Černobílá inspirace

21.1.2018 Fotodeník Komentáře (0) 286

Když jsem rozebírala, co je u zrcadlovky jinak, narazila jsem na fakt, že se mi nechce brát ji s sebou, a když už ji s sebou mám, tak se mi nechce vytahovat. Menší foťáky mají v tomto směru nespornou výhodu, a je to o to lepší, když se s obrazovým výstupem dá počítat. Fotograf nepotřebuje moc funkcí; ostření, měření expozice, a trojlístek citlivost/clona/čas .

Hlavní rozdíl mezi Nikonem D3100 a Lumixem GF7 je v tom, že kde u zrcadlovky pracuje optika a světlo, tam u Lumixu dohání elektronika. Tak krátké časy jako u zrcadlovek dávají tmavé snímky; je potřeba “šponovat” citlivost, clonu a čas o několik stupňů, a obecně je ideální používat tyto kompakty v některém poloautomatickém režimu (já jsem si oblíbila prioritu clony) . Lumixem projde míň světla, než jsem byla doteď zvyklá u zrcadlovky.

Nesporná výhoda kompaktů – přídavné “kravinky” , těžící z toho, že je to prakticky elektronika. Lumix má tři různé přednastavené režimy, jenom co se snímání do černobílé týká. Toto je dynamická ČB; prostě chodíte, fotíte a lezou vám z toho černobílé snímky.

Se zrcadlovkou mi chybělo takové to: “Chodím a fotím” . Tady jsem zkoušela focení v naprosté tmě; osvětlení zajišťovala jenom obyčejná žárovka, schovaná v levém horním rohu snímku. Moc se z toho vytřískat nedá; citlivost 25 600 ISO ukáže světlo i tam, kde není, ale ten šum už nestojí za to.

Jsem jednoduše člověk, kterého “normální” podmínky nebaví. Déšť, sníh, mokro – a dva duchové, v levém dolním rohu 🙂 . Chcete zjistit, na co se při focení zaměřit? Začátkem je chodit a fotit, co vás zaujme. Časem zjistíte, které motivy se ve vašich snímcích opakují.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *