky, které jsou na tom stejně ve vztahu ke svým šminkám. Některé to berou “jenom jako práci” , a celou tu věc s krabičkami nijak extra neřeší. Pak je ale část slečen, které nákupům kosmetiky propadly, a kde se začíná formovat závislost, tam se objevuje motiv posednutí cizí jemnohmotnou bytostí. Sice zatím slabá, ale je tam a to mnohdy stačí, aby si podobné začalo přitahovat podobné. Když se podíváte do diskuzí na youtube a začtete se do těch flamewarových, zjistíte, že ty urážky nemají ani hlavu ani patu. Na co kdo potřebuje vědět, kde ta která youtuberka vzala ten sýr nebo tu Metaxu? Nač to komu je? Logicky není rozumová kotva, které  by se člověk mohl chytit, a stejně tak chybí rozumný důvod, proč se daná kauza rozhořela.

Youtuberky, které ty jejich krabičky začínají pomalu “ovládat” , si přitahují čtenáře, kteří mají podobně silnou závislost (jídlo, internet, společnost, cokoliv dalšího) . Jelikož ti čtenáři následně nemyslí svými vlastními hlavami, ale jednají zčásti pod vlivem posednutí, je jasné, proč se některým youtuberkám kauzy vyhýbají a proč se na některé lepí jako vosy na bonbon. Když followeři nepoužívají svůj mozek a nechají se strhnout davovou psychózou, vzniká z toho něco, proti čemu se nedá nijak pořádně bránit.

Ofotit velký techničák a vystavit ho na web? I kdyby youtuberka pominula etickou stránku věci a porušila základní pravidla lidského soužití, stejně by ti, kteří po ní ten velký techničák na auto chtějí, našli miliardu dalších věcí, které by tu konkrétní dámu usvědčily z toho, že dostala zadarmo auto, které cenově vychází od 885 482 Kč, bavíme-li se o novém kusu. Kdyby už zvládali používat vlastní hlavy, došlo by jim, že takovou věc nikdo nikdy “za video” nedostane. Vysvětlovat něco davu, který má přepnuto na úplně jiný “level logiky” nemá vůbec žádný význam, a už z toho samotného principu jsou dotyčné dámy proti zvůli konkurentů bezmocné.

A přece se zdá, že na youtuberky, které si nenechaly přerůst kosmetiku a věci přes hlavu se konspirace vůbec nechytají. A když, je z toho jenom velice slabý větříček. Jako kdyby youtuberky, které “syslí” hmotu a nakupují kosmetiku po tunách lákaly Egregory daleko víc, a byly daleko víc náchylné riziku útoku ze strany dalších lidí, kteří mají na zádech “přicucnuté” ne Kaiser-klíště, ale svůj vlastní Egregor, který zneužívá jejich životní sílu. Téma závislosti jako prvního stupně posednutí je v dnešní době dost aktuální, zvlášť když celou věc vezmeme optikou youtuberek. Ještě jsem neviděla kauzu kolem dámy, která stojí nohama pevně na zemi a bere tu kosmetiku čistě jako práci.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *