Příliš ezoteriky škodí

12.7.2017 Virtuální zápisníček 5 komentářů 2414

Kupa věcí se zdá jako dobrý nápad. Třeba psát ezoterikou říznutý web, nebo se na všechny ty ezo věci dívat okem průzkumníka a chtít si vytvořit jméno jako “Trochu žurna, trochu ezo” . Dost dobrý nápad na to, aby to celé šlo uskutečnit; pak ale stačí narazit na jediný titulek, a všechny jistoty dostanou pořádnou ránu.

Tuhle jsem na Facebooku narazila na webový projekt, který měl v hlavičce glosování a komentování ezo-věcí.  Když jsem to tak viděla, vzpomněla jsem si na další kupu webů, které se věnují rozvíjení druhých, prodejem motivačních e-booků a obecně věcem kolem jemnohmotných věcí. Kdy se z toho stačil stát takový módní trend? Nejsem si vědomá toho, že bych si všimla něčeho, co by tomu nasvědčovalo … Jenže ono se to postupně pomalu naskládalo, a nakonec všechny ty ” revoluční nápady” zapadají jeden mezi druhým v řadě stejných témat.

Dokud se člověk pohybuje v komunitě s ostatními blogery, nemůže se tak úplně vyhnout interakci s módními trendy, aktuálními blogovacími směry a obecně tématy, která hýbou editory článků nejvíc. Není náhodou, když od těch viditelnějších blogerů slýcháte, že nemají čas komentovat cizí články – jednoduše nečtou, věnují se svému a nese jim to ovoce. Doteď mi nebylo pořádně jasné, jak to myslí a odkud mohou mít provoz, když nekomentují a nemají čas na čtení ostatních blogů. Když se člověk věnuje a ty ostatní blogy čte, je jednoduché považovat za “dobrý nápad” témata a styly, které jsou přítomné na každém druhém webu, a jak je neustále ve spojení s články z komunity, aspoň částečně přebírá pohled a názory v komunitě obsažené.

Minimálně ezoterično začíná být cítit z každého druhého webu, a psát články ezoterikou říznuté přestává být zajímavé. Aspoň v tom pojetí, které ezoteriku vnímá celostně a masově (možná by bylo lepší říct “vegansky” , vzhledem k aktuálnímu módnímu trendu nejíst maso 🙂  ) . Netvrdím, že teď začnu mazat články, předělávat web a svoji značku “Trochu ezo, trochu žurnalistika” měnit a přebudovávat. Měla jsem deset let na hraní, tak už zhruba vím, jak se cítím při psaní o velkém množství témat (deníčky, próza, kosmetika, fotoblog, grafika, internetový časopis, básničky, a to jsem na něco určitě zapomněla). Dokážu si určit, co pro mě zajímavé je, a co není. Jen bych si měla dávat pozor na ten všeobecně vládnoucí ezoterický guláš, abych v nějaké té pra-polévce pro něčí “geniální nápad” neskončila já … 🙂

Související čtení

Metafyzické elegie – Roman Sukdolák (projekt zmíněný v článku)

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

5 Responses to :
Příliš ezoteriky škodí

 1. Čerf napsal:

  Pokud je esoterično cítit z každého druhého webu, tiše doufám, že můj blog bude “lichý”, nejlépe samozřejmě první :-).

  1. Andrea V. napsal:

   Ano, to je ideální cíl 🙂 .

 2. Roman Sukdolák napsal:

  Mockrát chci poděkovat za reakci na můj blog Metafyzické elegie, a to hned z několika důvodů. Zaprvé si vážím toho, že se někdo na moje stránky (a snad i konkrétní texty) podíval a dal o nich vědět na svém blogu. Zadruhé mám radost, že má činnost se mohla stát podnětem k činnosti někoho dalšího. A zatřetí je skvělé, že jsem získal nezávislou zpětnou vazbu, načež jsem si uvědomil, že je něco špatně, a to především z toho důvodu, že se celý život esoterice vyhýbám, a ačkoliv mi to moje pozice v akademické obci i osobní přesvědčení zakazuje, vesměs touto disciplínou pohrdám a nechovám k ní příliš kladné emoce. Proto bych se rád ohradil k zařazení mých textů pod kategorii “esoterično”. V první řadě je to rozhodně špatně, ačkoliv je mi jasné, že mnohé filosofické a teologické myšlenky bez znalosti kontextu nemusí být v umělecké formě zcela jasné, a v druhé řadě mě to jednoduše uráží, bohužel. Rád bych se zeptat, co konkrétně Vám připadalo natolik esoterické. Budu velice rád za zpětnou vazbu. A dále jsem se na základě Vaší reakce rozhodl upravit popis blogu a přidat stránku “O MNĚ”, aby k těmto záměnám tématiky docházelo co nejméně. Poučen do budoucna se tedy pokusím interpretovat klasické filosofické i morální teze a své politické názory a hodnoty skrze uměleckou formou lépe.
  Přeji krásný zbytek dne a doufám, že se na můj blog vrátíte a některé z mých textů se Vám líbily.

  1. Andrea V. napsal:

   Děkuji za komentář.

   Metafyzika v základním vyjádření jako “To, co je za fyzickým” – i když se jedná o filozofickou disciplínu, která zkoumá základní kategorie v jejich obecnosti – z celkového pohledu pro spoustu lidí pod nehmotné kategorie spadá. I když se jedná o nepřesné a naprosto zavádějící označení, metafyzika jako jev nemá příliš silnou vlastní pozici – aspoň v očích většinového čitatele.

   Urazit jsem naprosto neměla v úmyslu, moc se omlouvám 🙂 .

   1. Roman Sukdolák napsal:

    Já děkuji za komentář i email. Jsem si vědom složitosti dané problematiky i faktu, že pro nezasvěcené publikum nemusí být (a pravděpodobně ani není) rozdíl mezi esoterikou a filosofickými (teologickými) vědními disciplínami zřejmý. Také věřím, že máte pravdu s tím, že se nespočet esoterických blogů objevuje. Z toho důvodu se ale domnívám, že o to víc je potřeba při jakémkoli hodnocení, ať už filosofie nebo esoteriky, přesně rozlišovat, o čem je řeč, vhodně volit slova a snažit se udržet rozdílnost těchto dvou oblastní, ačkoliv se na první pohled může zdát, že jsou totožné, viditelnou.
    Velice si vážím Vaší reakce – pro mě je to skvělá zpětná vazba. Rozhodně nikdy není na škodu o podobných tématech psát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *