Rubriky
Virtuální zápisníček

Pět důvodů, proč mám raději knížky

Věřím, že se už větší část knihomolů setkala se situací, kdy na některou přečtenou knihu „našel“ v televizi film. Já se řadím mezi čtenáře, kteří se raději vrátí ke knížce. Jaké k tomu mám důvody?

1) Víc prostoru na zápletku

Když vezmete průměrnou knížku a průměrný film, spisovatelé mají velikou výhodu v tom, že do svojí práce nacpou daleko víc písmenek. Knižní předlohy konkrétních filmů mívají propracovanější dějovou linku a čtenářsky zajímavější pointu. Filmařům se do průměrného snímku nevleze tolik dat, a tak jsou nucení osekávat.

2) Strach z nekonvenčního řešení

Filmaři trpí nemocí zvanou: „Strach z nekomerčních konců filmu“ . Musí mít neohroženého hrdinu, který zachrání svět, i když to třeba pointě původního příběhu dost uškodí. Osobně nechápu, proč se tolik fixují na konkrétní typy rozuzlení, ani proč producenti tak tvrdošíjně trvají na několika svých „povolených“ škatulkách, přes které nejede vlak.

3) Placení za dílo autorovi

Daleko víc mi sedí model, kdy si koupím knížku a mám podporu spisovatele „vyřešenou“ .  Filmy řeší „podíl“ od diváků reklamami, a to i v případě, že si koupíte originální DVD. V televizi je situace s reklamou otravnější ještě víc, a mnohdy mě to naštve tak, že si jdu raději číst. Třeba nemoc TV Barrandov: tři minuty do konce, ať už je to film anebo Vtip za stovku, a oni vám tam šoupnou ještě dvacetiminutový reklamní blok – co kdyby náhodou. Ještě dotazy?

4) Jako blogerka piluju češtinu

Uznávám, že to není důvod paušálně pro každého člověka. Pokud se nespoléhám na tvorbu svépomocí, kdy si prakticky kdo chce vydá svůj e-book, nebo vydá menší náklad přes službu, kam nahrajete svoji práci a oni vám na objednávku vytisknou kolik chcete, většinou v knížkách nenacházím závažnější karamboly, které by utekly neexistujícímu korektorovi. Řekněme si to upřímně – hromada děl internetových autorů se nedá číst hlavně z hlediska gramatiky. Ještě větší gól je, když vám někdo tvrdí, že máte řešit obsah a ne kraviny, ale to už je téma na další článek 🙂 .

5) V knížce se líp hledá

U filmu se málokdy trefím přesně. Buď jsem v půlce slova, nebo jsem těsně kolem – před nebo za pasáží, kterou si chci pustit znovu. Politika záložek v knížkách mi přijde daleko praktičtější a rychlejší, než jako sova zírat z deseti centimetrů na obrazovku televize a hrát si na profesionálního odezírače ze rtů.

Související odkazy

10 důvodů, proč mám raději knihy než filmy (slovensky) – Jaji bloguje – článek, který mě inspiroval

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

2 reakce na „Pět důvodů, proč mám raději knížky“

Ahoj 🙂
Veľmi ma teší, že mojich 10 ťa natoľko inšpirovalo, aby si si vytvorila vlastné. Tvojich 5 dôvodov sa mi veľmi páči. Najmä 2 a 4ka. I keď v knihe mám rada tie moje klasické konce. Je však pravda, že často môže byť nekonvenčná, čoho sa filmári vo svojej tvorbe boja.
Snáď nevadí, že som tvoj článok postla aj na mojej FB stránke 🙂
Maj sa krásne,
Jaji

Ahoj 🙂 Jsem ráda, že se ti můj článek líbí. Ohledně předělaného konce mě naposledy „dorazilo“ Inferno od Browna; knížka se mi líbí daleko víc 🙂 .

Za sdílení děkuji 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *