Z deníčku blogerky

Jak na blog: Osekat zaměření článků?

Potřeby vybrat zaměření článků se často chytají blogeři, kteří nic takového příliš nepotřebují. Buď ví, o čem budou psát, nebo blogují pro radost a podobné články berou osobně. Narážíme tady na dva problémy: na nepochopení samotného blogování, a na domněnku, že jakožto blogeři musejí všechny tyto články poslouchat. Nic není pravdě vzdálenější. 

O čem je blogování?

Psaní stránek by mělo vycházet ze zájmu autora samotného. Pokud se mu na webu potká víc témat, je to proto, že jej všechna zajímají a že jednoduše píše o všem, co jej baví. Pokud začne mít dojem, že by měl témata osekat, je to hlavně proto, že sám cítí, že se svým tématům nestíhá věnovat tak poctivě, jak to původně zamýšlel.

Blogování je hlavně o zájmu samotného autora. A stejně tak je o zájmu autora, jestli nechá témat víc, nebo je pospojuje, případně eliminuje úplně. Články, které radí jak eliminovat by v první řadě neměly být myšlené jako kánon, jako sborník zákonů, který je potřeba projít a odfajfkovat. Vídám v komentářích nasířené reakce blogerů, kteří z psaného textu usuzují, že je to myšleno plošně a jedná se o rozkaz. Ne; je to “zase jenom článek” . I když si někteří zvykli důvěřovat spíš tutorialům než sobě, a přikládají návodům na síti příliš velkou váhu.

Méně témat jako terč

Postupy spočívající v osekávání témat vycházejí z toho, že jste začali psát ze své vlastní svobodné vůle. A že jste si ze své vlastní svobodné vůle vybrali všechna ta témata, o kterých píšete. Pokud máte pocit, že pro vás psát o něčem znamená spíš rozkaz než svobodné rozhodnutí, stojí za ten dotaz zeptat se, jestli blogujete pro sebe a kvůli sobě.

Váš blog odráží vaši osobnost. Zaměření článků reflektuje vaše zájmy a váš pohled na svět. Požadavek na zkrocení rozkošatělých větví by ve vás neměl vzbudit vztek, že vám někdo cizí diktuje témata, o kterých máte psát. Vždyť jste to vy sami, kdo začal blogovat a svobodně si zvolil téma. Kde se tedy vzalo přesvědčení, že po vás někdo cizí chce, abyste psali na povel?

Osekat témata neznamená, že budete psát články o něčem, co nesnášíte. Zvolit míň větví znamená jenom to, že se něčemu budete věnovat do větší hloubky. Něčemu, co jste si vybrali sami. A to zase jenom v případě, že jste začali mít dojem, že potřebujete k ruce další asistentku na psaní článků, a stejně byste texty neměli tak propracované, jak jste původně plánovali.

Jak postavit blog?

V první řadě tak, aby odrážel vaše zájmy. Osobně nemůžu moc psát o monetizaci, protože s ní nemám žádné reálné zkušenosti. Každý takový článek by ode mě byl plochý a nezajímavý (i když mi heslo “jak psát blog za peníze” vyskakuje v návrzích klíčových slov na předních místech) . Zaměření článků nemá odpovídat kecalům na síti. Má odpovídat tomu, co považujete za důležité vy sami.

Články o zužování tématu webu slouží jako další názor. Já sama si nedokážu představit, že bych měla poctivě budovat víc témat v jednom webu. V mém případě pokaždé některé téma odbývám, i když mám víc nápadů, jak jej pojmout a rozjet. Jen jednoduše nemám tolik energie, abych to zvládala všechno naráz.

První tři roky blogování jsem toho zvládala o moc víc. Grafiku, fotografii, prózu, deníčkový blog – a neustále jsem stěhovala, předělávala a překreslovala, a to všechno najednou a za pochodu. Aktuálně už tolik energie nemám; cítím se, jako kdyby ze mě odpárali půlku a já jela jen na poloviční výkon. Všechny ty věci o blogování jsou prudce subjektivní, a v případě blogera je životně důležité, aby zvládal příchozí data třídit a vybírat z nich postupy, které mu s něčím pomohou.

Důvěřovat slepě kompletně všem článkům a pak někde v diskuzi prskat, že někdo píše něco jinak není moc dobrý start. Potřebujete pod nohama pevnou půdu, a tu získáte tak, že se vykašlete na poučky a začnete v první řadě psát. Jedno co, jedno jak. Články jsou to první, co bude cizího člověka na vašem webu zajímat.

 

Líbil se ti článek? Nezapomeň jej sdílet na sociální sítě! Děkuji 🙂

Autor Andrea V.

Jsem blogonomádka se zkušenostmi s mnoha projekty. Všechny svoje pokusy používám ke vzdělávání a k pobavení nejen kolegů, ale i všech, kteří mají zájem nahlédnout do hlavy bláznovi do psaní :) . andrea@vysvobozena.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *