Dualita: Pravda vs. lež

16.10.2016 Mezi nebem a zemí Komentáře (0) 287

V poslední době je na ústupu dualismus klasické doby. Boj pravdy a lži, dobra a zla se nebere tak černobíle, protože vychází najevo skutečný počet doopravdy zainteresovaných stran. Najednou model “něco vs. něco” nestačí, a klasické “Duo” začíná být těsné. Jako kdyby toho nebylo málo, tak se to, co zůstalo začíná vyhánět do extrémů. Ženská nebo chlap alias  robot bez citů vs. prvorepubliková kývající loutka, pravda versus lež alias “dělám z tebe za tvými zády debila” versus “je to už sice hulvátství, ale tu řeč pěkně tobě do očí si užiju” .

V případě, že si to o sobě sama myslím, je fakt, že jsem ošklivá pravdivý jenom pro mě. Jak se chcete dopátrat modelu černá/bílá u věcí, které jsou pro každého jiné? Ošklivý vs. hezký je model, na kterém se to vysvětluje nejlíp. Na fotkách znamená “hezký nebo ošklivý” jenom ukazatel toho, jak se dotyčný umí fotit. Že průkazové fotografie dělají z lidí debily neznamená, že jako debil vypadám i v reálu – i když by se to z mých fotek na žákovskou průkazku na jízdné mohlo zdát 🙂 .

Brát všechno okolo stylem: “Pravda nebo lež” může být za chvíli poněkud těsné. Autoři a blogeři se více či méně úmyslně dopouštějí různě závažných nebo nechtěných manipulací se svými texty a celkově s davem, a jak chcete zařadit “Pravda nebo lež” text, který vám dá pár příček navíc, i když v něm jsou podle vašeho názoru chyby? Homeopatici píší poměrně zajímavé knihy na téma kostí a těla obecně. Dvě třetiny poskytnutých dat stojí minimálně za zvážení. Mám celou knížku vyhodit, protože homeopatici zastávají názor, že je člověk celý špatně? Že nemá koncovou část tlustého střeva a pánev stavěnou na pohyb po dvou, a bylo by úplně nejlíp, aby se při chůzi opíral rukama země, jako to dělají opice? Jsou věci, které vám dají hodně dat navíc, jen je potřeba umět třídit když už ne fakta od hypotéz, tak aspoň věci, které vám k něčemu budou, od věcí, které spadají do cizího systému víry, ale vy v ně nevěříte.

Místo otázek: “Je to pravda nebo lež” jsou užitečnější otázky harmonie nebo pozdější lítosti. Budu za pár měsíců víc litovat, když mu odepíšu, nebo budu víc litovat toho, že jsem to nezkusila? Je to pro mě tak důležité, abych litovala promarněné šance, nebo fakt vidím a vím, že mi to nic nedá? Zeptat se, čeho budete spíš litovat, nebo jestli je to s vaším systémem aktuálních hodnot v harmonii nebo ne je užitečnější, než sveřepé hledání jediné  skutečné pravdy, ze které se člověk cítí ještě rozbitější než dřív.

Pokud cítíte, že v nějaké situaci nebo s některým člověkem nechcete být, nezmůže nic ani ta pravda. Jak se postupně rozbíjí dualismus ve formě “dobro nebo zlo” , tak “pravda nebo lež” bude další zastávkou. I když to teď vypadá spíš na anarchii, rozhodně to není konečný stav.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *