Mají placebo a hledají důkaz o léčení myšlenkou

16.9.2015 Sedm závojů Komentáře (1) 691

V současné době se jemnohmotné záležitosti začínají dostávat pod palbu vědeckých výzkumů, které se snaží tvářit, jako že je chtějí jenom nestranně prověřit. Fráze: “Je to jenom placebo” je už zautomatizovaná a velká spousta z nás ji používá tak nějak bezmyšlenkovitě. Jenomže slova by se jen tak bez myšlení používat neměla, a nejedná se jenom o ty případy, kdy by si člověk nejraději nabančil za to, co právě řekl.

Současná medicína rozeznává tři stavy. Alopatická medicína se zaměří na jeden konkrétní orgán, který je nemocný, a zbytek těla nechává v klidu. Efekt placebo funguje tak, že vám doktoři řeknou, že vám nasadili antibiotika, a přitom vás nakrmí lentilkami a vy se uzdravujete “jenom” tím, že věříte, že jsou vám podávané klasické léky. A třetí stav je léčitelství. Uhlazování aury máváním rukama nad tělem, homeopatie, čištění těla energií. První dva stavy jsou vědecky zaevidované a ve vědeckých kruzích hojně užívané. Pro třetí stav,  léčitelství, se stále hledají důkazy.

Teoreticky to zní rozumně, ale nesedí mi na tom jedna malá věc: jaký je rozdíl mezi efektem placebo (stav číslo 2), a “klasickým” léčitelstvím (stav číslo 3) ? Na jednu stranu máme vědecky ověřeno, že se lidské tělo dokáže samo uzdravit i v případě, kdy si pouze myslí, že jsou mu podávány léky, a na stranu druhou stále požadujeme nějak nezvratně prokázat, že všichni ti Rasputinové umí člověka vyléčit doopravdy. Říkáme, že léčitelství je “jenom” placebo. Že to funguje, protože tomu pacienti věří.

 Věda si hned zkraje zaevidovala do slovníku pojem “Placebo efekt”. Opatřila jej vysvětlením, že se jedná o stav, kdy se lidská bytost vyléčí bez prášků jenom pro to, že věří, že je léčená profesionály. Pro vědu tento postup funguje a lékaři jej mají běžně v knihách. Stejný proces přiřadila také neprozkoušeným postupům léčitelů. Lidská bytost se uzdraví, protože věří, že je léčená. A vědci chtějí důkaz. Alopatická medicína řeší všechna vybočení z někým řečeného průměru látkami na chemické bázi a všem je jasné, co a jak se děje. Vědci teď chtěji určit třetí substanci,  kterou by dostatečně prověřili a přiznali léčitelům postavení lékařů. Alopatická medicína má chemikálie, dále placebo, a co mají léčitelé?

Přitom si s námi celou dobu jenom hrají na schovávanou. Že se člověk dokáže uzdravit i bez zásahu vědí už dávno. Jenom zavedli sousloví, kterému patřičnou mediální masáží dodali pejorativní kontext. Všechno, co nespadá pod alopatickou medicínu, označí pojmem “placebo”. Jenom s tím problémem, že si naučili společnost, že se při pojmu “Placebo” má začít smát a malovat si na čelo kolečka.  Málokomu už ale dojde, že je to jenom šikovně zvolená hra se slovy. Název “Placebo”  je už dávno vyhrazený pro léčebný postup založený na neinvazivních metodách. Léčitelé vlastně dělají totéž, co lékaři v kontrolovaných “placebo” podmínkách. U lékařů je to běžná praxe, ale pro léčitele je podobný postup nepřípustný, a je shazovaný slůvkem “jenom, to už dávno známe”.

Jednou bych se chtěla setkat s vědcem, který by mi dokázal vysvětlit, jaký je rozdíl mezi efektem placebo, a působením klasických léčitelů. Co vlastně hledají, když požadují zkoumání a důkazy. Že se člověk dokáže za mírného navedení uzdravit sám svou vlastní vůlí už přece dávno víme ; minimálně od doby, kdy se začal používat pojem “placebo”.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

One Response to :
Mají placebo a hledají důkaz o léčení myšlenkou

  1. avespasseri napsal:

    Jo, jo, vždycky říkám, že pokud tedy placebo funguje (tj. člověk se vyléčí jen vírou), tak se tedy na ta antibiotika fakt můžeme vykašlat :-)) Placebo je pro mě pojem veskrze pozitivní :-)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *