Ministerstvo monitoruje tendenční články

5.7.2017 Virtuální zápisníček 2 komentáře 1109

Ministerstvo vnitra v současné době monitoruje kolem čtyřiceti webů, které vydávají “nevyhovující” články. Má se jednat o kontrolu proruské propagandy a důvodem má být obsah, který je zavádějící, nejednoznačný nebo vyloženě lživý. Zároveň vyšlo najevo, že některé ze sledovaných webů spadají pod ezoterické odvětví. Nikde neexistuje přesný seznam kontrolovaných stránek, ale koncem června 2017 unikla do médií zpráva potvrzující zvýšenou pohotovostní aktivitu kolem webů, které se nedrží oficiální informační linie.

Na začátku bylo vládně nařízeno zbudování Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Jak se ale začalo spekulovat už v případě útoků na Ameriku, není úplně jasné, jestli nebylo nastalé situace zneužito, aby se úřední činitelé dostali legálně pod slupku lidských práv daleko hlouběji, než by to kdo povolil v době klidu. Vnitro kontroluje pod záminkou nevyváženosti i některé ezoterické weby, což nabízí otázku, co může být protistátního na článcích o andělech, polodrahokamech a čištění čaker. Důvodem může být snad jenom nekonvenčnost myšlení, která může do budoucna vyvolat hrozbu zvýšeného vyptávání na věci, na které by se v ideálním případě nikdo ptát neměl.

Na ministerstvu vnitra chtějí stíhat neobjektivní články, a přitom prochází jasně tendenční veřejnoprávní zpravodajství (americká prezidentská volba s cíleným nadržováním Clintonové, případně pár let zpátky druhé kolo českých prezidentských voleb, kde všechen český tisk houfně upřednostňoval Zemanova protikandidáta Schwarzenberga)  . Pokud chtějí mít v hledáčku zavádějící a manipulativní obsah, je úsměvné, že to platí jenom pro weby, na kterých se objevuje nešablonovité myšlení. Ano, většinou jsou ty články postavené na hlavu, ale průměrný občan by měl zvládnout daný materiál přečíst a následně si udělat jasno v pojmech.

Pokud chce stát diktovat, co je vhodný článek a co ne, dostane se do zpravodajské orthorexie. Nejdřív začne plivat jenom čokoládu a tlusté maso, ale pak bude pokračovat s dalšími a dalšími věcmi, až nakonec skončí s těžkou anorexií. U kontroly obsahu webů hrozí riziko, že zavládne právo jednoho jediného názoru, které následně vymaže celkovou barvitost článků, a ostatně zapřičiní i samotnou zbytečnost médií. Nač komu budou média, když to jediné, co budou moci psát bude prohlášení vlády?  Jako řešení přeblogovanosti by to bylo svérázné a originální řešení, ale silně pochybuju, že by menší zručnost v psaní článků měla být důvodem hlídání obsahu českého internetového prostoru.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

2 Responses to :
Ministerstvo monitoruje tendenční články

  1. Čerf napsal:

    Pokud vím, stát nic nediktuje a neomezuje. Zatím si jen myslí, že by měl upozorňovat na extrémně nedůvěryhodné weby. Podle mne mnoho lidí ztrácí jakoukoli schopnost kriticky vyhodnocovat informace a věří doslova každé pitomosti, nedokáže rozlišovat mezi fakty a názory; na tom však žádná státní organizace, i kdyby to myslela sebelíp (což navíc často neodpovídá skutečnosti) nemůže nic změnit. Takže jsou to jen vyhozené peníze, k velké radosti těch, kteří podobné nesmysly šíří a budou šířit stále intenzivněji, čím víc poroste ochota hloupých uší jim naslouchat.

    1. Andrea V. napsal:

      Ja se jen nechci dockat situace, az zacnou tridit i to, co se jim nebude hodit do aktualni situace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *