Z deníčku blogerky

Co má na práci bloger, který nebloguje?

Když chce být jeden slavná blogerka, musí počítat s jistým nepohodlím ve smyslu vymýšlení článků. Zkrátka zajistit si to tak, aby články vycházely i když v hlavě řádí černá díra (automatickým dopňováním slov navržený „červen“ má taky něco do sebe; teploty vylezly nad třicet a rázem má člověk myšlenky někde úplně jinde) . Aspoň tak si to myslí hromada „civilů“ , která sice blogy čte, ale vlastní zkušenosti s psaním nemá. Blogerka chce být blogerkou přece od toho, aby psala – co tedy může dělat blogerka, která zrovna delší dobu nepíše?

Bod první – stačí kousek zahrádky a civilní zaměstnání. Civilní zaměstnání dopoledne, člověk pak má čas od tří hodin odpoledne a tam musí vměstnat úklid domácnosti, vaření a sázení rajčat / okopávání záhonků / hrabání a schovávání sena, jak je komu libo. V ideálním případě je blogerka člověk bez zaměstnání a bez zahrádky, ale vysvětlujte to civilním ženským, které si do toho ještě jako vrchol drzosti pořídí vlastní rodinu 🙂 .

Pravidelně vycházející články jsou pak důvodem, proč člověk úspěšné blogery tak obdivuje – doplazit se večer domů a myslet ještě na články a na web chce doopravdy hodně silnou motivaci. Nedávno jsem psala reakci na dotaz z Facebooku. Slečna se ptala, co má dělat, když nemá tři měsíce nápad na pořádný článek. Osobně mi myslím, že je víc skupin „nemám nápad na článek“ : jedna je „jsem klasicky bez nápadu“ , druhá je „nemám čas mít nápady, protože se hrabu v zahrádce a kupí se mi práce v domácnosti“. Jakkoliv nefeministicky to zní, jsou věci, které se samy neudělají a myslet si, že to blogerka nemusí, protože se to udělá samo může říct fakt jenom chlap 🙂 .

Bod druhý – opalování a zkoušení nových věcí. To vám takhle plíživě přijdou třicítky jenom to hvízdne, a zkoušejte si přemlouvat nadkriticky přehřátou hlavu vymýšlet něco schopného publikace. To se raději člověk vypleskne do zahrádky na deku a nechce po svých mozkových obvodech nic složitějšího, než jen hlídat vůni smažených hranolek z vlastní kůže. V takové chvíli jde udělat jediné: vzít s sebou tu „Stylistiku pro žurnalisty“ , a znovu se ponořit do studia. Když už ostatní věci stojí, ať se hýbou předsevzetí z trochu jiného konce „to-do listu“ .

Navíc – je hezké obdivovat mandaly vybarvené za použití stínování. Ještě hezčí ale je vzít k ruce pastelky a zkusit si to sám. Já jsem tak poprvé vzala do ruky Progressa, pomáhám si prstem a vypadá to dost dobře – minimálně pro mě 🙂 . Nechci tvrdit, že všechny blogerky místo psaní vybarvují. Jen říkám, že je kolem spousta jiných věcí, kolem kterých člověk chodí, a když se neodhodlá, bude si jenom říkat: „Já bych chtěla někdy umět …“ . Přitom není nic jednoduššího, než si svůj větší plán rozdělit na menší kroky a jeden po druhém postupovat blíž a blíž.

Když to shrnu, na blogerku jako takovou číhají za každým rohem další a další svody a lákadla, která mají prověřit odhodlanost a schopnost rozvrhnout si čas. A – nutno doplnit – rozvhrnout si články. Není nic jednoduššího, než si stanovit pevné dny a psát o úzkém, pevně daném okruhu, protože širší záběr blogerce jednoduše nedovolí časové nároky. Dokud může pubertální slečna sedět celé odpoledne u počítače, je to vesměs jedno. Není ale náhodou, že se „odpadlice“ z blogerského nebe rekrutují vesměs z řad dospělejších blogerek. Ne že by přišly na to, jak moc velká hloupost samotné blogování je; jednoduše se k blogu přes všechny ostatní drobnosti nedostanou…

Související odkazy

“Tak napiš už konečně něco” – My Blonde life, inspirace k dnešnímu článku

Pixabay.com

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

6 komentářů u „Co má na práci bloger, který nebloguje?“

 1. Katka říká:

  Tak tento príspevok je podľa mňa absolútne zbytočný ako blogerka. Na druhej strane však viem, že niektorí ľudia to nechápu, že aj Blogeri sú ľudia. A teda robia to isté čo iní. J to smutné, že niektorí ľudia nechápu, že blogerstvo je iba záľuba či práca. A tak ako si aj oni musia oddýchnuť občas aj my si musíme.

  1. Andrea V. říká:

   Souhlasím – psát jenom pro blogerky, nemusím tento článek vůbec zveřejňovat. Naneštěstí “civilů” je pořád víc než blogerek 🙂 .

 2. Mrs. Jungová říká:

  Za mě super článek, blogerka jsem, nápady na články sice mam, ale čas na psani, toho už je poměrně malo. At už proto, ze jsem v práci nebo ve škole, nebo také proto, ze se jdu raději opalovat na zahrádku nebo se psem ven (nebo s kamarády). Proto asi u me nejvíce článků vzniká večer nebo kdyz není hezké počasí.
  A musím říct ze az za par týdnů budeme mít bazén, tak to se mnou bude asi jeste horší xD i kdyz samozřejmě články píšu moc ráda:)
  Jen někdy člověk raději tráví čas i jinak:))

  1. Andrea V. říká:

   Děkuji za pochvalu 🙂 . Souhlasím – hromadu času raději trávím s kávou u seriálu, protože po práci a ostatních věcech potřebuju vypnout. Člověk se nezblázní 🙂

 3. Blogerka Zuzka říká:

  No jo, odkedy som začala pracovať, na blog nejako nemám čas a vlastne po večeroch už ani energiu. Som rada, keď sa konečne dostanem domov, nakŕmim psov, dám si sprchu a zhltnem nejakú večeru. Na blog nemám ani pomyslenia a keď konečne príde víkend, treba zasa upratovať celý barák a v tom horšom prípade príde neohlásená návšteva, ktorej sa treba aspoň zo 4 hodiny venovať… :-/

  1. Andrea V. říká:

   Já mám ještě štěstí, že nekončím kolem 16 – 17 h jako spousta jiných lidí. Stav, který popisuješ je denním chlebem hromady ženských a v drtivé většině případů jde první z kola ven milovaný bložínek 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *