Investigativní vlogy

17.12.2016 Virtuální zápisníček Komentáře (0) 286

Na jednu stranu se to může zdát jasné. Reakční blogeři, co poukazují na nekalosti v “mainstreamové” youtube scéně se mohou jevit jako nejlepší možná varianta. Když si z nás ostatní jenom dělají srandu a zneužívají svého vlivu, abychom my – ovečky – jenom lítaly po nákupech a utrácely peníze, ale už nevěděly, že to youtubeři dostávají za recenzi? Proč bychom se měli držet spíš těch youtuberů? Logicky to nedává vůbec žádný smysl.

Jenže to nebývá tak jednoduché. Když to vezmu po řadě: Lucie Dolejší se živí jako vizážistka a stylistka. Že vypadá jak vypadá je jedna věc. Druhá věc je, že si zvládá vydělávat činností, která ji baví. Petra Vančurová – po posledním půl roce labilní hysterická anorektička, co ve svých skoro čtyřiceti letech zamrzla na mentální úrovni patnáctileté puberťačky. Její štětce se s oblibou dávají do jedné věty s názvem “Ebay” a snad není člověk, který by je bral vážně. Vemte ty štětce ale následně do ruky a srovnejte je s Real Techniques. Že jsou naprosto srovnatelné už nikdo neřekne, namísto toho si vymyslí tunu výmluv. Carrie Kirsten? Na jednu stranu u reakčních youtuberů “Ta, co si nechala vyškubat obočí a místo něj si vytetovala druhé, a ještě k tomu křivé” , případně “To je ta, která má podle divadelní mluvy hlas, který by podle pravidel neměla ani používat, protože se nedá poslouchat” .

Našla by se toho tuna. Nejenom na první tři vyjmenované, ale snad na každou výraznější youtuberku nebo blogerku, která působí u nás na scéně. Člověk se přistihne, jak přitakává “pomlouvacím blogerům” , a nekriticky přebírá názory, že jsou slavné youtuberky takové  a takové. Jenže: z koho si vzít lepší příklad? Nejde mi teď o pravdoláskařské principy, že hmota a peníze jsou fuj, a raději morální zásady než peníze. Carrie Kirsten se čerstvě stala ambasadorkou automobilů BMV, nejnovější řady, Lucie Dolejší se živí tím, co ji baví a Petra Vančurová za sebou nechala solidně se rozvíjející značku štětců. Za reakčními youtubery zůstávají jenom videa plná pomluv.

Nejčastěji se stává, že reakčním youtuberům vadí, že výše zmíněné dámy nespadají do žádné akceptovatelné “škatule” , a něčím se vymykají všem ostatním okolo. Když GetTheLouk vypisovala svou zatím poslední výzvu, ať jí čtenáři posílají otázky do dalšího videa, poslala jsem dotaz, jak to dělá, že má svůj kanál tak dlouho a vyhýbají se jí kontroverze. Protože je jiná než ostatní? Nemyslím. Lou sice zatím otázku nepoužila, ale ve videu na ni vlastně odpověděla – říkala, že jejím nejdůležitějším pravidlem je respekt k ostatním lidem. Ať si každý dělá po svém. Další úspěšná blogerka bez kontroverzí, ILoveMakeUp, to Petře Vančurové psala na profil podobně: nám může být u nosu, co a proč děláš. Je to tvoje věc, a ty nám nemáš co vysvětlovat.

Jestli něco “investigativním youtuberům” chybí, je to právě respekt k jiným lidem. Schovávají to za “Mě neskutečně vytáčí, když někdo lže, tak to pro dobro všech rozmazávám na síti” . Jestli jsem si od starších lidí odnesla jedinou dobrou radu, je to fakt, že když někdo chce tvoje dobro, rychle uteč, nebo na toho člověka vem hodně dlouhou palici. Jak někdo chce tvoje dobro, raději rychle pryč, protože z toho nebývá nic dobrého. To bych poznamenala i k reakčním blogům – když odmažete ono “my chceme jenom vaše dobro” , zbyde vám jenom kupa vzteku a pomluv posbíraná po síti.

Tak tedy znovu: koho raději sledovat a koho raději brát jako jakýsi pasivní vzor, působící na naše hlavy? Ženské, co si vedou život po svém, nebo ty, co sedí na gauči a živí se pomlouváním těch prvních? Posmívat se někomu, že se opovažuje dělat chyby? Ale aspoň žije a zkouší věci, které jej zajímají. Je za nimi vidět kus práce  a je vidět, že nemají strach realizovat si svoje vlastní vize. “MyToSVámiMyslímeDobře” youtubeři jenom rozhrabávají to, že se někdo “opovažuje” existovat po svém. Zůstává otázka, jestli je vhodné považovat je víc za vzory, než ty “ulhané maniodepresivní krávy” , které se “opovažují” vybočovat z něčí představy o dokonalosti.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *