Jak vypadá ženský cyklus bez antikoncepce?

30.4.2017 Level 30 2 komentáře 1117

Abych řekla pravdu, tak trochu jsem doufala, že za měsíc ty čtyři články budou. Že je antikoncepce skutečné zlo bez ohledu na výjimky. Proč by jinak tolik ženských po internetu psalo, kolik problémů z ní mají? Přikláním se spíš k názoru blogerky V. z blogu Czech Honey, a nadále budu tvrdit, že když vypijete za týden “celé” jedno Bubbleology a následně se vám nebude zdát barva a hustota menstruace, nemůžou za to hormony, ale pitný režim. A dál budu tvrdit, že pokud vám něco je, máte jít ze všeho nejdřív ke gynekologovi a požádat jej o slabší prášky, a neběžet hned hysterčit na web.

Může to znít tvrdě, ale zjistila jsem, že za uplynulé týdny vlastně nemám co psát. No – možná trošku: hormony rozhodně zrychlily a změnily moje nálady směrem k větší náruživosti a společenskosti, co se týká vztahu k mužům. S antikoncepcí jsem byla hravá mnohdy už poslední den pauzy v prášcích. Bez hormonů mi po menstruaci přišla fáze tří dnů, kdy jsem byla doopravdy supermegaprotivná, až jsem se sama sebe ptala, co se krucinál děje. Ke konci prvního týdne po menstruaci se to celé teprve začalo stabilizovat. Druhý týden už proběhl vesměs v pohodě, a teď, na přelomu druhého a třetího týdne pozoruju, že se moje nálada začíná klonit zpátky k pasivnějším částem cyklu.

Abyste mi rozuměli, žena v průběhu menstruace funguje ve čtyřech cyklech. První cyklus po menstruace je fáze Dívky. Žena je hravá a veselá, chce zkoušet a je nespoutaná. Velice často ženy v této fázi začnou nové projekty, protože mají nejvíc energie na jejich vymyšlení a rozjezd. Druhá fáze je kratší než fáze Dívky; žena se dostane do období ovulace, a tím nastává období Matky. Žena se zklidní a projeví se v ní spíš mateřská část její osobnosti. Ženy navíc popisují zvýšený zájem o sex, jak ze svojí strany, tak ze strany mužů. V období ovulace má ženská kůže vonět úplně jinak, a nejvíc to má být poznat právě bez hormonů. Třetí fáze je opět stejně dlouhá jako fáze Dívky. Žena dozrává a stává se z ní taková ta femme fatale, která jenom mávne řasami a chlapi z ní jdou do kolen. Je to fáze Kouzelnice a značí moudrost založenou na zkušenostech a zároveň svůdnost a ženství ve vrcholné formě.  Zároveň se žena začíná zklidňovat a není tak fyzicky a mentálně aktivní, jako v předchozích dvou fázích. Cyklus končí fází Baby – ano, jedná se o samotnou menstruaci, a o fakt, že ve fázi Baby by ženská nejraději zalezla do nory a vylezla až za pěkně dlouhou dobu.

Může to znít divně, ale tyto fáze jsem měla bez hormonů trochu pozměněné. Jak jsem už zmiňovala, první týden jsem byla megaprotivná, a až ve fázi Matky jsem se začala trochu poznávat. Zklidnění a trochu zájem o muže, ale jen tak mezi námi: kdybych měla mít stejně protivnou fázi Dívky pravidelně, v životě se nevdám 🙂 . Jsem na konci fáze Matky, a trochu cítím nafouklý pocit v podbřišku. Jinak si změn vesměs nevšímám, a kloním se tedy k názorům, které mi v minulém článku v diskuzi psaly, že při citlivě zvolené medikaci neucítím výraznější rozdíl.

Je jednoduché napsat zdravé ženské silné hormony, a raz dva se může stát, že zvolený přístup ženě nesedne. Místo flamewarů po internetu doporučuji zajít za doktorem a požádat o co nejslabší hormony, které jsou pro daný zdravotní stav vhodné. Doktor mi zároveň každý rok bere krev na jaterní testy; pokud to ten váš nedělá, zkuste se jej na ony jaterní testy zeptat, nebo se poptejte po kamarádkách a zvolte lékaře tak, aby vám v souvislosti s hormony hlídal i data z vašich jater.  Zhusta totiž po síti čítám, že ženy nemají o nějakých pravidelných krevních testech ani ponětí, což je v souvislosti s hormonálními preparáty poměrně dost závažná chyba.

Pokud bych za druhou půlku cyklu nasbírala dost poznatků na další článek, rozhodně ještě nějaký přibude. V současné době ale nevypadá, že by na mě antikoncepce měla mít nějaký větší vliv. Skutečně jsem počítala s tím, že napíšu sérii, která bude osvětou pro mladší dívky. Že bude pravda někde uprostřed a že ucítím daleko víc negativních efektů, které budou hovořit proti hormonům. Vždyť je to přece dnes tak “in” – nadávat na prášky. Že je bezpečnější brát ten týden prášky na bolest, protože nemají tak devastující vliv? Milí moji, zrovna nedávno vyšla v médiích zpráva, že plánují pár typů léků na bolest stáhnout, protože jsou dost nevhodné a nebezpečné. S prášky se hazardovat nemá; i když média léky propagují stejně jako lentilky – kup si je a jez po libosti, není to postup, který bych schvalovala.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

2 Responses to :
Jak vypadá ženský cyklus bez antikoncepce?

  1. Veronicas-life napsal:

    Já antikoncepci brala od 15 let zhruba pět let. Nic to se mnou nedělalo. Občas změny nálad. Poté mi doktor řekl, že antikoncepci musím změnit, protože tam ta nebyla prý určena na dlouhodobé užívání. Tu změněnou jsem brala necelý rok, ale po ní jsem ztloustla cca 10 kilo. A měla jsem problémy s klouby a také s pletí. Hned jsem tedy antikoncepci vysadila a problémy s klouby byly vyřešeny. Pleť se mi po antikoncepci dávala do pořádku skoro rok. Váha ale sama dolů nejde. Tím chci říct, že mi gynekolog řekl do očí, že v žádném případě problém s klouby antikoncepcí není… Já se utvrdila v tom, že to je zlo, a už v životě bych do toho nešla. Při menstruaci, když mám bolesti se dá využívat i jiných metod, než jsou další prášky. Například jít do horké sprchy, zabalit se do teplé deky s termofonem na břichu. Piju čaj z čerstvého zázvoru. Určitě antikoncepci ve formě pilulek nedoporučuji.

    1. Andrea V. napsal:

      Děkuji za komentář. Pokud to jde zvládnout bez prášků, tak je to rozhodně lepší volba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *