Caitlin Moran: Jak být ženou

12.12.2016 Tajná knihovna Komentáře (0) 304

“Pokud ženy pochopily emancipaci jako přijetí mužské role, pak jsme definitivně ztraceny.” (Germaine Greer, Eunuška)

 

Poprvé jsem tuto knížku objevila v knihovně. Přečetla jsem ji celkem rychle a pak na ni zapomněla. Když jsem do svých nákupních seznamů začala řadit knížky, vzpomněla jsem si taky na Caitlin Moran a jeden výtisk si zrovna obstarala domů.
Caitlin je v knížce absolutně otevřená, ať už se jedná o soukromí a rodinu, nebo o sexuální preference a vlastní začátky. Nebojí se dělat si ze sebe srandu a nebojí se dělat si srandu z čehokoliv dalšího.
Nepřemýšlí stylem klasické ženy, která považuje podpatky a plastickou úpravu dominantního nosu za samozřejmost jenom proto, že někomu spolužáci tvrdí, že vypadá jako čarodějnice, a za její úspěch může až ořezaný nos. “Normálně” smýšlející občany nejspíš dostane do kolen spisovatelčin názor na moderní porno průmysl, ale taková je celá Caitlin. Nebojí se otevřít pusu a zpochybňuje úplně všechno, co jsme se jako ženy naučily brát jako samozřejmost.
Caitlin Moran píše, že jejím vzorem byla kniha “Eunuška” od Germaine Greer. Feminismus prosakuje do stránek dost citelně, není to ale jako z černobílého filmu “Mravnost nade vše”, kde hlavní hrdina na konci říká, že staré ženy nenosí dlouhé sukně kvůli mravům, ale proto, že mají křivé nohy. Feminismus podle Caitlin Moran stojí na principu “Sdílet”, ne “Vládnout”, a svojí podstatou mi je dost blízký.
“Jenom kvůli” tomu feminismu bych se Caitlin Moran nebála. Přiměje vás znovu se zeptat na věci, které jsme možná popřijímaly jako samozřejmé, ale nemoralizuje a nepoučuje, jak jsme zvyklé z drtivé většiny článků o hormonální antikoncepci. Caitlin Moran nechává každému jeho vlastní vůli. Nemusíte souhlasit, můžete se naštvat, ale “Jak být ženou” je publikace, která na trhu dost chyběla. Je fajn, že se našel někdo, kdo mladým slečnám pomáhá stát se dámami.

Odebírejte blog emailem

Další článek dorazí přímo do vaší e-mailové schránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *