Rubriky
Z deníčku blogerky

Publikovat versus sdílet

V jednom z minulých dílů jsem nakousla možnost, že nedostatek inspirace pro články může znamenat, že člověk vůbec blogovat nemusí. Může to znít podivně; síť je váš druhý domov, a teď najednou máte zvažovat jinou cestu? Pravdou zůstává, že cest je v době internetu nepřeberné množství a zafixovat se na jedinou nemusí  být vhodné.

Psát články , neboli publikovat, znamená připravovat články a umisťovat je na svůj blog. Potud je to jednoduché; dokud člověk nezačne vyhlížet komentáře a jakoukoliv zpětnou vazbu ke svým pracím. Návštěvníci blogů se přitom dělí do dvou základních skupin: větší část všech příchozích navštíví stránku, podívá se na nové články a odchází bez jakékoliv interakce. Menší část navštěvuje blogy také za účelem komentování a jakéhosi spolupodílnictví na celém blogu. Diskutovat s autorem o nastíněné problematice, nebo se vlastními více či méne vhodnými připomínkami pokoušet autorův blog předělat víc podle sebe. Tato malá část návštěvníků je poté důvod, proč tolik blogerů odpadá. Očekávají daleko větší podíl komentujících, než může blog ze svojí podstaty nabídnout.

Sociální sítě jsou poměrně nevěrné nevěsty. Internetová stránka je záležitost přístupná všem; v sociální síti musí být  zaregistrováno veliké množství dalších, ideálně známých, lidí, aby to celé mohlo fungovat. Na oplátku člověk získá veřejný prostor na všechno, co jej napadne. A jako přidaná hodnota navíc lajky a komentáře, a o to nám v první řadě jde: vědět, že v té svojí virtuální bublině nejsme sami.

Psát blog a vést sociální síť nemusí nutně znamenat podobnou činnost. Na sociální síti sice člověk nemá k dispozici „celý Vesmír“ , ale i těch 80 followerů může znamenat víc, než celý blog, pokud o blogu nikdo neví. Sdílet pomocí sociálních sítí je daleko méně náročné na kreativitu; prostě jen do připraveného rámce přidáváte obsah. Průšvih je, jak tento systém zaměníte s blogováním. Podprůměrných nedopracovaných blogů vzniklo svého času víc než  dost. Publikovat a sdílet vážně není totéž. V příspěvcích na sociální síti nejde vyhledávat a nejdou řadit do rubrik, ale zkušenosti ukazují, že většina lidí na síti je ochotná přelouskávat i dlouhatánské jednolité bloky textu, které jsou pro sociální sítě také typické.

Je vhodné připomenout ještě jednu věc: Youtube jako módní trend začíná kulminovat, a zanedlouho se z něj stane „zase jen“ služba ke sdílení videa. Mladší bráška Instagram se svými Instastories se žene hladově dopředu, proto je dobré nezafixovat se na jedinou síť. Na to jsou módní trendy  příliš nestálé. Ve světle běhu mediálního světa je blog stabilní jistota; záleží ale, jestli právě vy chcete spíš psát, nebo spíš sdílet.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

2 reakce na „Publikovat versus sdílet“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *