Rubriky
Virtuální zápisníček

3. adventní neděle: Být s lidmi, kteří si naši pozornost zaslouží

Celý rok je složený z každodenní rutiny, která je jakousi sloučeninou pozic „Chci“ a „Musím“ . Adventní čas je jediné období roku, kdy na nás ze všech stran útočí patetičnost a energie nazývaná „Duchem Vánoc“ , a proto je nejvyšší čas zamyslet se, na které lidi ve svém životě zapomínáme, a kterým věnujeme až příliš velkou pozornost. Ne že bychom je mohli opustit úplně; s některými se třeba střetáváme v práci, a nechceme svoje místo tak úplně opustit. „Jenom“ si jejich zvyklosti bereme až příliš osobně, a vkládáme do nich energii, kterou si od nás nezaslouží a která by byla využitá daleko lépe někde úplně jinde.

Poměrně slušná část populace má ve svém okolí člověka, který si 85 procent veškerého času jenom stěžuje. Když jej pozorujete, všimnete si, že jenom mluví, ale nedělá nic pro to, aby svoji situaci změnil – mluví o tom, jak mu něco vadí, ale už nevidíte, že by se třeba jednou jedenkrát rozhodl jinak, aby s nepohodlným stavem věcí něco udělal. Je hezké, že si z vás udělá vrbu; vrby ale mají být vykotlané a duté. Převedeno do lidské řeči – neulpívejte na našeptávačích svojí vlastní schopností brát si věci osobně. Řešit cizí nářky jako svoje vlastní není věc, za kterou by vám vaše psychika poděkovala.

Ducha Vánoc média líčí jako stav, kdy se máme starat o potřebné. O osoby, ke kterým nebyl Život tak štědrý jako k nám samotným. Všimněte si ale, že se téměř bez výjimky má jednat o naprosto cizí lidi. Nikdo vám nenapíše, že tu pozornost máte věnovat situaci v rodině. Tuší totiž, že to se vztahy s nejbližšími nebývá vždycky jednoduché, a člověk jako takový pokaždé nejraději uslyší, že se má starat o cizí, než že se má zaměřit na sebe. V rodinách bývají ovdovělí senioři, kterým to přes rok ani nepřijde, protože když je schopné počasí, mohou jít ven a zabavit se všelijak. Zima, mráz a náledí ale vykonají svoje, a tito lidé, kteří přežili svoje druhy, mají najednou daleko stísněnější pocit, než kdykoliv v průběhu roku. A to je jenom jeden příklad z mnoha.

Advent je ideální „výmluva“ , kterou lze použít k pročištění nefungujících principů v našich životech. Energie kolem je bláznivá už dost i tak, a vánoční období z nějakého důvodu strhává pozornost k trochu jiným aspektům života, na které nebývá v průběhu roku čas, případně které nejsou v průběhu běžného roku tolik vidět. Nejpozději dva dny po oslavách Nového roku vymizí, a setkáme se s nimi zase za dalších jedenáct měsíců. Pro chronické popírače reality je to vesměs schopný stav. Víme ale, jak rychle ten rok dokáže dospělým lidem utéct. A věci, které nás na našem životě trápí, jsou zpátky jako bumerang.

Odebírejte blog emailem

Neprošvihněte už ani jeden článek! Výměnou za e-mailovou adresu vám budou chodit nové články přímo do schránky

Autor: Andrea V.

Jsem Andrea V. , fotografka a blogerka. Mým cílem je pomoct autorům propojit fyzické a nehmotné, protože k blogerovi patří i jeho hlava.

andrea@vysvobozena.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *