Nenechte se zmást

12.12.2016 Sedm závojů Komentáře (0) 276

Zvlášť v oblasti alternativního bádání je víc než vhodné číst pečlivě a sledovat, co kde autor psal, s čím začal a s čím operuje na konci článku. V textech podobného zaměření se často opakuje několik základních nedostatků, na které je potřeba dávat pozor.

Překroucený postup

Je rozdíl napsat, že ke vzniku vitamínu D je potřeba sluneční svit (jako reaktant) a je rozdíl napsat, že sluneční paprsky vitamín D obsahují (instantní v prášku). Stejně tak je rozdíl říct, že hlíva ústřičná léčit rakovinu pomáhá (posiluje tělo) nebo říct, že hlíva ústřičná rakovinu léčí (sama, bez ničeho dalšího). Často se jedná o zjednodušení složitějších pasáží; výsledek už ale nemusí být pravda.

Vezměte si, že…

Rozšířený nešvar. Na začátku odstavce autor napíše: “Kdyby bylo slunce růžové”, napíše pár dalších vět a na konci odstavce čtete “Protože všichni víme, že je slunce růžové” a z původní hypotézy se stal fakt. Tento fakt poté autor používá všude jinde a když se ozvete, odpoví vám, že jste ignoranti. Často texty plynou pozvolně a nenásilně a vy si ani neuvědomíte, že autor přehodil svoje hypotézy za ověřená fakta.

Zatajování dat

Autor naservíruje bombastickou konspiraci a odvolává se na paní, která měla přístup k tajným archivům, ale už je mrtvá, případně vás odkáže na Google, s tím, že “normální člověk to přece vidí”. Tím pádem jste vázaní pouze a výhradně na autorovo slovo. Konkrétně u alternativních směrů je ale vždy lepší srovnat mezi sebou několik různých zdrojů. Platí, že co autor, to jiný recept na svůj vlastní alternativní vesmír a čím víc jednotlivých pohledů budete jako začínající mít, tím lépe pro váš celkový rozhled.

Axiomy a postuláty

Jsou to ustálené definice, které jsou prokázané, můžete se na ně spolehnout a není potřeba nic dokazovat.

např.: Libovolnými dvěma body lze vést právě jednu přímku.

Potíž nastává, libuje-li si autor v intuitivnu a odmítá-li “světské, vědecké a demagogující” vzdělání. Na úroveň faktů, které jsou den co den prokazovány znova a znova běžnou praxí pak staví svoje texty, s tím, že “když to nemusí dokazovat oni, nemusím nic dokazovat ani já”. Je pravda, že třeba vztek nebo lásku do lahvičky nezašroubujete, ale zase není dobré věřit nekriticky všemu.

Změny, opravy a překrucování vlastních výroků

Když to přeženu, autor na začátku napíše, že má rád vanilkovou zmrzlinu a v průběhu textu zjistíte, že autor žádné mléčné výrobky nejí, protože mléko je v přírodě určeno pro mláďata a dospělým jedincům škodí. Často se nejedná o tak viditelný protimluv, jen o úpravu vlastních slov tak, jak se to autorovi zrovna hodí, popřípadě můžeme narazit na změnu vidu slovesa nebo uspořádání věty, kde se změní tvar některého z klíčových slov. Výsledkem je pak úplně jiný názor, než na začátku textu.

Umět v klidu a s ledovou chladností přečíst alternativní text považuju za důležité. Podobného materiálu je všude hromada a zhusta jsou to dlouhé náročné texty, z kterých člověka brní hlava. Tím spíš je jenom k užitku rozdělit si čtenou látku na části a pomalu se tím prokousat – ve spoustě takových textů jsou zajímavé podněty; člověk to ale musí umět protřídit.

Pozná-li se někdo v průběhu textu, je to jeho vlastní záležitost. Článek není útokem na nikoho konkrétního, je to jen ukázka nejčastějších hrubých chyb, kterými si autoři zbytečně škodí.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *