Moje fotovýbava: Tak přece ten Olympus

12.7.2018 Fotodeník 4 komentáře 148

Když jsem si k zrcadlovce pořídila objektiv Tokina 12-28mm, šla jsem s ním zrovna fotit, a na webu jsem svůj nový “záklaďák” představila pomocí fotek. Jako nápad se mi to zalíbilo, tak jsem si podrobnější informace o svém novém objektivu nechávala až do doby, dokud jsem nedostala příležitost podrobit jej prvnímu ostřejšímu testu. Vypadalo to všelijak; vysnila jsem si test v ZOO, ale plány vypadaly všelijak. Nakonec to přece jenom vyšlo, a já si z Hodonína ze ZOO kromě spáleného ksichtíku odnesla i pár nových fotek 🙂 .

Letos v lednu jsem si pořizovala Panasonic Lumix GF7. Foťáček s výměnnými objektivy a micro 3/4″ snímačem, který je podobný PENům značky Olympus. Už jsem se rozepisovala o důvodech, proč zrovna ten Panasonic, ale pravdou zůstává, že náhradní objektivy přímo od Panasonicu jsou daleko dražší, než ty Olympus. PEN a GF7 jsou navzájem kompatibilní, co se objektivů týká, takže můžete zabrousit klidně do objektivů pro Olympus PEN.

Začala mi chybět delší ruka. Dlouhodobě jsem teleobjektiv považovala jenom za “dalekohled” na foťák, a nějak mi nebylo jasné, nač a proč bych jej měla pořizovat. Buďme upřímní – teleobjektiv na zrcadlovku se zrcadlovkou a základním objektivem by se mi do mého “batohu místo kabelky” dozajista nevešel; ne se všemi těmi ostatními krámy. 3/4 provedení je daleko menší a lehčí, a navíc ten teleobjektiv neváží jen sám o sobě 0,7 kg jako Tamrom pro Nikon.

Navíc, s oblibou vyzobávám detaily a zajímavosti, a začala jsem docházet na to, že teleobjektiv dokáže zúžit perspektivu a zacílit pohled, jen to samozřejmě záleží na tom, kdo a jak jej použije. Tak jsem měla v Hodoníně v ZOO prakticky premiéru; do teď jsem tam pokaždé fotila s něčím širším, s objektivy, které jsem byla zvyklá používat, a najednou jsem měla na fotoaparátu sklo, které po přepočtu na kinofilm začíná na 80 mm.

Výhody teleobjektivů? Můžete se s úzkým úhlem záběru dostat mezi mříže a pletivo, pokud klec nemá příliš drobná oka. U hlodavců a ptáků to nepomůže, ale u všech větších zvířat dostanete možnost vytvořit daleko čistější snímek – bez mříží, a bez vizuálního “bordelu” kolem.

Teleobjektiv je vhodný pro výběr jednoho konkrétního příběhu, jednoho konkrétního zvířete v té kleci. A nevadí ani fakt, že se před vámi opice schovala až pod strop. Teleobjektiv má o dost jinou perspektivu, než klasické širší objektivy, tak to chce zvyknout si a naučit se jej používat. Jsou ale situace, kdy je vůbec to nejvhodnější řešení.

Ano, člověk může ořezávat. Jenže ořezaný snímek se širokým úhlem záběru se od použitého teleobjektivu bude beztak lišit. Dvakrát různý úhel, dvakrát různá optika.

Za sklem jsou roztomilí. Někdy je ale delší sklo jediná schůdná varianta, jak zaznamenat jenom ten upřený kukuč a nepřijít k úhoně.

Když jsem se po tom teleobjektivu dívala, dopadla jsem stejně, jako s makroobjektivem od Tamronu: zase jsem jej sehnala zánovní v bazaru, a zase jsem objektiv vybalila, a divila se, proč někdo prodává za 2 900Kč naprosto nový objektiv, který ve stříbrné variantě vyjde 6 990Kč. Jenom ta Tokina byla za plné a nová; jinak mám poměrně štěstí na bazarové objektivy, které nemají ani jeden škrábaneček (ani po těle, ani v optice) , a působí dojmem, jako kdyby je někdo koupil, rozbalil krabici a rovnou ten objektiv prodal do bazaru.

Po funkční stránce je s Lumixem GF7 plně kompatibilní, jak ostření, tak expozice, a i když se jedná o teleobjektiv, tak díky 3/4 micro formátu je to celé mrňavé a skladné. Nakonec jsem ráda, že jsem teleobjektiv nepořizovala k zrcadlovce; tady s prckem se s ním vyřádím mnohem víc 🙂 .

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

4 Responses to :
Moje fotovýbava: Tak přece ten Olympus

 1. Čerf napsal:

  S teleobjektivem zatím končím na 200 mm a už nějaký ten čas uvažuji o určitém “dozbrojení”, ale do kabelky to není, uznávám, nic moc :-).

  1. Andrea V. napsal:

   Delší sklíčka už požadují jistější ruku 🙂

 2. Le fille Ash napsal:

  Koukám, že testování nedopadlo vůbec špatně. 🙂 Fotky jsou vydařené!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *