Rubriky
Z deníčku blogerky

Z jakého důvodu nezaujal Den offline víc blogerů?

Na internetu se objevila na první pohled nevinná výzva: jsme nalepení na mobilech, buďme v sobotu 29.září na jediný den offline! Myšlenka zaujala řadu influencerů napříč sociálními sítěmi. Konečně bude čas na naše blízké, odpojit internet je skvělý nápad, digitální detox je potřeba – důvodů se vyrojila hromada. Zcela příhodně jsem někdy minulý týden zaznamenala ve výpisu nových článků titulek, že se lidé často vracejí zpátky k „hloupým“ telefonům. Čudlíkové na psaní zpráv a volání, bez všech těch otravných notifikací a trilionu ikonek, které člověku akorát žerou nervy.

V první řadě mi přijde zajímavé, že si influenceři na odpojení sítí „vzpomněli“ teprve v okamžiku, kdy jim to řekl někdo zvenčí. Je v pořádku mluvit i o životě bez internetu. Přece jenom mají vliv na spoustu lidí, a z toho množství je nezanedbatelná část hodně mladých lidí. Vyrůstat v bublině Instagramové dokonalosti může být únavné, a za čas to člověku může začít formátovat mozek. Připomenout čas od času, že se dá žít i bez mobilu není zas tak zcestný nápad, jak by se mohlo zdát.

Můj online nejvíc vystrkuje růžky hned ráno. Mám na mobilu záložní budík k mému klasickému ručičkovému. Jsem staromilec a to každodenní zamačkávání pískající otravnosti mě baví. Navíc mi bytostně vadí pocit, že mám jenom jediný budík, který selže a já zaspím – ať už je to mobil, nebo červená krabička na poličce vedle postele. Jak ráno vezmu mobil do ruky skrz zrušení druhého budíku, mívám sklony zkontrolovat zprávy k mým článkům a e-maily k blogům. Pak mi ten čas logicky chybí, a já jsem na sebe akorát nazlobená.

Ať už se bavíme o mojí ranní rutině, nebo o mobilu přirostlém k ruce a modrém světle svítícím do obličeje, jeden den online není zrovna věc, která by člověku pomohla nebo jej z jeho zvyků vytrhla. Tady je potřeba mnohem víc – v první řadě si člověk musí sám uvědomit, kde má problém a co s ním chce dělat. Flowee se věnuje obecně osobnímu rozvoji, proto je na jednu stranu logické, že se pustili i do pořádání Dnů offline. Zrovna tady mi to ale přijde jako hraní na populistickou strunu. Jako když si politické strany rozjedou předvolební kampaň na Facebooku rozpoutáváním flamů na téma uprchlíci, nebo virtuálnímu střílení „pánů celého světa“ , kteří mají „moc velkou moc“ , a tím pádem je potřeba každého takového zlikvidovat.

Zrovna požadavek na vypnutí mobilů na jeden den mi přijde jako prázdná bublina, která sice byla zatraceně dobrý nápad, ale někdo jej utopil v prázdnotě nedotaženosti. Bylo to vidět tím víc, když v srpnu, o pouhý měsíc dřív, rozjela svoji měsíční kampaň Tereza z Elite Bloggers – její Měsíc transparentnosti obletěl internet a sociální sítě, aby se k němu nenásilným způsobem zapojila poměrně velká část blogerek. TerezaInOslo předestřela svoji myšlenku, uvedla hashtag, kterým mohly ostatní blogerky provazovat navzájem svoje postřehy, a dál to nechala na nich samotných, jak se požadavku na označování spoluprací chytnou, jak jej zpracují a jak jej představí svému publiku. Po měsíci, kdy Facebook žil odkazem Terezy Salte, čekal člověk od Flowee víc.

Moje offline dny bývají většinou víkendy. V sobotu dopoledne ještě pracuju, odpoledne probíhá reset životních funkcí (bývám totálně unavená) , a neděli mám zafixovanou odpočinkem od všeho – jak od psaní článků, tak od práce. Nepovažuju myšlenku „dne offline“ za kravinu. Jen její marketingové zpracování považuju tak trochu za nedotaženou hurá akci – zasloužila si daleko víc rozvést, a daleko víc s ní pracovat. V dnešní wi-fi a datové době si svoje místo pod sluncem zaslouží i osvěta směrem, který magazín Flowee naznačil.

 

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

5 reakcí na „Z jakého důvodu nezaujal Den offline víc blogerů?“

Tyhle aktivistické akce považuju tak trochu za pokrytectví. Na první pohled to vypadá skoro sympaticky, ale na příčiny toho stavu to nemá nejmenší vliv. Je to podobné, jako kdyby si všichni zamračení mizerové řekli, že budou jeden den v roce hodní a budou se na sebe navzájem usmívat. Přiznávám, že jsem o tomto „dni offline“ nevěděl (jen jsem přemýšlel, co se stalo, že je na blogu tak nízká návštěvnost :-)), ale kdybych věděl, nezúčastnil bych se, protože nemám rád podobné davové akce, tím spíš že nemám potíž udělat si offline i delší dobu, když je k tomu dobrý důvod.

Mně se na tom nelíbil ten paradox. V sobotu budeme všichni offline a vypneme si telefony a v neděli o tom všichni ONLINE napíšem, jak skvělý to bylo. Každý by si měl dokázat vypnout telefon nebo počítač aniž by z toho musel dělat speciální den v kalendáři.

Tak Tereza marketing umí, její tým taky… a velkou výhodu mají ve vlastních bloggerech, u kterých je snazší začít, než když je musí shánět všechny.
Obě myšlenky jsou super, jak den offline, tak měsíc transparentnosti, jen ten den offline prostě nezvládli, nerozšířili, nemluvě o tom, že je mnohem efektivnější dát o tom vědět dost dopředu, aby se mohli zapojit všichni, nejen influenceři, kteří o tom věděli včas.

Taky mám dva budíky, to je jistota. 😀 A jinak mně taková akce připadá zbytečná, protože by si každý měl přijít sám na to, že by neměl trávit tolik času online. Ono je sice pěkné, že se do toho dne zapojila spousta známých lidí, ale většina z nich stejně celý den fotila a upravovala fotky, aby je hned úderem půlnoci mohla napostovat, jak byl den offline skvělý. Někteří dokonce online byli s tím, že na Instagram se to nevztahuje. Celkem fraška. 😀 Jsem offline, když chci být a jsem spokojená. Myšlenka dne offline pěkná, ale bohužel podle mě bez účinku.

M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *