Alue K. Loskotová: Svět za oponou

Není běžné, aby si bloger vydupal knížku ze země a z ničeho. Alue si knížku sama zasponzorovala, a aktuálně “Svět za oponou” běží v druhém, korekturou vyladěném dotisku. Chcete zahlédnout za oponu? Alue vás zve do příběhu o dívce Lence, která se začne zajímat o víc, než je vidět pouhýma očima, a to ji dovede kompletně jinam, než by se jí kdy zdálo …

Alušina čeština je celkem čtivá, a neprofesionálním korektorům se podařilo publikaci doladit tak, že téměř nepoznáte, že neprošla  rukama velkého nakladatelství. Celkově je “Svět za oponou” vytvořený pro osoby, které chtějí číst, protože formát A5 je nahusto osázený fontem, řádkování není zvětšené, tak se do formátu vešlo daleko víc textu, než bývá u “ezo-knížek” zvykem. Alue knížku propaguje se slovy, že je biografická; je nutné dodat, že takové bývají všechny ezoterické publikace o andělech, ať je píše kdo chce – “To se mi fakt stalo” je artikl, který dobře prodává, tak proč jej nepoužít?

Myslím, že snad u  žádné jiné publikace tolik lidí neřeší původ dat, nebo originálnost celého konceptu. Použitý styl ezoterického příběhu v praxi vyzní jako příjemná pohádka bez nějakých větších morbidností. První půlka knížky funguje jako sumarizovaný Aluščin web, druhá půlka už spadá víc do oblasti beletrie a dohrává nastíněný příběh. Celkově nevybočuje z nějaké pod-třídy pohádky, přeskočíme-li ezoterickou “učebnici” v první půlce publikace. A jako takové mi připadá uhozené řešit, kdo má autorská práva třeba na Růženku nebo na Popelku, natož se pak hádat, jestli to Erben vymyslel sám, nebo obšlehnul.  “Svět za oponou” se mezi příběhy o andělech a vílách snadno zařadí, a vyšší přidanou hodnotu má snad jen pro fanoušky Alue. Ti v publikaci dostanou “něco od svého oblíbeného blogera” .

Ezoterikou nepolíbený zbytek se “utopí” v první části knihy. Pro účely širšího dosahu knihy by musely zmizet pasáže, určené čtenářům webu Alue, kteří mají vlastně všechno důležité vypsané v kapitolách v první půlce knihy, a nemusejí tak jednotlivé údaje hledat u Alue na webu (a ta se tak může věnovat konspiracím a strašení lidí) . “Svět za oponou” je dobře napsaný pohádkový příběh, který ale ztratí přes polovinu svých důležitých zbraní, narazí-li na “civila” .  Jako taková splňuje publikace podmínky pro zařazení do kategorie “merch” , aneb “dárkový prodej pro fanoušky toho kterého blogera” . Není ale nepostradatelnou literaturou pro člověka, který netuší, kdo Alue je .

« »

© 2017 Vysvobozená.cz. Theme by Anders Norén.

%d blogerům se to líbí: