Napiš knihu

5.5.2015 Sedm závojů 3 komentáře 302

Připadá mi zajímavé, jak často vznikají životopisné knihy s nějakým andělským přídavkem. Ať už se jedná o Doreen Virtue, nebo Lornu Byrne, v obou případech se jedná o líčení obyčejného života obyčejného člověka; příběh je “jenom” prošpikovaný vyprávěním o andělech a o Bohu. Někdo chodí denně do obchodu, pro někoho je zase normální komunikovat s anděly. A jako přidaná hodnota andělé poradí napsat knihu, která se zakrátko stane bestsellerem.

Třeba je v tom vážně andělská pomoc. Mainstream se začíná dost klonit k věcem mezi nebem a zemí, které rukama nenahmatáte a nakladatelství ráda připravují odpovídající knihy tak, aby obsah sednul většinové náladě obyvatel. Přece jen je na tom něco magického. Zmínila jsem Lornu Byrne. Její knížka “Andělé v mých vlasech” se běžně dostává do rukou i lidem, kteří se o magii moc nezajímají. Ano, psala jsem to už výše – je to z velké části životní příběh a biografie čte kde kdo. Včera jsem byla v knihkupectví a nahoře na regále napočítala tři různé knihy jenom o herečce Květě Fialové.

Stejně tak je zajímavé sledovat, jak někoho andělé ponouknou “Napiš knihu”, a autor z toho vybruslí. Nenapíše biografii s andělským základem, ale něco jiného. Nějakou svépomocnou knihu, po ní magický příběh o vílách a o andělech – většinou je to u lidí, kteří nemají minulost vyřešenou tak, aby o ní dokázali volně mluvit. Zčásti zdraví jsou, protože dokáží poodhalovat střípky v rámci rad jiným lidem, ale napsat pravdivou biografickou knihu a nalít všem čistého vína? To zatím nepůjde.

Každá lidská bytost je v tomto pohledu svobodná a nikdo jí nemůže nařizovat, o čem má a nemá psát a jestli vůbec má něco psát. No – nařizovat jí to může, ale lidská bytost jej vůbec nemusí poslouchat. To si člověk říká, že je to docela škoda. Ano, další Virtue nebo Byrne v regálech nepotřebujeme, ale třeba cenu podobných knih poznáme až časem. Až bude jasné, proč tolik andělů zadalo takový úkol …

pilna-prace

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

3 Responses to :
Napiš knihu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *