Rubriky
Z deníčku blogerky

Vyber si svou sociální síť

Sociální sítě sdružily téměř všechny ty zájemce o sdílení myšlenek a fotek, kteří si ještě deset let zpátky tvořili více či méně podařené blogy. Nabídka jednoho rámce a neomezeného místa bez nutnosti cokoliv spravovat byla přesně to, co na trhu chybělo, a obliba nahrávání osobních fotografií přímo do prostoru internetu dokládá, jak málo k publikaci stačí. Spousta blogerů používá sociální sítě jako přirozený přesah svého webu. protože kdo jednou tvoří, tomu chodí nápady bez ohledu na publikační plán, a hromadu motivů by byla škoda propásnout.

Jsou sítě, které jsou komerčně úspěšnější, a jsou ty méně známé. Pointou je přidat se na síť, kde je co nejvíc lidí; sociální síť vytvoří specifickou bublinu v prostředí internetu, a bloger doplňkovým obsahem cílí na registrované členy, kteří danou síť aktivně využívají. Všechny sítě nejsou stejné, a co se týká výsledného použití, vyplatí se osahat víc systémů, protože každý má trochu jiné nároky, a tvořit sociální síť je v každé bublině krapet jiné.

Facebook je nejmíň specifický, a z pohledu kreativity se tam vyniká trochu složitěji. Můžete sdílet video, fotku, krátký status nebo delší text – na jednu stranu je poznat, proč je jednou z nejoblíbenějších sociálních sítí (aspoň v České Republice) , na stranu druhou dokáže plně nahradit blog, protože nabízí všechno, co průměrný pisatel potřebuje: místo na text, fotky a spoustu uživatelů, kteří na Facebooku komentují častěji, než je tomu volně v prostředí internetu. Instagram je médium více na fotky, s textem tam člověk příliš nepochodí, a celkově to chce zaměřit se spíš na podobu publikovaných snímků. Průměrné tam zapadnou skrz neoriginalitu, a „katalogové“ zapadnou také, protože kolem poloviny „blogerských“ instagramů používá tak podobné postupy, až si jeden říká, jestli se dívá na jeden feed, nebo na pět.

Twitter nedávno nafouknul maximální počet znaků. Nový formát trochu rozvolnil ten požadavek na délku textu, která člověku sabotovala snahu cokoliv napsat seříznutím poloviny posledního slova, a to i když jeden smazal mezery za interpunkčními znaménky (pokud tam vůbec nějaké psal) . Obecněji sdružuje spíš psavce, kteří mají co říct, než že by se měnil na čistě reklamní médium, ale záleží uživatel od uživatele. Trocha omezení (kratší text, nebo komunikace hlavně snímky) v některých blogerech budí extra kreativitu navíc, pokud se jim z jakéhokoliv důvodu nedaří Facebook nějak „normálně“ využívat, případně nemají na Facebooku konverze, které by si představovali.

Vedu tak nějak současně Facebook, Instagram a Twitter. Daří se mi na Instagramu, kde mi sledování naskakují tak nějak „samy“ , a oblíbila jsem si Twitter, protože mojí nátuře sedí víc. Co s Facebookem … mazat jej nebudu, spíš jej využiju jako svodku pro všechny svoje soc. sítě i s webem. Není nutné používat komplet všechny sítě; pokud si na ně bloger neudělá čas a nevěnuje se jim pořádně, beztak mu samy od sebe příliš štěstí nepřinesou. Vhodnější je vybrat si jednu nebo dvě, které nám svým založením vyhovují nejlíp, a věnovat se jenom jim. Každá sociální síť si vyžaduje specifický přístup, a pokud bloger kolem sebe nemá menší tým správců, který by v tomto směru myslel za něj, bylo by to pro něj jenom zbytečné utrácení času, který by mohl vložit jinam.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

8 reakcí na „Vyber si svou sociální síť“

Používám jen facebook, a to ještě především jako reklamu na blogové články, nikoli jako samostatné médium. Neměl bych ani čas dělat to pořádně, tak se do něčeho podobného nepouštím, protože by to byla zbytečně vydaná energie.

Mám Instagram, Youtube, Facebook i Twitter. Twitter vůbec nepoužívám, Youtube momentálně hibernuje a tak jsem aktivní jen na Instagramu. Facebook mi nesedí. Myslím, že je ale dobře, že existuj tolik sociálních sítí, každý si tak najde to svoje 🙂

Mno, ja som všade, kam sa dalo napchať 😀 Už i na Vero, či ako sa to volá, ale zatiaľ nechápem, ako funguje, ehm. Na takom Twitteri mám len najnovšie (a najlepšie) cosplay fotky, najviac mi sadli Instagram a na tú propagáciu Facebook, hoci moja FB blogová stránka je skôr plytvanie kyberpriestorom 😀

Těch sociálních sítí je hrozně moc, já využívám Facebook, Instagram a Twitter, tím končím 😀 Nejvíc energie věnuju asi do Instagramu, Facebook se mi úplně neosvědčil a Twitter beru spíš tak nějak na pokec s někým. Často si všímám, že se tam lidé hlavně hádají a stěžují si na všechno možné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *