Člověče, otevři se

Možná jsou všechny zdravotní a duševní trable ve skutečnosti úplně jednoduché. Jak rychle jsme si zvykli na bublinu, která čítá jenom nás a mobil, tablet, notebook a internet, člověk velice rychle zapomíná, jaké to je jednak komunikovat s druhým člověkem, ale také jaké je žít s “energií” ostatních lidí. Do dnešní doby byl člověk prakticky v tlupě, případně ve společnosti. Teprv dnešek přinesl během tří, čtyř desítek let totální převrat v sociálních vztazích, a vede s sebou lidi, kteří možná tuší, co kde najít, ale na druhou stranu se jim kupí trable na bázi prázdnoty, deprese nebo nenaplnění.

Není náhoda, že se zrovna v aktuální době hodně mluví o depresích, a stejně tak můžeme považovat za zmíněníhodné ty kupy podnikatelů, kteří pracují jako koučové pro osobní rozvoj – přeloženo do češtiny říkají cizím lidem, co mají dělat a jak mají žít, aby se cítili naplnění a víc v pohodě. Zaměření pozornosti spíš na virtuální svět  k sobě váže zvětšování “bubliny” osobnosti, aneb prostoru, v němž se bytost cítí komfortně, a do nějž nikdo cizí nesmí. Jak jsme ve městech bývali zvyklí na otevřené lidi, kteří neměli problémy se rychle kamarádit, aktuálně vede žebříček trendů podezíravost a  očekávání spíš nejhoršího.

Stav: “Býval jsem introvert, než se to zvrhlo v módní trend” není ničím speciálním; prakticky máme v současné době introverty od přírody, a introverty z mediálního přesvědčení. Introvert, podivín, zbloudilá duše – popisky profilu na blozích se ještě nějakou dobu zpátky zajímavě podobaly, tak nebylo těžké uhodnout, odkud fouká vítr.

Ohledně feminismu jsem četla zajímavou myšlenku: aby lidé zvládli zajisti nejvhodnější uspořádání, je potřeba projít oběma extrémy. Jak zaměřením na muže a na mužskou energii (století válek) , tak extrémní zaměření na ženu a na ženskou energii (století ezoterických “všeumělů”) . Aktuální pobláznění do hledání bohyní a andělů je zapotřebí pro vyrovnání rovnováhy, a následné označení stavu, který je nejlepší pro obě strany. Jak si totiž ženy nějakou dobu zpátky stěžovaly, že je toho mužského principu příliš, je v aktuální době krásně vidět, co se stane, když se ze řetězu urve princip ženský.

Začít mluvit spolu a naslouchat je nejrozumnější cesta, jak z toho všeho ven. Zároveň to znamená vyvážit virtuální a reálné, a naučit se fungovat zpátky mezi lidmi z masa a kostí. Ano, existují i brutálně neomalení lidé, ale celkem by mě zajímalo, kolik by vzniklo mediálních válek, kdyby svoje výhrady měli lidé říkat youtuberkám přímo do očí …

Článek je inspirován návrhem Tématu týdne od blogera, působícího na adrese gerald-czech .

Podobné články

Příšerka je mrtvá
Moje první spolupráce
O mém deníčkování
Shoďme to všechno na Barbie
Jarní hibernace

Odebírejte blog e-mailem

Nechce se ti číhat na každý můj nový článek? Dej mi svoji e-mailovou adresu, a budu číhat za tebe.

Připojte se k 36 dalším odběratelům

« »

© 2017 Vysvobozená.cz. Theme by Anders Norén.

%d blogerům se to líbí: