Menší parťák k Nikonu aneb Už je to tady

18.1.2018 Fotodeník 2 komentáře 1116

1. prosince 2017 jsem psala, že je pro mě zrcadlovka vhodnější, než foťák typu Olympus PEN. Připomnělo mi to moje dva roky na adrese utajena.wordpress.com; pamatuju si minimálně tři články, ve kterých jsem fňukala nad adresou Vysvobozená (z WordPress.com jsem si ji smazala, a na wp.com nejde po druhé založit komplet stejná adresa webu) . Když jsem tak datlila řádky o tom, že oceňuju větší snímač skrz světlo a hledáček skrz práci, tušila jsem, kam to celé směřuje.

S Nikonem jsem strávila posledních šest let. Jediné, co je na něm špatně, jsou ošoupaná tlačítka a vytahaná gumová krytka. Nedávno jsem mu pořídila objektiv Tokina 12-28mm 4,0/f , což se ukázalo jako ten nejlepší “základní objektiv” pro moji osobu.

Ráda pracuju přes hledáček, a pořád platí, že je Lumix GF7 v první řadě kompakt. Je to poznat potmě bez blesku, případně v žárovkových podmínkách. “Jenom” mě přestalo bavit tahat velkou zrcadlovku jako “příruční” – prostě chci chodit a fotit, a Lumix je menší, vleze se mi do tašky, a má tichý režim – bez cvaknutí, žádný zvuk, že fotím vím jenom já.

Panasonic Lumix GF7 má micro 3/4 snímač (totéž co PEN) , a výměnný objektiv, který je podobný mojí Tokině 12-28 mm. Začíná na hodně širokém úhlu, a končí někde za neutrálním ohniskem. Jeden z důvodů, proč se mi do kompaktů s výměnnými objektivy nechtělo, byl fakt, že setové objektivy u těchto kompaktů většinou začínají na 18 mm, a to už je pro mě “moc daleko” . Výměnné objektivy na prťata stojí minimálně dvakrát víc, než samotné tělo, tak se mi do toho moc nechtělo. Zvlášť když jsem aktuálně u zrcadlovky zjistila, který typ objektivu je pro mě jako dělaný. Než jsem si uvědomila, že Panasonic vlastně taky vyrábí fotoaparáty, a než jsem zjistila, že právě GF7 prodávají v setu s objektivem 12-32 mm. Objektiv 12-32mm prakticky může za to, že se naplnila poslední kapka v misce “výhody bezzrcadlovek” .

Můj první fotoaparát byl Lumix ZX1 . S Lumixy umím, a s “Červenou Příšerkou” jsem byla spokojená. GF7 je zčásti klasický kompakt (má automatiku i režimy scén) , ale zároveň má na kolečku možnost přepínat do klasických režimů P/A/S/M , které znám ze zrcadlovky. Navíc to má pár funkcí, které jsem v zrcadlovce neměla, třeba možnost poslat přes Wi-fi fotku do mobilu, nebo možnost nastavit na tlačítko náhled hloubky ostrosti (namáčknete, a na displeji se vám objeví snímek tak, jak jej zachytíte přes aktuálně nastavenou clonu) .

Podobně jako hromadě dalších lidí mi začala vadit velikost zrcadlovky; kolegové ale nejčastěji končívají s Fujifilmem. Taky jsem se na ně dívala, ale odradily mě stížnosti na pomalé ostření, a jak jsem už řekla, kdybych na ně měla kupovat objektiv podle své chuti (širokoúhlý, a to hodně) , dostanu se k cenovce někde kolem 30 000 Kč. Lumix mě stál 9 800 Kč, a “můj vysněný objektiv” měl přímo v kitu.

Jedno je jisté: teprv teď budu doopravdy erudovaně schopná napsat, jestli zrcadlovku, nebo bezzrcadlovku. Psát bez hlubší znalosti obou táborů teď zpětně považuju za hloupost; jde hlavně o to, co bude člověku dělat větší radost.

Už se na práci s tím prťousem těším 🙂 . Určitě dám časem vědět; po nějakém tom týdnu s Lumixem budu schopná konečně napsat i něco jiného, než tu hromadu předpojatých blábolů, která se ohledně zrcadlovek a bezzrcadlovek objevuje na každém druhém webu 🙂 .

 

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

2 Responses to :
Menší parťák k Nikonu aneb Už je to tady

  1. Čerf napsal:

    Otázka “zrcadlovka nebo bezzrcadlovka” mě jako fotografa úplně míjí. Foťák mám, je slušný, nějakou dobu mi trvalo, než jsem si ho dopřál, a teď je na mně, abych z něj dostal to nejlepší, co umí. Dokud toho umí víc, než já dokážu ovládnout, budu ho používat, tak nějaké přemýšlení o náhradě nebude ještě dlouho na pořadu dne :-).

    1. Andrea V. napsal:

      Kolem a kolem, fotograf tech funkci moc nepotrebuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *