Příliš ezoteriky škodí

5 thoughts on “Příliš ezoteriky škodí”

 1. Pokud je esoterično cítit z každého druhého webu, tiše doufám, že můj blog bude “lichý”, nejlépe samozřejmě první :-).

 2. Mockrát chci poděkovat za reakci na můj blog Metafyzické elegie, a to hned z několika důvodů. Zaprvé si vážím toho, že se někdo na moje stránky (a snad i konkrétní texty) podíval a dal o nich vědět na svém blogu. Zadruhé mám radost, že má činnost se mohla stát podnětem k činnosti někoho dalšího. A zatřetí je skvělé, že jsem získal nezávislou zpětnou vazbu, načež jsem si uvědomil, že je něco špatně, a to především z toho důvodu, že se celý život esoterice vyhýbám, a ačkoliv mi to moje pozice v akademické obci i osobní přesvědčení zakazuje, vesměs touto disciplínou pohrdám a nechovám k ní příliš kladné emoce. Proto bych se rád ohradil k zařazení mých textů pod kategorii “esoterično”. V první řadě je to rozhodně špatně, ačkoliv je mi jasné, že mnohé filosofické a teologické myšlenky bez znalosti kontextu nemusí být v umělecké formě zcela jasné, a v druhé řadě mě to jednoduše uráží, bohužel. Rád bych se zeptat, co konkrétně Vám připadalo natolik esoterické. Budu velice rád za zpětnou vazbu. A dále jsem se na základě Vaší reakce rozhodl upravit popis blogu a přidat stránku “O MNĚ”, aby k těmto záměnám tématiky docházelo co nejméně. Poučen do budoucna se tedy pokusím interpretovat klasické filosofické i morální teze a své politické názory a hodnoty skrze uměleckou formou lépe.
  Přeji krásný zbytek dne a doufám, že se na můj blog vrátíte a některé z mých textů se Vám líbily.

  1. Děkuji za komentář.

   Metafyzika v základním vyjádření jako “To, co je za fyzickým” – i když se jedná o filozofickou disciplínu, která zkoumá základní kategorie v jejich obecnosti – z celkového pohledu pro spoustu lidí pod nehmotné kategorie spadá. I když se jedná o nepřesné a naprosto zavádějící označení, metafyzika jako jev nemá příliš silnou vlastní pozici – aspoň v očích většinového čitatele.

   Urazit jsem naprosto neměla v úmyslu, moc se omlouvám 🙂 .

   1. Já děkuji za komentář i email. Jsem si vědom složitosti dané problematiky i faktu, že pro nezasvěcené publikum nemusí být (a pravděpodobně ani není) rozdíl mezi esoterikou a filosofickými (teologickými) vědními disciplínami zřejmý. Také věřím, že máte pravdu s tím, že se nespočet esoterických blogů objevuje. Z toho důvodu se ale domnívám, že o to víc je potřeba při jakémkoli hodnocení, ať už filosofie nebo esoteriky, přesně rozlišovat, o čem je řeč, vhodně volit slova a snažit se udržet rozdílnost těchto dvou oblastní, ačkoliv se na první pohled může zdát, že jsou totožné, viditelnou.
    Velice si vážím Vaší reakce – pro mě je to skvělá zpětná vazba. Rozhodně nikdy není na škodu o podobných tématech psát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *