Příliš ezoteriky škodí

Kupa věcí se zdá jako dobrý nápad. Třeba psát ezoterikou říznutý web, nebo se na všechny ty ezo věci dívat okem průzkumníka a chtít si vytvořit jméno jako “Trochu žurna, trochu ezo” . Dost dobrý nápad na to, aby to celé šlo uskutečnit; pak ale stačí narazit na jediný titulek, a všechny jistoty dostanou pořádnou ránu.

Tuhle jsem na Facebooku narazila na webový projekt, který měl v hlavičce glosování a komentování ezo-věcí.  Když jsem to tak viděla, vzpomněla jsem si na další kupu webů, které se věnují rozvíjení druhých, prodejem motivačních e-booků a obecně věcem kolem jemnohmotných věcí. Kdy se z toho stačil stát takový módní trend? Nejsem si vědomá toho, že bych si všimla něčeho, co by tomu nasvědčovalo … Jenže ono se to postupně pomalu naskládalo, a nakonec všechny ty ” revoluční nápady” zapadají jeden mezi druhým v řadě stejných témat.

Dokud se člověk pohybuje v komunitě s ostatními blogery, nemůže se tak úplně vyhnout interakci s módními trendy, aktuálními blogovacími směry a obecně tématy, která hýbou editory článků nejvíc. Není náhodou, když od těch viditelnějších blogerů slýcháte, že nemají čas komentovat cizí články – jednoduše nečtou, věnují se svému a nese jim to ovoce. Doteď mi nebylo pořádně jasné, jak to myslí a odkud mohou mít provoz, když nekomentují a nemají čas na čtení ostatních blogů. Když se člověk věnuje a ty ostatní blogy čte, je jednoduché považovat za “dobrý nápad” témata a styly, které jsou přítomné na každém druhém webu, a jak je neustále ve spojení s články z komunity, aspoň částečně přebírá pohled a názory v komunitě obsažené.

Minimálně ezoterično začíná být cítit z každého druhého webu, a psát články ezoterikou říznuté přestává být zajímavé. Aspoň v tom pojetí, které ezoteriku vnímá celostně a masově (možná by bylo lepší říct “vegansky” , vzhledem k aktuálnímu módnímu trendu nejíst maso 🙂  ) . Netvrdím, že teď začnu mazat články, předělávat web a svoji značku “Trochu ezo, trochu žurnalistika” měnit a přebudovávat. Měla jsem deset let na hraní, tak už zhruba vím, jak se cítím při psaní o velkém množství témat (deníčky, próza, kosmetika, fotoblog, grafika, internetový časopis, básničky, a to jsem na něco určitě zapomněla). Dokážu si určit, co pro mě zajímavé je, a co není. Jen bych si měla dávat pozor na ten všeobecně vládnoucí ezoterický guláš, abych v nějaké té pra-polévce pro něčí “geniální nápad” neskončila já … 🙂

Související čtení

Metafyzické elegie – Roman Sukdolák (projekt zmíněný v článku)

« »

© 2017 Vysvobozená.cz. Theme by Anders Norén.

%d blogerům se to líbí: