Ten mozek je váš

Zeptejte se kohokoliv na Jehovisty. Odpoví vám, že se jedná o ty, co tvrdí, že soudný den přežije 144 tisíc lidí za celou dobu existence planety. A že jsou proto padlí na hlavu, protože svojí kazatelskou činností a lámáním ostatních k nim si ukrajují možnost dostat se do nebe. Podobným způsobem sbírá informace spousta lidí. Přeberou data, aniž by je ověřovali. Tak nezjistí, že 144 tisíc má být „senátorů“ v nebi, a celá planeta Země má být obydlená spravedlivými lidmi. Stačí trochu používat Google.

Je až k nevíře, jak se podobné bulvárně upravené příběhy rozmáhají po internetu. I když se jedná o nějakého sluníčkáře, který chce svoje ovečky zasvětit do tajných umění. Co si myslíte, že udělá? Neověřuje data, protože je to pod jeho úroveň, a použije verzi z médií, která je pro dramatičtější efekt poměrně dost upravená.  Proto je nejjednodušší možná varianta spolehnout se sám na sebe a na svůj vlastní úsudek. Sluníčkoví guru jsou vážně lákavá varianta, ale kde chcete vzít jistotu, že vás nekrmí zásadními, snadno dokazatelnými omyly? Jejich výklad o Jehovistech se dá napadnout snadno. Jak ale chcete věřit těm „supertajným“ pravdám, když je váš učitel schopný vytvářet kolosální chyby jenom v základních faktech? Jak mu chcete věřit velké spiknutí, když si ani neumí vyhledat volně dostupná fakta o úplně obyčejných Jehovistech?

Je kouzelné prohlédnout a vidět, že i ti megaúspěšní guru jsou zase jenom lidé. Že stačí používat vlastní hlavu, a dostanete se daleko dál, než průměrný sluníčkář, lovící dušičky do pucláčků přes blog. Nechejte se inspirovat, ale nenechte se oblbnout. To je v esoterice základ všeho.

Nové články do e-mailu

Nechce se vám číhat na každý můj nový článek? Přihlaste se k odběru novinek, a budu číhat za vás 🙂 .

Autor

Andrea V.

Půlka žurnalistky, která má v oblibě lehčí sloupkovité útvary, půlka ezoteričky, které se stále míchají do věcí jemnohmotné principy. To, co z toho vzniká je takový lehký osobitý mišmaš ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *