Rubriky
Z deníčku blogerky

3 pilíře blogu: Jak začít jednoduše a rychle blogovat?

Sednout si a psát – vybudovat si na internetu virtuální domov nemusí být tak náročné, jak se to po přečtení několika různých článků může zdát. Ve skutečnosti je pro blogera zásadní jediné: psát. Případně vědět, že existují služby, které mu případný virtuální domov umožní změnit beze ztráty článku – pokud na ně bude myslet předem.

Adresa je základ

Ideál je jedno slovo. V lepším případě české a trochu zvukomalebné. V roce 2009 jsem začala psát na adrese Vysvobozená. Je to název z hlavy Richarda Mastila. Někdejšího frontmana kapely Hysteria, který si zároveň psal texty.

Abyste s adresou vycházeli dlouhodobě, vyplatí se vsadit na svoje jméno nebo přezdívku. Čtenáři si vás zapamatují, a vy nebudete po čase řešit, jestli na blog s názvem: „Kosmetické recenze“ můžete přidávat knížky nebo články o elektronice.

Další variantou je vyjít z oblíbené knížky nebo z hudby. Můžete se inspirovat myšlenkou, která se objeví po spojení vašeho a autorova pohledu na věc. Obecně je podle mě nejdůležitější jednoduchost bez pomlček ve srozumitelné mluvené podobě. Když někde název blogu zmíníte, ať nemusíte dalších pět minut spellovat, než se dostanete k výsledku. A kde že to, krucinál, měla být ta pomlčka? Nebo to má bez?

Jde to i bez domény

Než si založíte blog, zjistěte si, jestli daná služba umožní vyexportovat celý váš blog. Ne jenom kvůli záloze, ale hlavně kvůli vaší vlastní volnosti. Dovolte si vybrat po svém, a dovolte si případně chybovat. Export článků vám umožní na pár kliků přestěhovat články jinam.

Blogger.com a WordPress.com jsou dvě nejznámější služby, co se bezplatného blogování týká. Umožňují export blogu a umí přechod z jedné platformy na druhou. Navíc WordPress provozuje redakční systém i pro samostatně fungující domény. V pasti nezůstanete a svoje články si budete moct v případě potřeby spakovat s sebou a vybalit jinde.

Stačí přidat obsah

Text o tom, proč jste založili blog, co je vaše inspirace a kam chcete směřovat patří do kolonky „O mně“ , do prvního článku to necpěte. Začněte plnohodnotným článkem. Abyste rychle zapadli do nových kolejí, určete si jednu rubriku a jedno téma, které pravidelně každý týden zpracujte.

Využijte přednastavování článků a texty si plánujte. Až si sednete s jedním článkem týdně, můžete přidat další téma. Nechtějte všechno najednou a vsaďte spíš na pečlivost než na množství. Využívejte koncepty na nástřely článků a přednastavování na pravidelné zveřejňování příspěvků.

Založit blog a psát je to jediné, co jako budoucí blogeři potřebujete. Zapamatovatelná adresa nakonec pomůže i vám se sdílením, a možnost vyexportovat a přenést články umožní opravit případné nedůslednosti, které se ukážou časem a na které přijdete až praxí.

Blogujete pro sebe, musí vás to bavit. Pokud ve vaší práci neuvidíte význam vy, nespatří jej ani nikdo cizí.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

4 reakce na „3 pilíře blogu: Jak začít jednoduše a rychle blogovat?“

No a pak pro ty, kteří opravdu chtějí jenom internetový deníček a „domov“, je vlastně úplně jedno jak pravidelně píšou a možná i jaký mají název, pokud se jim líbí 🙂 Ale poslední bod s kolonkou „o mně“ je svatá pravda, kterou by si spousta blogerů měla zarámovat.

No jo – založí si domov, píšou a píšou, a pak jim služba zdarma klekne a oni mají po článcích 🙂 Možnost exportu taky není od věci. Ty články – nečlánky mě docela štvou 🙂

Napsala jsi to přesně a moc hezky :).
Já mám stále svůj první blog a přezdívku jsem taky neměnila. Jak říkáš, pak v tom mají lidé guláš, kdo je kdo :D.

Děkuji za komentář 🙂 Já mám blog už asi padesátý a přezdívku neustále v procesu – až jsem se naštvala, a začala používat svůj civil 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *