Rubriky
Z deníčku blogerky

Šablony od kutala: Tipy na neokoukaný WordPress blog

Aktuálně se nacházíme v období blogerských dějin, kdy jsme svědky mohutnějšího exodu z jedné zastarávající blogovací platformy. Blogeři mají prakticky dvě možnosti: Blogger, nebo WordPress. I v případě přechodu na vlastní doménu se jedná o rozhodnutí, jestli budou „střeva“ v podobě Bloggeru, nebo webové verze WordPressu. „Schopné“ šablony se hledají těžko; stejně tak si jsem až příliš dobře vědomá toho, že každý nechce mít web stejný jako ostatní kolem. Hromada věcí se dá upravit a překódovat, ale známe to: originál je originál.

Za tu dobu, co se vrtám v šablonách jsem narazila na nějaké kousky, které nejsou zrovna dvakrát provařené, ale jsou schopné a splní požadavek jednoduché šablony na blog, která bude zároveň přehledná a nápaditá. Pár tipů jsem už zveřejňovala v článku „Nejhezčí blogové šablony pro WordPress podle chronického kutala“ . Netrvalo to ani tak dlouho, a poskládala jsem další várku šablon, které stojí za připomenutí.

Stejně jako minule sice uvádím odkazy přímo k autorům šablony, ale všechny se dají dohledat v oficiálním adresáři WordPress.org, případně Vzhled / Šablony / Instalovat, a pořídit je na web na pár kliknutí 🙂 .

Bani

Náhled / Stáhnout

Příjemné zjevení, které navíc obsahuje kupu možností nastavení. Já jsem pro náhled použila variantu „Masonry layout“ , která mě oslovila nejvíc. Logo se dá snadno vyměnit, a v náhledu celého článku je k dispozici po pravé straně místo na boční menu. Značka „ideál“ 🙂 .

Blog Inn

Náhled / Stáhnout

Blog Inn je zajímavá varianta „blogspotího“ designu pro WordPress. Takové té klasické šablony, která čítá bílou stránku a pár prvků kolem, jako záhlaví, menu v horní liště a nějakého toho „holčičího“ fontu. Blog Inn je „child theme“ , znamená to, že vám při instalaci přibude v adresáři i šablona „Blogway“ , z níž je Blog Inn odvozená.

P.S.: Ta růžová se dá v Přizpůsobení šablony jednoduše překlikat na cokoliv jiného 🙂 .

High Responsive

Náhled / Stáhnout

Šablona se dá přes Přizpůsobit / Záhlaví a dole volbu „schovat banner“ upravit do zajímavé civilní podoby s větším hranatým náhledem po straně.  Je to jedna z těch šablon, která vás bude bombardovat upozorněními, že potřebuje další dva pluginy, ale pokud se vám podaří z přední stránky poschovávat všechno, co potřebujete, můžete tyto hlášky  s klidem ignorovat.

Oberon

Náhled / Stáhnout

Stejně jako posledně uvádím i nějakou tu šablonu, kterou jsem dlouhodobě používala sama. Oberon je child theme z Twenty Fifteen; s instalací tedy „získáte“ i tu. Twenty Fifteen akorát nemá možnost přesunout menu na pravou stranu … tak se o to postarali „hyperaktivci“ z internetu 🙂 . Já osobně mám raději vlevo obsah a vpravo menu, proto jsem „předchystanou“ variantu uvítala.

Mým cílem nebylo vytvořit článek typu: „70 šablon zdarma pro fotografy“ , a mít tady pětikilometrový rolovací článek, který by obsahoval z 95% stejné šablony, jaké ukazuje hromada podobně laděných článků. Sdílím jednoduše šablony, které by mohly být zajímavé pro blogery, kteří by pro svůj WordPress rádi něco neokoukaného, co jim nebude dělat ostudu. Navíc, možná se to nezdá, ale navzdory tomu, že jsem těch šablon překutala mraky, pořád si myslím, že 75% z nich nebylo dost dobrých na to, aby se u nich člověk zastavil.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

14 reakcí na „Šablony od kutala: Tipy na neokoukaný WordPress blog“

Začínám wordpressu přicházet na chuť, ale ta obří nabídka je spíše kontraproduktivní. Člověk neví co vlastně hledá. Je to o zkoušení a trpělivosti. Já doufám, že už jsem s vybíráním přestala. Začíná se mi můj blog líbit. Ale já se často během vteřiny nadchnu a pak pálím mosty.. 😉 🙂 Hezký článek..

Děkuji za pochvalu 🙂 . Souhlasím s tím, že ta nabídka to člověku spíš komplikuje. I proto jsem se rozhodla pro články o čtyřech, maximálně pěti šablonách. Ale aktuálně už mám „vystříleno“ , tak uvidím 🙂 .

My zrovna dnes na náš blog nasadili novou šablonu Newspaper 8. Má obrovské možnosti přizpůsobení a rozhodně doporučuji každému, komu minimalismus nestačí 🙂

Jsem právě uprostřed hledání té ideální šablony pro můj nový blog na WordPressu, takže tvůj článek mi přišel vhod! Stejně jako tebe i mě nejvíce zaujala šablona Bani. Sice jsem masonry layout neplánovala, ale je možné, že si to teď ještě rozmyslím… 🙂

Jsme zase u toho: Podle mě se šablony na blozích strašně přeceňují a dělá se z toho zbytečná věda s minimálním praktickým dopadem. Přitom kdyby se tolik času a úsilí věnovalo obsahu, u blogu by došlo k mnohem větší skokové změně kvality.

Pěkný článek 🙂 já při přechodu na WordPress vybírala šablonu skoro celý den, protože jich tam bylo tolik a já s žádnou nebyla spokojená 😀 nakonec jsem si vybrala šablonu právě s menu nalevo, abych měla zase změnu. Až budu zase někdy měnit vzhled, vzpomenu si na tento článek 🙂

LENN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *