Rubriky
Virtuální zápisníček

Když trpaslíci přemalují Zemi

Internet je aktuálně plný dohadů o tom, jestli je Země dutá nebo placatá. Ne, není to vtip; poslední prezidentské volby ukázaly, že stačí trochu víc stresu, a jinak vzorní konzumenti začnou vyjmenovávat jednotlivé důvody, proč nemůžeme kterým novinám věřit. Na konci ledna byste nenašli jediné médium, co by nemělo škraloup skrz hodnověrnost, aspoň podle diskutérů na fórech. Na jednu stranu je fajn, že proběhla osvěta ohledně toho, komu který plátek patří a kdo s kým peče; na stranu druhou si nemyslím, že by to někomu zůstalo v hlavě i po prezidentských volbách.

Otázka tvaru Země se v poslední době stala ještě palčivější; objevil se článek, který pracuje s názorem, že za aktuální podobu Země může Photoshop. Jak retušují modelky, tak v NASA upravili fotky Země, aby byla fotogeničtější a prodejnější. Zvětšená Severní Amerika, Mexický záliv má jiný tvar … Po síti koluje koláž tvořená z šesti dílčích snímků Země. Použité snímky pocházejí postupně z let 2000, 2002, 2012, 2014, 2015 a 2017. Nikoho nepřekvapí, že si naprosto neodpovídají, i když by složené měly utvořit jednu planetu Zemi. Celkově to vypadá jako patchwork, každý kousek z jiné látky, a konspirátoři jsou z toho na větvi.

Podobné systémy fungují na odpovídajících principech; máme-li v módní branži všechny snímky vyretušované, je směšné myslet si, že se snímky Země nijak graficky neupravují. Spíš mi jde o jinou věc: K čemu mi je řešit, jestli je Země kulatá nebo hrbatá? Retuš je řešená psychology jako nevyhovující praktika z hlediska výchovy mladých dívek. Nikoho zatím ale nepřinutili, aby Reese Witherspoonové „nenakreslili“ omylem tři nohy, jako se to povedlo grafikům časopisu Vanity Fair. Považovat snímky Vesmíru za autentické je přinejmenším optimistické; už jenom z toho důvodu, že všechny vznikají z komerčních důvodů. Když vezmeme fotografický průmysl jako celek, retuš je využívaná z devadesáti pěti procent, a není důvod myslet, že v nějaké oblasti nakládání s fotografiemi to najednou bude jinak.

Konspirační teorie se pokoušejí nafukovat a přehánět; lidé se velice často chytnou šťavnatého, nablýskaného jádra, a zapomenou o problému přemýšlet jako o celku. Koho by v roce 2018 překvapilo, že fotografie určené pro použití v médiích procházejí retuší?  Falšovat proporce Země je označováno za mega podvod; jak se tedy máme tvářit na snímky z kosmetických kampaní, kdy modelkám nezůstane vlastní pomalu ani ten obličej? To už je „skousnutelné“ ? Retuše břicha, boků, nohou nebo poprsí, které z dívek vychovávají anorektičky, už nejsou „tak důležité“ , protože ze Země přece dělají kouli, i když je víc podobná bramboře? NASA upálit, modelky mě nezajímají, protože jsem Superguru a celý Systém mám na háku?

Pokud chceme reagovat na problém retuší, bylo by vhodné vzít celý problém jako jeden celek. Konspirátoři si vyberou kousek, který se jim zrovna hodí nejvíc, a na zbytek zapomenou. Navíc, člověku vychovanému v aktuálním systému by nemělo dělat problém brát s rezervou snímky modelek (protože už o retuši nejednou slyšel) . Člověk vychovaný Systémem ví, že všechny snímky před uveřejněním ve větších médiích procházejí úpravami, a je mu jasné, že NASA je pořád jenom organizace, která na svoji práci potřebuje nemalé peníze. A bude-li ukazovat „ošklivé“ obrázky, může o část sponzorů přijít. Všechno je to o zdrojích a o tržním systému, což je na jednu stranu smutné (vědci by měli poskytovat data necenzurovaně, ale ruku na srdce: kolik z nich to dělá?)  , ale na druhou stranu to není nic nového pro člověka, který ví, jak funguje svět v aktuální době.

Trochu kontaktu s realitou a víc pozornosti k sobě samotnému; člověk, který dodnes přebýval ve svém vlastním vesmíru, je najednou na větvi z toho, že někde v civilizované Evropě (či Americe) používají na fotky retuš. Žít mimo Systém může znamenat poměrně brutální střety s realitou; zvlášť pro člověka, který odmítá všechno, co souvisí s Matrixem jako takovým, ale pokouší se řešit záležitosti, které hovoří o jevech, které do Systému spadají.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

5 reakcí na „Když trpaslíci přemalují Zemi“

On je to zajímavý paradox: Lidé se stále více holedbají, jak jsou ve svém úsudku nezávislí a s různými výmysly si na ně jen tak někdo nepřijde, a výsledkem je skutečnost, že jsou ochotni věřit prakticky jakékoli pitomosti :-).

Osobně mě diskuze na téma kulatá/šišatá/placatá/dutá Země nechávají kladnou. Člověk to může sice brát jako důkaz toho, jak s námi nějaké ty elity manipulují, aby nám neřekli pravý stav věci, a mohli si nás lehce ovládat, ale mně je fuk, na jaké Zemi žiju. Jsou zase jiné teorie a ty říkají, že ten život tady je beztak jen jako sen. A jako známo, ve snu se může realita proměňovat. Ona možná nakonec Země není ani taková, ano onaká. Prostě vlastně není 🙂 Můj oblíbenec Rupert Spira říká, že i o takové židli můžeme vědět tak maximálně to, že ji vidíme a vnímáme. Ale co je za tím, co vidíme a vnímáme, jestli vůbec ve skutečnosti něco, nikdy nezjistíme. Takže já hlasuju třeba za hologram?? 🙂

Hologram je taky dobrá připomínka. Ostatně, obraz funguje tak, že nám okem vniká dovnitř světlo a dopadá na sítnici …. analogie s foťákem se nabízí, a jako fotografka sama vím nejlíp, jak dokáže úhel záběru lhát … 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *