Jemnohmotně

Nervozita a deprese aneb Chytrá díky Facebooku

Na jednu stranu mají být Češi nejvděčnější publikum pro Facebook, na stranu druhou se místy až divím, co a proč tam lidi tak táhne. Ano, já jsem Facebook po třech smazáních napočtvrté zakládala skrz svoje nové stránky, a vím o lidech, kteří mají Facebook kvůli kontaktu s bývalými spolužáky ze všech možných škol, ale upřímně: na průměrné facebookové zdi se střídají hejty na imigranty, motivační citáty na pozadí západu slunce a milionkrát ohrkané vtipy. (Porno jsem na news feedu zablokovala – teď jenom čekám, až mi Facebook napíše, že mě maže pryč, protože mám víc cizích příspěvků zablokovaných než zobrazených).

Nedávno se tam objevil citát od Lao-ć. Že pokud máš deprese, uváznul jsi v minulosti, a pokud jsi nervózní, pak přebýváš v budoucnosti. Že člověk, který žije v přítomnosti je dokonale klidný. Většinou mě ty citáty nechávají chladnou, ale na této myšlence mě něco zaujalo. Obecně nemám ráda takovou tu časopisovou esoteriku, která schematizuje a zjednodušuje všechno co může, a když vám napíše, že máte žít v přítomnosti, podá to takovým způsobem, že si zákonitě klepete na čelo. Žít v přítomnosti znamená, že nerozebíráte vlastní minulost, ani se neklepete z toho, co bude zítra. Prostě jdete jeden malý krůček za druhým a na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí se každé “právě teď” rozhodujete, co je pro vás nejlepší.

Deprese z minulosti. Něco na tom možná bude. Člověk je většinou nesvůj z toho, co neudělal v minulosti – že se mu nic nepovedlo, že nic neznamená. Doteď. Málokoho napadne vzít svůj vlastní život do rukou ve zdravém nervovém rozpoložení, ne tak ještě psychicky nemocnému vysvětlovat, že když vezme svůj vlastní život do rukou, může ještě všechno dohnat.

Člověk bývá většinou nervózní z toho, co nezná. Proto se namísto skládání jednotlivých kroků věnuje spíš tomu, co bude a nebude o dvacet kilometrů dál. Když někdo poradí: “Žij v přítomnosti” , nadletí metr dvacet a vynadá rádci do blbečků, protože i v ženských časopisech přece píšou, že “žij v přítomnosti” je ten největší paskvil, jaký esoterici vymysleli.

Žít v přítomnosti znamená vědomě rozhodovat o každém svém následujícím kroku a nenechávat nic náhodě. Mít na zřeteli, že se k cíli jde dostat po malých krůčcích, praktikovaných “právě teď” . Je dobré vědět, že žádná budoucnost neexistuje. I ti nejlepší kartáři vám nenapoví budoucnost na déle než dva roky dopředu, protože před sebou máte velké množství křižovatek a skrz ně nedohlédnou ani karty. Pokud vám někdo tvrdí, že vám předpoví celý váš další život, pak lže. Karty nenahlédnou skrz všechna vaše svobodná rozhodnutí. Jsi-li klidný, potom žiješ v přítomnosti? Ano, je to dost možné; člověka vesměs mrzí spíše to, co neudělal nebo nezkusil. Pokud si člověk bude hlídat přítomnost a všechny svoje šance, je veliký předpoklad, že neskončí v pasti.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *