Čtyři týdny bez hormonů

18.4.2017 Level 30 6 komentářů 2785

Může to být poslední půlrok, co si všímám cílenějšího tažení proti hormonální antikoncepci. Souhlasím s tím, že je nešťastné brát ji “jenom” skrz ten primární účel, tedy zabránění početí, když je jinak žena zdravá. Zároveň patřím k lidem, kteří zvládají respektovat úroveň cítění jiných žen. Když říkají, že se bez hormonů cítí příšerně a antikoncepce jim pomáhá “usměrnit” cyklus, nejsem  z těch, kteří by dotyčné ženy na sílu a na moc lámaly na stranu bez prášků. Od toho jsou jiní.

Křížové tažení proti hormonům

Posledních pár měsíců jsem si začínala říkat, že by to chtělo nějak otestovat, co na těch článcích vlastně je. Pokud možno otestovat na vlastní kůži; všechny ty změny nálad, umělé deprese, nebo zvýšená chuť na muže v okamžiku vysazení prášků. Ale pořád jsem si tak nějak neudělala čas a nerozhodla se. Patřím k ženám, které berou slabé hormony skrz “úzké trubky” .  Když jsem v roce 2015 po x letech braní prášků antikoncepci vysadila, měla jsem zpátky “svoje” bolesti třetí měsíc po vysazení. Vím tedy, že ten jeden měsíc nepocítím tragičtější následky (chlapa nemám, takže asi tak 🙂  ) .

Proč to píšu? Protože jsem si před Velikonocemi dělala pořádek na poličce u postele. Už mě zlobilo, jak jsem pokaždé nahmátla jako první prázdné platíčko, a když jsem na tu poličku něco pokládala, zavazely mi prázdné krabičky a platíčka od léků. Tak jsem to všechno vzala, a všechna prázdná platíčka, včetně těch z poslední krabičky, nacpala do jedné škatulky a to plné platíčko strčila do druhé. S tím, že ta všechna prázdná plata poletí do koše.

Ano, jak jsem bohorově “věděla” , že mám ještě jedno plato, podívala jsem se až jsem měla brát první prášek  v dalším cyklu – a zjistila jsem, že jsem si vyhodila to plné plato a na poličce se mi válí krabička s pěti prázdnými obaly. Jak chodím do práce, stíhám gynekologa jeden den v týdnu, kdy má v jediném případě ordinační hodiny odpoledne, tak jsem se po odeznění prvotního šoku rozhodla: nebudu bláznit, a ten měsíc, který bude trvat moje epizoda bez hormonů věnuju “výzkumu” .  (Když člověk nemá prášky, protože si je inteligentně po mém vzoru vyhodí, musí čekat na další cyklus a první prášek bere s druhým dnem další menstruace) .

Další krok vpřed

Nejdřív jsem chtěla zapisovat poznatky a vydat to celé jako jeden příspěvek, ale když jsem si ten článek tak promítala, už v tom “virtuálním prostoru” jsem tušila, že by byl dost dlouhý. Tak píšu první dnes, čerstvě po rozhodnutí, a další články budou příbývat zřejmě co týden. Nevím, jestli seberu odvahu a začlením svůj přirozený cyklus i s tou bolestí nějak méně invazivně; zatím chci posbírat data, a bez ohledu na válku doktorů a sluníčkářů chci zjistit, co to se mnou po psychické a energetické stránce udělá a neudělá. Bez příkras, bez reklam na ezohnutí nebo farmaceutický průmysl a bez jakýchkoliv vedlejších úmyslů.

Beru to jako svůj první  krok; s tím, že další budou následovat …

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

6 Responses to :
Čtyři týdny bez hormonů

 1. Bygabra napsal:

  Ahoj, ja nejsem fandou hormonalni antikoncepce, neberu ji cca 8let a po cas, kdy jsem ji brala nedelala memu telu dobre, vyzkousela jsem snad 5 druhu, tak drzim palce at ses spokojena;)

  Mej se krasne
  Papa ByGabra
  http://www.bygabra.cz

  1. Andrea V. napsal:

   Děkuji 🙂 . V podobných případech je dobré poslouchat vlastní tělo – přece jenom to jsou hormony.

 2. V. napsal:

  Ahoj. K tomu otestování budeš potřebovat bez antikoncepce více času. Nicméně dle mého názoru a ostatně i studií, pokud sis našla typ, který ti sedí, rozdíl nebude žádný(samozřejmě až si tělo zvykne na to, že prášky nemáš), jen tvá menstruace nebude přesně na den jako na antikoncepci.

  S antikoncepcí jsem měla ze začátku trochu problémy, ale změnila jsem složení a problémy už nejsou. Neustále čtu články o tom, jak je HA největší zlo, ačkoliv slečny popisují až legrační příhody typu “Měla jsem sex venku u vody a dostala infekci. Hnusná antikoncepce” nebo “Za poslední tři dny jsem vypila dohromady tak půl litr vody. Strašně mě bolí hlava. Hrozná antikoncepce, fuj chemie”.
  Jsme o několik desítek let kupředu a doby kdy antikoncepce měla velké nedostatky jsou už pryč. Mám pocit, že spousta holek na to nadává jen proto, že mají pocit, že musí… asi tak jako když si vygooglíš příznaky rýmy a zjistíš, že umíráš na rakovinu. Neustále čtu, jak holky už nebudou platit za antikoncepci a že jim to “svinstvo chemický” doktor předepisuje jen proto, že z toho má peníze.. Zajímavé je, že v UK je antikoncepce zadarmo a nikdo si na ní tolik nestěžuje jako právě češky. Nevěř všemu, co čteš, věř mi. Spousta stránek se bude ohánět honosnými jmény toho, co všechno si do těla pouštíte, ale věř mi, jako studentka Neurověd bych jim i po pár přednáškách všechno vyvrátila nebo odůvodnila. Pokud ti prášky nevadí, nenech se strhnout tímhle šíleným davem. HA je pořád šetrnější volba než pilulka “PO” nebo třeba potrat.

  1. Andrea V. napsal:

   Stejně moc jiných možností nemám – když už jsem si “inteligentně” vyhodila to plné plato 🙂 . Souhlasím s tím, že jsem s antikoncepcí vesměs nic negativního necítila, tak uvidím.

 3. Michaela napsal:

  Já jsem si vysazení (byla jsem bez chlapa, nový nebyl v dohledu, tak mi přišlo zbytečné utrácet za to peníze i nervy) dost užívala. Bolesti byly najednou po letech pryč, změny nálad taky, chutě na všechno k snědku stejně tak. Takže jsem zhubla (ne nijak drasticky, ale prostě měl ten zadek trochu míň želatinovou strukturu), najednou byla většinu času v pohodě, téměř jsem neměla potřebu být protivná na okolí a při každoměsíční nutnosti mě nic nebolelo.
  Jenže… pak přišel milý, tak jsem si nechala napsat antikoncepci s co nejnižší dávkou hormonů. Vedlejších účinku je míň, ale po tom, co jsem je vysadila na víc než rok, už si ty rozdíly uvědomuju. Nejsou tak výrazné jako předtím, ale i tak se dost těším, až se rozhodnu(eme) pro nějakou jinou, míň ovlivňující, variantu.

  1. Andrea V. napsal:

   Mě taky napadlo přestat s antikoncepcí nějakou dobu zpátky, když jsem byla bez chlapa. Říkala jsem si, že je to naprosto zbytečné. Nicméně povaha mojí menstruace se s věkem neupravila, tak beru slabé hormony dál (další meta je v tomto směru porod 🙂 ) . I tak je ale lepší, když si ženská sama vysleduje, co to s ní dělá nebo nedělá a zařídí se po svém – bez vyhrocené kampaně v médiích …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *