Blíž k luciditě

4.4.2017 Spánek a snová realita 4 komentáře 1850

Sama za sebe můžu říct, že kontrolovat sny je tak trochu jako hlídat pytel blech. Nebo se to tak aspoň zdá. Přece jenom když spím, tak spím a těžko můžu kontrolovat spánek, když mám mozek vypnutý. Přece jenom jsem nasbírala pár poznatků, které vstup do říše snů usnadňují a nastavují podvědomé reakce “tím správným” směrem.

Přečetla jsem hodně článků; naneštěstí manipulace se sny není věc, u které by jednomu teoretické poznatky pomohly. Jediná záležitost, která mi z těch mainstreamových rad fungovala, byla psát si snový deník. Zvenčí to může znít divně; zpočátku to člověka spíš otravuje a raději by spal než sepisoval pod baterkou čerstvé sny (ano, pod baterkou – rozsvítím cokoliv většího a mám po spaní 🙂  ) . Po týdnu až dvou se u mě začínají projevovat symptomy cílenějšího dohledu nad vlastními sny. Přestanu psát snový deník, a výsledky jsou v čudu.

Mým snům rozhodně nepomáhá, když jdu spát kompletně vyřízená. Je rozhodně lepší, když jdu spát spíš z delšího konce mého komfortního spacího času, než když padám do postele mrtvá daleko později, a stejně tak není ideální, když mám přes den hodně běhání a jsem vyflusnutá ze všech svých povinností. Najít si čas sám na sebe a na relaxaci je ideální začátek – i kdyby to mělo být hodinku, dvě před spaním.

Aktuálně je poměrně dost v kurzu toltécké učení. Zaznamenala jsem už i knížky “civilů” , Američanů, kteří nemají mexické kořeny, ale hlásí se k některému Ruizovi a píší ruizovské materiály podle sebe. Do hlídání snů mi sedí péče o vlastní mysl. Každému z nás těkají myšlenky sem a tam, velice často nám naše hlava předkládá více či méně absurdní scénáře, tak nás nakonec v noci ani nepřekvapí, když se díváme na sebe samotné, jak lezeme po nafukovacím žebříku, i když moc dobře víme, že v naší hmotné realitě jsou na místě těch štaflí pevné dřevěné schody. Cílem je uvědomovat si, co vlastně vnímám, a když tedy ve snu prožiju něco postaveného na hlavu, jsem schopná okamžitě vědět, že jsem někde úplně jinde.

Lidé s bohatou fantazií jsou na tomto místě paradoxně poměrně dost znevýhodnění. Jak jsou zvyklí koexistovat se svou vlastní barevnou myslí, noční výlety je nepřekvapí, ať už v nich je cokoliv. Naproti tomu racionálněji založený člověk je schopný zanalyzovat dotyčnou situaci daleko rychleji; stačí jen vědomé rozhodnutí, že se těmi sny začnu zabývat.

Já jsem pro vytřídění mých vlastních zmatků v hlavě použila Keltnerovy knížky. Není to ale nutné; cílem je zůstat v přítomnosti, když jsme vzhůru, a doopravdy si uvědomovat, na co se to vlastně díváme, co kde je a co se s námi děje. Nedomýšlet si nic, nevymýšlet si nic, jenom pozorovat a vidět. Když nám poté sen nabídne nějakou neobvyklou situaci, máme s odchytáváním daleko míň práce.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

4 Responses to :
Blíž k luciditě

 1. Bygabra napsal:

  Ahojky, ja se driv strasne zajimala o astralni projekci a sneni, ale nikdy jsem ji nedosahla, zajimavy clanek.
  Mej se krasne,
  ByGabra

  1. Andrea V. napsal:

   Ahoj, astrální projekce a přechod mezi dimenzemi je pro mě dost velký problém 🙂 Tak nějak nevím, čeho se chytit. Tak zacinam pomalu právě přes sny 🙂

 2. Čerf napsal:

  Neumím cíleně ovlivňovat téma svých snů. Ale vytvořil jsem si celkem původní metodu, jak sen výrazně zklidnit, když se začne zvrhávat v něco, co je podobné noční můře. Naštěstí to není třeba používat často :-).

  1. Andrea V. napsal:

   To se taky hodí 🙂 . Mně se jednou podařilo cíleně “přepnout” sen, který se pro mě začal vyvíjet nepříjemně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *