Pravidlo dvou přesmyček

22.12.2017 Mezi nebem a zemí 4 komentáře 1944

Psychologové s oblibou říkají, že na co se člověk zaměří, to najednou vidí všude kolem sebe. Nebývá problém zaměřit se na nějaký jev, a následně si ohýbat okolní realitu podle toho, co mám sledovat a co mi má vycházet. Lidské smysly jsou denně bombardovány jedenácti miliony vjemů. Mozek pokaždé vybere jenom ty nejrelevantnější (ty, které spadají do oblastí, jenž mají naši aktuální pozornost) . Proto se není čemu divit, že si člověk zvládne “vytvořit” prakticky jakýkoliv svět, který jej napadne.

Z nějakého důvodu se čas od času narodí dílo, které zahýbá celým světem. Ať už je to Mona Lisa, Beatles, nebo v poslední době Harry Potter a Hra o trůny. Základ je stejný: snílek vytvoří dílo, které se mu následně podaří vydat. A z neznámého spisovatele je najednou autor bestsellerů. Lidé, kteří vyrostli v cynismu pak celý život učí, že každý takový člověk je zaprodaný, prošel rituály od Reiki až po tajné zasvěcení Velkému Modrému Reptiliánovi (mimochodem, největší majstrštyk Davida Icke – ten jako první typ reptiliánů vymyslel a použil) , a není absolutně možné, aby probuzený člověk čemukoliv takovému věřil.

Na internetu se objevil článek, okopírovaný z webarchivu z dnes už neexistujících stránek. Rozebírá jména v Harry Potterovi, s tím, že se má jednat o podprahové nabádání ke drogám, sexu a nevázané zábavě. Celý text je na dva mega dlouhé články, ze kterých každému, který se jimi chce prolouskat musí zákonitě hučet v hlavě. Člověk, který to napsal si pak může prakticky tvrdit, co chce.

Všimla jsem si, že některá písmenka použijí dvakrát, některá vůbec, a pokud náhodou nic nevychází, přeskupí písmenka jednou (a odmažou jednu část “nepohodlných” hlásek) , a poté provedou přesmyčku po druhé, odstraní během toho dalších pár písmenek, a mají výsledek, ke kterému se původně chtěli dostat. Připomíná mi to jeden můj článek, který jsem psala jako duel frontmanů, s tím, že jsem už přesně věděla, kterého chci “nechat vyhrát” .

Jak lord Voldemort k přezdívce přišel, zdroj: Facebook

Třeba ale Voldemort je docela oříšek. Sám autor (ano, autor; žena, která článek “přetiskla” se ani nezdržovala s opravením rodu pisatele) přiznává, že slovo “lord Voldemort” rozložil jako ve hře Scrabble, a hledal, dokud v těch písmenkách nenašel smysluplné slovo: modern. Zbylo mu VLLT ORDO , načež s úsměvem ovečkám oznámil, že “VLLT ORDO”  znamená “world order” . Můžete mi někdo říct, kde v tom Scrabblu nabral W, E a další dvě R? Rozložit písmenko na souhlásky, a poskládat si z něj cokoliv se mi zrovna hodí? Připomíná mi to kauzu s písmem Wingdings. Jedná se o font, který se defaultně nachází v instalaci Windows, ale místo písmenek má na každé klávese obrázek. To je teprv ráj! Na NYC vám vylezou dvě krabice a letadlo – a hele, pád Dvojčat! Takových věcí se tam dá najít víc, protože v případě obrázkových písem dokážete z těch náčrtků tvarů vykonstruovat naprosto cokoliv.

Závěr článku uvádí, že je Harry Potter srovnatelný s drogami. V okamžiku, kdy zapomenete na reálný svět, a necháte se pohltit čímkoliv – nejenom sadou knížek o brýlatém čaroději – výsledkem je, že odevzdáváte svoji energii Poli, které se kolem dané věci tvoří. Ať už je to Harry Potter, čokoláda nebo dojíždění autobusem. V tomto směru jsou abstinenční příznaky naprosto stejné. Tvrdit, že něco takového dělá jenom Harry Potter je nepochopení daného jevu.

Dlouho mi nepřišlo nic jako taková nebetyčná kravina, jako naházení všech písmenek z Harryho Pottera do jednoho super-velkého měšce, a následné tahání slov v pořadí, jaké se  autorovi článku zrovna hodí. Že tam písmenka chybí, a některá tam jsou navíc? No a? Kdo to bude kontrolovat? Jako obhajoba je v diskuzi pod článkem uvedeno, že nejde o ty přesné konkrétní přesmyčky. Že to má  být jenom ilustrace toho, jak to v médiích funguje, završené povzdechnutím, že lidé nechtějí vidět pravdu. Že jestli to, co tam autor našel, ve slovech skutečně je, už není důležité. Nakonec to vypadá, že největší osly z lidí dělají právě konspirátoři a sběratelé apokalyptických článků.

 

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

4 Responses to :
Pravidlo dvou přesmyček

 1. Čerf napsal:

  Vždycky jsem si říkal, že konspirátoři mají vlastně velmi jednoduchý život, protože jim pro něj stačí pouze jedna jediná pravda :-).

  1. Andrea V. napsal:

   🙂 trefná odpověď 🙂

  2. veruce napsal:

   Já bych neřekla, že to mají jednoduchý. Víš co to dá práce, než nějakou novou konspiraci vymyslí? 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *