Virtuální zápisníček

Eurovize 2017, výsledky a startovní pole / Aktualizováno

“Eurovision Song Contest” je soutěž, která v České Republice nemá příliš zakotvenou pozici. Jak s úsměvem uvádějí četné zdroje v diskuzích, soutěže v politické písni u nás skončily s minulým režimem, a od té doby jsme tak nějak zapomněli, jak to v podobné soutěži skoulet co nejlíp. Jedno se českému realizačnímu týmu upřít nedá: od té doby, co začali vybírat kandidáty sami, výsledky se několikanásobně zlepšily (několikanásobně … jak chceme násobit nulu formace Gipsy.cz? – jednoduše jsme se posunuli o kus vpřed) .

Klasický Čech má tendence ukazovat na fakt, že se z posledních tří pokusů českého vedení Eurovize podařilo dostat do finále jednou. Se zpěvačkou Gabrielou Gun, která na sebe upozornila videy z produkce “Ken Tamplin Vocal Academy” , a následně dvěma koncertními turné s americkým kolosem “Trans-Siberian Orchestra” . Gabriela v roce 2016 získala od odborných porot 120 hlasů, od diváků z Evropy po přepočtu na “Eurovizí bodovací systém” 41 bodů, které jí dohromady  zajistily deváté postupové místo před desátým Chorvatskem, které zastupovala zpěvačka Nina Kraljić.

Tolik “z historie” . Letos se nedalo přehlédnout, že se pod jednotlivými písněmi na oficiálním kanále soutěže objevovaly  povzdechy, že je to letos samá balada, a celé je to poněkud nudné. Máme-li vycházet z toho, že průměrný divák Eurovize, který plánuje v semifinálových večerech posílat hlasy, se velice pravděpodobně objeví i na síti Youtube, zkoumajíc, co v Eurovizi letos vlastně bude, nemůžeme se divit, že diváci letos vybírali hlavně temperamentnější a chytlavější věci, i když to v případech Demy z Řecka a Švéda Robina Bengtssona zavání průměrnou rádiovou produkcí.

Tak se namísto proklamované “Blackbird” od Finky Normy John do finále Eurovize dostaly pomalejší “Flashlight” od Polky Kasie Moś a “Amar Pelos Dois” od Portugalce Sobrala. Jestli totiž něco v diskuzích pod soutěžními písněmi převládalo, byl to názor, že se do finále dostane jenom jedna balada, a to buď Finsko, nebo Česká republika, protože Portugalec stejně postoupí, a pro víc jak dvě balady diváci nebudou hlasovat tolik, aby je to dostalo do finále.Nakonec Norma John porazila českou reprezentantku, i když se v tomto případě jednalo o souboj o dvanácté místo.

Zatím nejsou přesná čísla. Produkce Eurovize ještě neuvolnila konkrétnější údaje o počtech hlasů, tak si na podrobnosti musíme ještě chvilku počkat.

Je důležité připomenout, že neúčast ve finále automaticky neznamená špatnou píseň nebo nekvalitní zpěvačku. Česká Republika si po svém návratu do Eurovize začala budovat značku země, která posílá “vyzpívané” zpěvačky s dost dobrou kondicí a hlasovým fondem na to, aby i naživo zazpívaly čistěji, jistěji a technicky lépe než dobrá půlka zbylého startovního pole. To platilo už u Gabriely Gun, a výkon Martiny Bárta na kvalitní a jistý zpěv bez chvění nebo nedostatků jenom navázal.  To Slovinec Omar Naber si svoje předposlední místo v prvním semifinále nezasloužil vůbec: jeho částečně popové, částečně operní “On my way” není taková hrůza, aby se muselo krčit na chvostu výsledkové listiny. Ale taková už Eurovize je.

Jestli má Česká Republika v Eurovizi působit jako “ta země, která má zpěvačky s vlastní hlavou a jistým hlasem” , nebudu protestovat, klidně obětuju nějakou tu Katy Perry v před-výběru písně a namísto populistických komerčně laděných řešení podpořím osobitost  a zaměření na uměleckou stránku. Spolu s Martinou Bárta skončily před branami finále i další kvalitní písně, které by se v dalším pokračování soutěže neztratily, ale míst je na každé semifinále jenom deset …

Aktualizace 14.5.2017

Realizační tým Eurovize nezveřejňuje konkrétní čísla hned, a kdo tedy jak skončil je tajemstvím až do konce soutěže. Dnes se na webu EurovisionWorld.com objevila konkrétní čísla, udávající, že Martina Bárta získala 81 bodů od odborných porot v jednotlivých zemích, a dva body z SMS hlasování (podle SMS hlasování skončila v Portugalsku osmá za dva body; zajímavostí je, že Martina Bárta od začátku soutěže podporovala portugalského reprezentanta Sobrala, a dostala od Portugalské poroty dvanáct bodů a první místo a od portugalských hlasujících osmé místo v prvním semifinále. Dál stojí za zmínku dvě druhá místa za 10 bodů, jedno ze Slovinska, jedno ze Španělska, a osm bodů za třetí místo z Velké Británie. Kompletní bodování pro Martinu Bárta je k nahlédnutí v grafice na webu EurovisionWorld.com).

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *