Rubriky
Z deníčku blogerky

Plýtvání energií na obrázky a Facebook

Blogeři mívají v dnešní době zhusta dojem, že si všechny věci musejí dělat sami. Od instalace „střev“ webu, přes zajištění nástrojů v podobě pluginů, až po focení obrázků k článkům. Bývá běžné, že si začínající bloger založí účet na nějaké stránce, která nabízí web bezplatně, a posléze se tak nějak kutá sám.

Část blogerů, kteří chtějí používat náhledové obrázky, využije fotobanky. Velká část si ale pořídí foťák, s tím, že si fotky vytvoří sami. Existují základní věci, které by i navzdory radě: „Pravidla jsou od toho, aby se porušovala“ měl dodržovat každý, kdo chce produkovat koukatelné fotky.

Kam mizí kreativní energie?

Nucení fotit, a za každou cenu používat obrázkový doprovod , tak pociťují i ti, kteří by fotit nemuseli, nebo by přímo udělali líp, kdyby svoje snímky na web nevěšeli. Kupa blogerů s dobře míněnými radami pro budoucí pisatele opakuje letitou radu v podobě: „Používejte obrázky, budete mít na webu víc lidí“ . Tak se kupa blogerů kutá s foťákem spíš proto, že musí, než že by chtěli, a poměrnou část svojí kreativní energie vkládají do činnosti, bez níž by se obešli.

Může se stát, že jsou typická pravidla jasná. Teprve po zkušenosti s článkem od Jirky Rosteckého, který radí po svém, jak na úspěšný web, jsem si uvědomila, jak jsou všechny ty „dobře míněné rady“ relativní.  Pořiďte si Facebook, cpěte všude fotky … Facebook mi v poslední době nabízí kolem deseti různých příspěvků, které různě promíchá a posílá mi je stále dokola, což mě přestává bavit, a sama svojí praxí jsem přišla na to, že fotka za každou cenu článku spíš uškodí, než aby jej povýšila.

Tip na článek: Kvalitní blog spočívá v kvalitním čtení

Část blogerů tak fotí, a aby zužitkovali výsledky mordování se s mobilem, v pravidelných intervalech fotky zveřejňují ve foto-bilančních článcích. Toto všechno ale chce energii. Energii, kterou je nutno extra aktivovat, protože se jedná o činnost, jenž je člověku spíš otravná, a když má přijít čas na psaní, sveze se to s faktem, že to člověku vždycky šlo, a použije se jen to kritické množství, které je potřeba k vytvoření článku.

Šidit sám sebe

Ano, toto množství je daleko nižší, protože se s tím člověk nemusí tolik mordovat, ale nebylo by lepší celou tu energii vzít, a vložit ji do toho, co nás zajímá primárně? Do psaní? Rázem by byla rezerva jak pro psaní samotné, tak pro následný progres.

Aktuálně se nás pokoušejí udržovat ve vědomí, že k tvoření čehokoliv na vrcholové úrovni to chce v první řadě talent, a že talent sám o sobě umí postavit samostatně fungující proces. Talent samotný, případně samotná radost ze psaní, blogerovi nepomůže v rozvoji a v práci na webu. Určitě je ta situace povědomá vícero lidem: jako blogeři máte vizi, víte zhruba, kudy chcete jít, ale než se přes tu hromadu klacků (pluginy, design, responzivita, funkčnost, fotky k článkům) dostanete k lesu (k pořádné práci na článcích), zjistíte, že jste zralí akorát tak na půlroční hiatus, a na světlo světa pošlete jenom tu malou část, kterou jste si jistí.

Že jste původně měli propracovanější vizi? Že ty články měly vypadat trochu jinak? To by den musel mít čtyřicet osm hodin. Jistě to zná spousta blogerů; než se dostane k „pořádné práci“ (ke psaní) , je den v čudu a článek nikde.

Věci se dají delegovat na druhé

Přitom stačí tak málo. Pokud člověk cítí, že k obrázkům nemá téměř žádný vztah, může místo využití fotobanky nepoužít ilustrace vůbec.  Pokud blogera zajímá psaní a psaní má jako primární zájem, proč jej nepostavit do hlavní role, a cpát mu ještě obrázky, které beztak přidává jen proto, že musí? „Ošklivý“ obrázek čtenáře odpudí, a „sterilní“ ilustrace, použitá dvacetkrát ostatními weby, zase nezaujme tak, aby člověka přinutila vracet se na váš web. Pokud tedy necítíte, že chcete fotit a chcete se ve focení zlepšovat, nač lidem cpát obrázky, které jim stejně nezůstanou dlouho v mysli?

Podobně „střeva“ webu, grafika a funkčnost. Malá noční můra, která není tak jednoduchá na zaplašení. Dokud se o váš virtuální byteček starají cizí, budiž. V okamžiku, kdy si zařídíte „vlastní“ web, to celé začne. Jak z toho ven? Splácat páté přes deváté a „nějak“ ze sebe vydat to nejlepší …. nebo ušetřit svůj vlastní čas, vyčlenit peníze na někoho, kdo si s tvorbou použitelných stránek rozumí, nastínit mu svoje požadavky, a nechat jej vytvořit funkční stránky.

Ano, pokud to nemyslíte s webem zas tak vážně, není profík nutný. Je to ale varianta v případě, že chcete solidní stránky a k vlastním schopnostem nemáte takovou důvěru, nebo se z nějakého důvodu neustále plácáte v některém z prvků tvorby webu (funkční zajištění nebo šablona) , a nějak vám furt nejde dojít k jednomu fungujícímu řešení. Ano, profíci stojí peníze, ale ušetří váš další čas, který byste věnovali neustálému přehrabávání, zjišťování a předělávání.

Vyhazovat foťák není nutné

Pouze postačí nevydávat se za fotografa. Chce se mi fotit? Fajn, nafotím a zveřejnitelné zveřejním. Nechce se mi fotit? Tak se na to vybodnu, a budu se věnovat jenom psaní. Focení jde vzít „pouze“ za doplněk k webu, a není vždycky úplně nutné považovat jej na sílu za jednu z nutných součástí. Zvlášť pokud vás blog zajímá z pozice psaní, a fotky berete jako nutné zlo.

Jak to máte s focením vy?

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

7 reakcí na „Plýtvání energií na obrázky a Facebook“

Naštěstí je psaní i focení mým koníčkem takže blog je pro mě optimální příležitostí, jak obojí skloubit. Ale vůbec nemám problém publikovat text bez fotografie a často to taky dělám; pokud je fotka jenom ilustrační, většinou se bez ní článek docela dobře obejde a myslím, že ten často zmiňovaný pozitivní efekt takových fotek na čtenáře se trochu přeceňuje.

Já bych se ráda naučila fotit nějak víc „profesionálně“ nejen kvůli blogu, ale i proto, že to máme jako předmět ve škole a bude to potřeba 🙂 u ostatních blogerů čtu jak články s obrázky, tak i články bez obrázků. Zajímá mě především obsah sdělení, ale své články mám ráda s obrázky 🙂 focení jako takové mě baví a ráda do něj tu energii vložím. Pokud je článek tragický, tak ho ani sebelepší fotky nezachrání, takže někdy si raději přečtu i ten bez obrázků 🙂 😀

LENN

Jsem přesně ten typ blogera, co by fotit radši neměl – potvrdilo se mi to, když jsem procházela fotky z Paříže a zjistila jsem, že i s žumovým čupr foťákem jsem vytvořila příšernosti místo fotek. 😀 Když ale píšu cestovatelský článek, fotky do něj prostě patří. Samozřejmě jsou i typy článků, kde být nemusí, pak se snažím mobil a foťák nadbytečně netýrat. Proto koneckonců nemám náhledové fotky: u mě je lepší nic než ty mazanice, které tvořím.

Nevidím důvod „terorizovat“ blogery, kteří jednoduše foťákem nevládnou. Navíc, jak jsem už psala v článku: ty obrázky z fotobank, které používá každý druhý mi připadají sterilní a neosobní …

Mě třeba takove ty fotky za každou cenu v článku strašně serou. Článek který by se obešel bez obrázku je proložený milionem fotek z fotobank nebo hůř jakože vtipnými gify. To vypínám zrovna. 🙂

Ano! Driv jsem davala do vsech clanku svoje makro snimky, at uz to byl clanek o cem chtel. Ctenari jasne rekli, ze jim vadi clanek o kosmetice s fotkou vlaku 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *