Rubriky
Fotodeník

Fotoblogerka: Souboj srdce a rozumu

Bylo mi snad patnáct, když jsem dostala do rukou svůj první foťák. Byl to plastový kinofilmový přístroj, který se babičce vykutálel z nějakého zásilkového katalogu. Odebírala Magnet co pamatuju, a spolu s nějakými prostěradly nebo něčím podobným dorazila i plastová fix-focus škatulka, na které jsem nakonec vycvakala nějaké dva nebo tři filmy.

Vzpomněla jsem si na to, když jsem přes Vánoční svátky třídila věci a dělala si pořádek v poličkách a v inspiraci. Zrcadlovka a pár základních objektivů, skrze které se mi nejlíp dívá a pracuje. Pevná 35 mm, pevná makro 90 mm, 12-28 mm na krajiny a jeden stativ. Šest let je tak akorát na to, abych byla schopná zanalyzovat, jestli mi Nikon D3100 k něčemu byl nebo ne.

Dokud člověk vybírá rozumem, nemůže být spokojený nikdy. Nový typ – starší typ, po pár letech jsou v módě bezzrcadlovky, jiný snímač, lepší elektronika – jakmile jsem se obložila údaji a rozumem, cítila jsem se ztracená. Člověk má jak rozum, tak srdce, a zrovna v případě kreativity a tvorby se vyplácí vybírat spíš srdcem.

Ten pocit, že mám 455g foťáku a dalšího půl kila na objektiv přirostlého přímo k ruce. Ta práce přes hledáček, i když nástroj samotný možnost živého náhledu má. Těžké? Jistě. Teď nemyslím ani tak to focení; myslím téměř kilo materiálu, který je potřeba odnést, vybalit na místě a pak většinou kolem hodiny nebo dvou bez pauzy zvedat a lovit okamžiky, které proudí kolem. Opruz? Jistě. Jsou ale věci, které se vyplatí překousnout, protože konečný výsledek pak stojí za to.

Spoléháme se na vědu, ale je čas smířit se s tím, že některé věci jednoduše spočítat nejdou. Rámcově nám dá představu, ale zbytek nezáleží na rozumu. Inspirace a proces tvorby promlouvá do celého tvoření tak důkladně, že je jedině fér, pokud intuici a samotné radosti z tvorby dovolíme vybrat nástroj podle svého. I když to rozum třeba zpočátku obrečí, protože módní trendy …

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

2 reakce na „Fotoblogerka: Souboj srdce a rozumu“

Jak ví každý zkušenější obchodník, i když je spousta lidí přesvědčena, že jednají přísně racionálně, při takovém výběru v drtivé většině případů ve skutečnosti rozhoduje emoce. No a když si emoce vybere, rozum pak najde zpětně věrohodné racionální argumenty, proč to tak dopadlo :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *