Příšerka je mrtvá

Psal se duben 2010, a já jsem si na osm splátek pořídila Panasonic Lumix ZX1 . Tehdy za 6 400; fotila jsem do té doby mobilem, a Lumix, alias v pozdějších zápisech “Červená příšerka” , byl můj první pořádný foťák. Nešla jsem naslepo; věděla jsem, že Lumixy dobře fotí, a vlastní kompakt byla přirozená cesta.

Celkem rychle jsem focení propadla. Zhruba do roka jsem se začala rozhlížet po něčem s větším snímačem. Nejdřív jsem procházela kompakty s větším snímačem a lepší výbavou (“superkompakt” , “EVIL” , jak tomu kdo říká) . Rozhodla jsem se ale nejdřív našetřit, a v průběhu půl roku, kdy jsem dávala dohromady peníze se jedno sešlo s druhým, a já začala pokukovat spíš po zrcadlovce.

Lumix byl od té doby spíš cestovním foťáčkem, protože se mi vešel do jakékoliv tašky. Asi za čtyři roky ale začal váznout motorek zoomu, tak jsem jej odložila do regálu a nechala ho tam. Letos jsem jej vyhrábla z poličky a popadl mě sentiment. Naštěstí má po té době v poličce dokonale vybitou baterku, tak jsem neměla jak pokoušet svoje nervy se zlobícím motorkem. Jeden den jsem si hrála s představou, že si jej nechám opravit. Ale … Lenovo A536 mi fotí srovnatelně s kompaktem, a Lumixu odešel motorek spřažený se zoomem a s ostřením, a tím pádem by bylo levnější kupovat celý foťák, než opravovat Příšerku.

Dnešním dnem je tedy Lumix oficiálně v křemíkovém nebi. Můj první foťák, který jsem si koupila ze svých výplat. Můj první foťák, který byl se mnou celé moje blogovací začátky. A také cíl mého vzteku, když jsem se inteligentně zaregistrovala na tehdy aktivních fotografických fórech, a zjišťovala, že tam člověku pomůžou akorát tak do hrobu. Že jestli se chci naučit fotit, musím sama; konstruktivní kritika byla těžce nedostatkové zboží už tehdy 🙂 .

Já jsem věděla, že bude daleko rychlejší naskenovat tu vyvolanou papírovou fotku, než hledat digitální předlohu 🙂 🙂

Jak to tak po sobě čtu, šlo to se mnou celkem rychle. I když ráda tvrdím, že nejsem fotograf, stejně se pořád hrabu v tom foťáku v mobilu a zjišťuju, co to umí a neumí. Abych nakonec zjistila, že mi to stejně nejlíp jde s Nikoušem a pečlivě zvolenými objektivy. Ano, cizí mohou říkat, že je nejlepší vybrat záklaďák typu 18-55 nebo 24-70 s perfektní světelností, ale co chcete dělat s člověkem, který měl už tři roky zpátky takovou neodbytnou obavu, že bude nakonec běhat po světě s nůší pevných skel na zádech? 🙂 .

Světlo a kompozice jsou stejné pro mobil, kompakt i zrcadlovku. Pak jsou ale parametry, které jsou pro každou  vyjmenovanou kategorii jiné, a tam potom záleží hlavně na tom, aby zvolená technika neházela člověku pod nohy klacky. (Nefunkční) Lumix zůstane natrvalo součást mojí sbírky, ale mít vybírat foťák znovu v současné době, byla by mi podobná kategorie produktů dost těsná …

Odebírejte blog e-mailem

Nechce se ti číhat na každý můj nový článek? Dej mi svoji e-mailovou adresu, a budu číhat za tebe.

Připojte se k 36 dalším odběratelům

« »

© 2017 Vysvobozená.cz. Theme by Anders Norén.

%d blogerům se to líbí: