Rubriky
Z deníčku blogerky

Absolutní svoboda

Pokud člověka baví primárně psát, je nejjednodušší vsadit na nějakou poloautomatickou službu. Mimo Bloggeru a WordPressu se nabízí Tumblr nebo Medium – mladší platformy určené hlavně k publikaci. Člověk se chce stát blogerem hlavně proto, aby psal; nutnost kutat se ještě v něčem dalším je první podraz, který na blogera čeká.  Začátky jsou jednoduché – na pár kliknutí si založíte někde účet a píšete. Když se chcete posunout dál, najednou se to sesype všechno najednou, a nepoučený člověk tak rázem netuší, kde by měl začít dřív.

Určité věci má člověk výměnou za jakýsi kompromis. Jak si ale ženské v poslední době zvykly vyrábět si diáře podle svého (metoda zvaná bullet journal) , tak blogeři podléhají kouzlu profesionálnějších možností, a jako odrazový můstek určují vlastní doménu. Zmiňovala jsem, že blogeři nemusejí nutně všechno umět sami. Co se týká rozjezdu webu samotného, existují lidé, které to baví víc, než celá ta anabáze se střevy baví průměrného zapálence do psaní „slohovek“ , tak není důvod, proč by měl bloger všechno zvládat sám. Tím spíš není důvod, proč by se měl spokojit se „splácaným“ výsledkem, když lidé tvořící „normální“ blogy nejsou zas tak drazí, a zvládají toho „krapet“ víc než bloger, který právě vyrostl z blog.cz.

Nejčastější důvody, které uvádějí experti jako pozitiva pro založení vlastního webu jsou vlastnictví článků (pokud nemáte  vlastní doménu, obsah vašeho webu je majetkem prostředníka, který jej provozuje) , výdělky z reklam a jistota, že daný web zůstane při životě tak dlouho, jak potřebujete vy. Není nic „krásnějšího“ , než si pět, šest let zpátky založit fotogalerii, používat ji ke sdílení fotek s okolím (nahrát a zaheslovat, aby tam nemohli cizí) ,  a pak za pět, šest let pozorovat, jak se server rozpadá a do galerie se pomalu nedá nijak dostat. Doména je věc, která zůstane „při životě“ tak dlouho, dokud se ji nerozhodnete smazat vy.

Lidé obecně nejsou zvyklí vidět hodnotu u věcí, které mají bezpracně nebo zadarmo. S vysvětlováním náležitostí kolem reklam je to proto trochu složitější. Jak někomu vysvětlit, že zadarmo není zadarmo? Když si založíte web na nějaké platformě, která nabízí prostor zdarma, podmínka bývá zpravidla jediná: nesabotovat zobrazování reklam. Jak nám starší lidé říkají, zadarmo není zadarmo ani omylem, pokaždé tam nějaká platba je. V tomto případě poskytovatel prodá prostor na reklamu, který se nachází na vašem blogu, a vy tedy platíte za „nájem“ zobrazenými reklamami. Proto je tak směšné, když se mladinké blogerky ohrazují, že „to poskytovatel s těmi reklamami přehání, a že tam nic takového nechtějí“ . Vlastní doména bez aktivovaných reklamních služeb je jediná košer varianta; AdBlock není eticky v pořádku, ale vysvětlujte to někomu, když vám na Youtube před vlogem pustí pět reklam, a další tři nacpou ještě dovnitř.

Kdy je vhodný čas na vlastní doménu? Když se vám z té kupy nápadů na blogu pomalu klube nějaký konkrétní koncept. Když vidíte svůj rukopis, i když se snažíte přidávat různorodý obsah, a když na blogu plánujete nějaký dlouhodobější projekt. Pokud máte doopravdy přesnou vizi, co kde má na blogu být, tak je ze 2/3 pravděpodobnější, že se vám ji podaří poskládat spíš na doméně (nemusí platit pro Blogger; tam je ale nutná znalost zdrojového kódu) .  Pokud chcete jenom sednout a psát, bude vhodnější Medium (klon Facebooku a Twitteru, určený pro psaní článků; jenom píšete a celá služba má jedno stejné rozhraní) , nebo jakákoliv jiná varianta, kde se nemusíte příliš starat o běh a všechno kolem.

Pro začátky je vhodná jakákoliv blogovací služba, která  vám umožní psát a publikovat. Jednoduše sednout a začít psát je to jediné, co jako budoucí blogeři potřebujete. Všechno ostatní jsou jenom lákadla do bažin.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

4 reakce na „Absolutní svoboda“

Vlastní doménu mám – v .cz, .eu i .com verzi, ale nepoužívám ji pro blog ale pro svůj fotografický web. Protože mi jde výhradně o obsah blogu a nikoli o žádné grafické vychytávky, nepotřebuji zatím nic navíc oproti stařičkému blog.cz. Až to bude třeba změnit, přestěhuji se, zatím to třeba není.

Souhlasim. Pro ucely sednout a psat jsou uzivatelsky jednodussi sluzby idealni. Mne pripada sympaticky prave server Medium – jeden ramec na vkladani clanku a nazdar 🙂

O vlastní doméně už nějakou dobu přemýšlím. Zatím mám blog na Bloggeru, ale se zdrojovým kódem opravdu neumím a upřímě, nechce se mi to učit. Každopádně bych však potřebovala blog více grafiky propracovat a roztřídit.

Blogger se dá přemapovat – koupíš jenom adresu bez prostoru, a skřížíš to s Bloggerem. Jenom ten obsah zůstává nadále majetkem Googlu. Já jsem na Endoře, WordPress mi nainstalovali, a dál s tím jednám jak jsem byla zvyklá ze služeb zadarmo – ani o tom, že mám vlastní doménu, pořádně nevím 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *