Z deníčku blogerky

Nejhezčí blogové šablony pro WordPress podle chronického kutala

Dokud jsem byla na WordPress.com, zbývalo mi jenom hledat mezi šablonami, které “admini” přidali. Volně dostupný blogovací systém totiž neumožňuje nahrávání šablon. Na toto “omezení” jsem si vzpomněla asi půl roku po přechodu na vlastní doménu, kam šel také WordPress, ale tentokrát ve verzi publikačního systému, kam se dají šablony doinstalovávat. I když se mi zdálo, že je “za plotem tráva zelenější” , a tedy mimo blogovací platformu šablony hezčí,  poměrně rychle jsem zjistila, že to nemusí být tak úplně pravda.

Ano, je bezesporu výhodnější nahrávat šablony z oficiální databáze na WordPress.org, protože se vám nestane, že vám šablona skrz nekompatibilitu “shodí” web, jako se mi to už jednou stalo. Rozhodně si ale myslím, že do řečené databáze přidávají všechno, co je aspoň trochu kvalitní, což nakonec znamená kupy a kupy vesměs stejných šablon, z nichž není pořádně zajímavá ani jedna.

Jsem člověk, kterého kutání v šablonách hodně baví. Jelikož je pořád dostatek blogerů, kteří si zakládají vlastní domény, a WordPress není vůbec ojedinělá volba, napadlo mě podělit se s vámi o svoje soukromé favority z řad šablon, které jsou použitelné hned, “skládají” se tak nějak samy, a není potřeba je čtrnáct dní nastavovat, aby se aspoň trochu začaly podobat propagovaným demosnímkům.

Transference

Child Theme Styles
NáhledStáhnout

Šablony, které WordPress vydává od roku 2010 pokaždé k příležitosti dalšího  roku jsou právem nejpoužívanější varianta. Jednoduché, rychlé, přehledné – není důvod hledat cokoliv složitějšího. “Transference” je trošku upravená šablona Twenty Sixteen. “Transference” dostala upravenou typografii a velký slider pod záhlaví. Ten slider není důvod, proč šablonu zmiňuju; spíš mě dostává elegantnější typografie 🙂 .

Almia

Fancy Themes
NáhledStáhnout

Almia spadá do kategorie elegantních blogovacích šablon. Jednoduché rozvržení, vycentrované horní menu a nekomplikovaný slider pro nejzajímavější články. Na Almii se mi hodně líbí fakt, že je to “normální šablona na blog” , akorát s akcenty ženskosti a elegance.  Na velkém množství “normálních” šablon typu nadpis- stránka-menu mi vadí nedopracovanost a nudnost. Almia v tomto směru vyniká a trochu mi připomíná šablonu Blissfull blog z mých časů na WordPress.com.

Orsay

Christina Mooz
NáhledStáhnout

“Orsay” jste u mě mohli zaznamenat. Veze se na vlně lifestyle blogů, kdy hraje prim minimalismus a akcenty nějaké té ženské typografie. U šablony Orsay jsem měnila font, pomocí p { a parametru font-family  jsem zadávala variantu, která umí diakritiku, protože font implementovaný v šabloně je bez všech českých čárek a háčků.

Brittany light

Anastis Sourgoutsidis
NáhledStáhnout

Když už jsme u těch šablon, které považuju za dobré, hezké a nápadité, přidávám ještě jeden kousek, který jsem používala i na svém webu. Zase – celoplošně jsem měnila font skrz českou diakritiku, jinak i když je “trochu” barevnější, je přehledná, šikovná, taková “správně holčičí” , a velice snadno použitelná. Na to, jak vypadá nepotřebuje vůbec žádné donastavování, prostě jenom doplníte obsah a je to.

Ve zdrojích pro WordPress.org se “schopné” šablony hledají dost blbě. Nebo mi jenom nesedí aktuální trend one-page šablon 🙂 . Připadá mi, že co do barvitosti nabídky na tom byl lépe WordPress.com. Naštěstí se šablony odtamtud dají stáhnout a nainstalovat i do prostředí vlastní domény. Jsou případy, kdy cenzura není vůbec na škodu 🙂 .

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

10 komentářů u „Nejhezčí blogové šablony pro WordPress podle chronického kutala“

 1. reBarbora říká:

  Já jsem to řešila taky docela dlouho, než jsem našla šablonu, která by splňovala moje požadavky a nemusela bych ji přenastavovat. Nakonec jsem zvolila Boston a jsem nadmíru spokojená 🙂

  1. Andrea V. říká:

   Děkuji za komentář 🙂 . Překutávat šablonu považuju za největší opruz; zvlášť když hrábnu do jednoho parametru, a rozhodím tím čtyři další 🙂 .

   1. reBarbora říká:

    Já jsem rezignovala na cokoliv víc než úpravu barev a textů. Programátor prostě nejsem a když už bych někdy chtěla být, tak rozhodně ne webař 😀
    Hlavně když člověk chvíli hledá, tak nakonec použitelnou šablonu, která splňuje jeho požadavky, najde.
    Třeba ta Boston je přesně to, co jsem hledala 🙂 Má ještě pár dalších variant, některé z toho placené, takže si s tím člověk může nenásilně pohrát.

 2. Sue Diamond říká:

  Výber šablóny je u mňa záležitosť niekoľkých dlhých ba až nekonečných dní/týždňov. Občas mám pocit, že je nemožné nájsť takú, ktorá bude jedinečná, bude vystihovať mňa, moju povahu a blog ako taký a ktorá zároveň bude mať všetky potrebné gadgety, ktoré potrebujem. 🙂 Čo ma štve asi najviac je, že dnes vyzerá 98% šablón na jedno kopyto, je to pre mňa obrovská nuda, nechcem zapadnúť medzi tisíckami ďalších blogov s totožnou šablónou.

  1. Andrea V. říká:

   Souhlasim – hodne sablon je dneska de facto stejnych, coz jednomu praci neusnadni. Ja jsem to hledani sablony taky mela na dlouho …

 3. Vivian Vein říká:

  Tohle řeším pořád! Bohužel nejlepší šablony jsou placený. Ale našla jsem super způsob, jak si blog vytunit podle sebe. Zkrátka si najdeš šablonu, která ti vyhovuje rozvržením (navigace, menu) a ostatní si můžeš upravit různýma pluginama. Já se zamilovala do Easy Google Fonts pluginu, díky němu jsem si přizpůsobila šablonu podle sebe a zbytek si vyhledala v kódech (např. umístění obrázku pod navigací, našla jsem si kde končí menu a tam vložila kód). Asi 2 dny jsem vkuse hledala vhodnou šablonu, až jsem to prostě vzdala a řekla si, že si jí upravím sama tak, aby se mi líbila.
  Případně pokud máš dost trpělivosti a chuť se něco přiučit, koukni na Bootstrap, tam jsou návody, jak si vytvořit vlastní téma. Ale podle je mě prostě nejjednodušší nastavit si šablonu u který se ti líbí rozvržení a pak si jí upravit pomocí různých pluginů. Ty pluginy jsou prostě zázrak! 😀

  1. Andrea V. říká:

   Ty prémiové šablony člověku minimálně nejlepší přijdou, a to je potom problem 🙂 .

   Souhlasim s tim, ze staci vybrat neco, co rozvrzenim sedi, a zbytek si doupravit. Neco jde naklikat, neco lehkym kodem, neco pluginy … Nakonec si nejaka varianta “sedne” 🙂

 4. Jíja říká:

  Prakticky má dokonalost šablony vliv vážně především na autora. Čtenáři odlišují jen Hrozné/Normální/Dokonalé. Dokonalé zvládne jedině designer vlastní tvorbou od nuly. Hrozné nejsou téměř žádné šablony. Takže ano,pokud už máte veliký blog plný článků a hledáte cestu, jak ho ještě vylepšit, pak dává smysl strávit dny hledáním. Pokud ale člověk teprve začíná, tak je zbytečné hledáním trávit víc než 4 hodiny.

  1. Andrea V. říká:

   Souhlasím s tím, že čtenář rozlišuje hlavně na čitelné / nečitelné, a ten zbytek jde mimo. Jen mám takový pocit, že autor je substance, která si nezvládne “nahodit” na web něco, co se mu nelíbí, tak přijde na řadu překutávání šablon. “Normálně” člověk ladí nový web tak měsíc až dva, pak už to bývají spíš výjimky 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *