Olympus PEN vs. Nikon D3100: Moje důvody pro zrcadlovku

1.12.2017 Fotodeník 4 komentáře 1938

Čas od času mě chytí touha pořídit si menší foťáček, čistě na hození do tašky. Foťáček, který by se mi vešel do většiny kabelek (kromě psaníček) , a nemusela bych řešit, že i když zrcadlovku do té tašky dám, a ostatní věci k ní poskládám taky, stejně mi zavazí a mizerně se mi s tou celou taškou operuje. Většinou mám pár důvodů, o něž se moje uvažování o nějakém “moderním retro foťáčku” nejčastěji zadrhne. Každé tři měsíce pravidelně přesypávám z mobilu celkem solidní kupičku “každodenních” fotek, a říkám si, že by bylo fajn pořizovat je něčím “lepším” . Jenže – jednou jsem už v kabelce kompakt nosila; s tím, že jej budu používat jako příruční. No, po dvou týdnech “vození foťáku na výlet” bez jediného použití jsem jej uklidila zpátky do poličky. Málokdy chodím fotit přímo z práce, a to už si zrcadlovku vezmu z domu rovnou.

Kabelka samotná je taky otázka. Probleskla mi hlavou vzpomínka na druhé focení s Míšou Jurasovou. Míši se dostala do rukou moje taška, a jako první věc se mě zeptala, jestli mi nevadí tahat takovou váhu na jednom rameni. I bez foťáku se mi taška zastaví na váze několika cihel …

Co se týká výběru náhradní techniky, bezzrcadlovky urazily pořádný kus cesty. Navíc začaly být pro masovější použití doporučovanější než zrcadlovky. Jsou menší, a pro takové to použití typu: “Stejně tam ten setový objektiv nechá našroubovaný nafurt, tak nač platit tolik peněz, když jsou mirrorless levnější” . Já jsem hledala foťák kolem roku 2010, a to byly doporučovanější zrcadlovky. Bezzrcátka byla teprv na začátku cesty, a měly oproti velkým foťákům víc nevýhod než výhod. Nezastírám, že by to celé dopadlo kompletně jinak, když bych pořizovala foťák dnes. “Vyrostla” jsem ale na zrcadlovce, a mám pár důvodů, které mě u ní spolehlivě drží.

Optický hledáček

Naučila jsem se fotit s přístrojem přímo u hlavy. Zadní displej jsem posledních sedm let nepoužila ani jednou, a když už chytím do ruky cizí kompakt, připadám si s tím držením ve dvou rukách a koukáním na displej jako notor, který v sobotu ráno po páteční kalbě ještě neměl svoje první vyprošťovací pivo. Zkrátka, zdá se mi, že ten kompakt nedržím moc pevně – a to se nebavím o případech, kdy jsem naprosto automaticky přiblížila kompakt k hlavě, a přiložila si pravý horní roh displeje k oku. Musela jsem vypadat jako dement 🙂 .

V hledáčku mám dostatečně velký obraz, a vidím skrz něj, i když je venku až moc jasno. Naopak, když se zešeří, můžu vypnout zadní displej zrcadlovky, ať mě nic neoslňuje, a v klidu fotit přes hledáček, jak jsem zvyklá. Fotit za šera přes displej znamená šklebit se do té přemíry jasu z displeje. Ano, jas se dá nastavit; já ale nepatřím mezi lidi, kteří by si byli ochotní před každým focením kalibrovat jas displeje tak, aby se do toho foťáku nemusel ksichtit.

Na hledáčku zrcadlovky se mi líbí velký a jasný obraz. Navíc, jak jsem už zmínila, daleko líp se mi manipuluje s foťákem v “zrcadlovkovém” uchycení.

APS-C snímač

Dokud jsou venku odpovídající podmínky, odfotí vám zajímavé snímky i krabice od bot. Když ale máte ležet večer doma na koberci, a ve světle 60W žárovky z lustru číhat na prskající kočku, která se schovává v rohu pod křeslem, rychle zjistíte, že má větší čip a světelnější objektiv daleko víc kladů. Mně stačilo fotit Argemu v Hluku Panasonicem ZX1, a následně fotit v naprosté tmě Nikkorem 35 mm 1,8/f – když podmínky učiníte extrémnějšími, větší snímač a světelnější objektiv jsou ty největší plusy, které můžete schovávat v rukávu.

U zrcadlovky v 99 procentech nepoužívám ISO vyšší než 800, protože další hodnoty jednoduše nepotřebuju. Odpadá tedy potíž s menšími snímacími čipy a následným šuměním. Nepoužívám blesk, a od doby, co jsem si pořídila pevný objektiv se světelností 1,8/f  přisvětlování v drtivé většině případů nepotřebuju. Je to pro mě pohodlnější.

Netvrdím, že by se mi PEN nelíbil. Hromada fotografů si pořizuje “kapesní zápisníčky”. Navíc, ten retro vzhled je něco, nač se velice dobře dívá. Neříkám, že nemá snímky srovnatelné se základní zrcadlovkou. A netvrdím, že tu svoji zrcadlovku využívám na 200% . Já jsem si “jenom” zvykla, že si můžu poskládat foťák po svém, který mi bude nádavkem fotit bez šumu i v naprosté tmě podzimního sychravého odpoledne.

Zrcadlovky jsou finančně vhodnější pro člověka, který si chce svůj nástroj snů “poskládat” . Koupíte tělo zvlášť, a k němu z řady objektivů přesně to, co potřebujete. Tělo koupíte kolem 13 000 Kč ze základních řad jistě, a můj oblíbený objektiv 35 mm od Nikonu vyjde za 6 000 Kč.  Bezzrcadlovky mívají objektivy přibližně 2x dražší, než samy stojí. Olympus PEN E-PL7 koupíte za 9 000 Kč samotný, a pevný objektiv k němu vyjde 17 000 Kč (myslím, že se jedná konkrétně o ohniskovou vzdálenost 20mm) . Za 25 000 Kč máte u Nikonu tělo nejdražšího modelu s APS-C snímačem, model D7200. Bezzrcadlovka je naprosto vhodná pro každého, kdo chce koupit set těla a objektivu a dál se o nic nestarat. Případně, pokud máte zrcadlovku, a používáte převážně automatické režimy.

Schopnost být provozuschopná nezávisle na podmínkách, a pevný návyk fotit s konkrétním úchopem zrcadlovky přímo přes hledáček jsou dva hlavní důvody, proč se bezzrcadlovkám zatím vyhýbám. I když se dá k PENu dokoupit elektronický hledáček, obrázky v něm bývají maličkaté, a já mám na jednom oku čtyři dioptrie, a na tom druhém pět. Už se vidím, jak ty mravence luštím 🙂 . Fotit přes displej znamená natáhnout ruce před sebe, a fotit přes hledáčky bezzrcadlovek znamená malinkatý obrázek. Vzhledem ke středně silným brýlím je pro mě zrcadlovka ideální.

Jsou to drobnosti, ale ze svojí vlastní povahy se jedná o důvody, které zatím PEN a jemu podobné stroje vyřazují ze hry. Někdy kolem toho roku 2010 jsem snad v DIGIfotu četla, že jak si jednou zvyknete na zrcadlovkový hledáček, je konec a alternativy nejsou možné. No – něco na tom bude …

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

4 Responses to :
Olympus PEN vs. Nikon D3100: Moje důvody pro zrcadlovku

 1. Čerf napsal:

  Taky dávám přednost hledáčku. Display používám, jen když fotím s foťákem vysoko nad hlavou, což bývá jen zřídka. Ale třeba jsem display využil nedávno při focení na Olšanském hřbitově, když jsem chtěl vyfotit detail na náhrobku a nechtěl jsem šlapat v bezprostřední blízkosti hrobu.

  1. Andrea V. napsal:

   Ano, na hřbitově se mi taky nechce šlapat po cizích hrobech. To se dlouhé ruce a displej hodí 🙂

 2. ejnets napsal:

  Super článek! Díky za to, zrovna se to snažím nastudovat do budoucna pro koupi nového foťáku 🙂
  Ejnets in Peru | instagram: EJNETS

  1. Andrea V. napsal:

   Děkuji 🙂 Obecně zrcadlovku doporučím každému, kdo si chce svůj “stroj snů” poskládat, protože objektivy jsou levnější, než v případě bezzrcadlovek. Můžeš si vybrat úzce zaměřený objektiv po svém, nabídka je široká. Bezzrcátka zase budou vhodná pro člověka, který koupí základní set a dál objektivy neřeší. Když tělo stojí 8 000Kč, a samostatný světelný pevný objektiv 20 mm vyjde 17 000 Kč, je to celkem brutál 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *